با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه خلیج فارس برگزار شد؛

نشست کمیته تحقیقات شرکت آبفا استان بوشهر

مدیرعامل آب و فاضلاب گلستان:

در این استان بیش از دو هزار میلیارد تومان در حوزه آبرسانی هزینه شده است

با توجه به نزدیک شدن هفته صرفه جویی در مصرف آب، گرم شدن هوا، شرایط بسیار حساس منابع تامین آب شرب و کمبود آب شرب پویش صرفه جویی ۵۰ لیتر آب توسط خانواده در روز راه اندازی شده است.
با توجه به نزدیک شدن هفته صرفه جویی در مصرف آب، گرم شدن هوا، شرایط بسیار حساس منابع تامین آب شرب و کمبود آب شرب پویش صرفه جویی ۵۰ لیتر آب توسط خانواده در روز راه اندازی شده است.
کد خبر: ۱۴۶۱۷۹۱
نویسنده شبیر دائمی

به گزارش جام جم آنلاین از گرگان ابوالفضل رحیمی مدیرعامل آب و فاضلاب گلستان افزود: در استان گلستان حجم ذخیره آب نسبت به کشور ۵۰ درصد است که برای رسیدن به افزایش حجم آب تکالیف متفاوتی در برنامه های متعدد تدوین شده است.
وی عنوان کرد: اولین مجتمع جمع آوری و تصفیه فاضلاب روستایی استان گلستان با عنوان تصفیه فاضلاب روستایی تلور افتتاح می شود که بجز روستای تلور روستاهای کهنه کلباد، لیوان شرقی و لیوان غربی را تحت پوشش قرار می دهد.
رحیمی خاطر نشان کرد: در دولت سیزدهم اقدامات خوبی در حوزه آبرسانی انجام شده است که ایستگاه پمپاژ فاضلاب گنبد کاووس یکی از پروژه های بزرگ شرکت آب و فاضلاب با یک هزار و ۹۷۰ میلیارد اعتبار به شمار می رود که با قابلیت ۱۷ هزار مترمکعب پمپاژ در طول شبانه روز به بهره برداری رسید.
مدیر عامل آب و فاضلاب گلستان تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب در بندرگز ۲۵ میلیارد، شهر ترکمن ۱۰۶ میلیارد، گمیشان ۹۹ میلیارد، رامیان ۱۵۲ میلیارد، مینودشت ۷۳ میلیارد، گالیکش ۵۷ میلیارد، مراوه تپه ۱۴۷ میلیارد، آق قلا ۲۵۲ میلیارد، گرگان ۳۶۹ میلیارد، گنبد ۶۷۳ میلیارد، آزادشهر ۲۱۰ میلیارد، علی آباد ۲۱۱ میلیارد، کلاله ۱۸۳ میلیارد و کردکوی ۱۰۸ میلیارد تومان هزینه برای آبرسانی صرف کرده است.
وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب تکلیف توزیع آب را برعهده دارد، بیان کرد: بر اساس ضرورت در تامین آب هم اقدامات موثری انجام داده است بطوری که کلیه شهر ها به صورت ۱۰۰ درصد از آب با کیفیت مناسب بهره مند هستند و از ۱۸۰ روستا که دارای تنش آبی هستند کمتر از ۹۰ روستا به صورت سیار آبرسانی شدند و در کل ۹۰۰ روستا تحت پوشش آب و فاضلاب قرار دارند.
رحیمی ادامه داد: با هدف جهاد آبرسانی دو قرار داد با قرارگاه امام حسن مجتبی منعقد شد که در قرارداد اول ۴۳۲ روستا در مرحله عملیاتی قرار دارند و ۴۴۳ روستا در قرارداد دوم به تصویب رسیده است.
وی گفت: شرکت آب و فاضلاب حدود دو میلیون و ۵۰ هزار نفر جمعیت در شهر و روستاهای استان تحت پوشش دارد که تقریبا به ۹۰ درصد ضریب بهره مندی رسیده و باعث ارتقا در این شاخص شده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب گلستان گفت: قرارداد سه هزار و ۳۰۰ میلیاردی که تخصیص آن از محل اعتبار ملی است منعقد و برای محرومیت زدایی ۱۰ هزار روستای اولویت دار در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته که سطح استفاده از آب شرب با کیفیت بالا و سطح ذخیره آب در استان گلستان افزایش خواهد یافت.
۱۸۰ روستای استان گلستان دچار تنش آبی هستند.
وی با اشاره به اینکه ۱۸۰ روستای این استان دچار تنش آبی هستند، گفت: ۲۴ ناوگان آبرسانی سیار در استان فعال است که آب شرب این روستاها را تامین می‌کنند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان افزود: از شهریور ۱۴۰۰ تا اسفند ۱۴۰۲ تعداد ۱۲۹ حلقه آب شرب وارد مدار استان شد.
رحیمی با اشاره به اینکه در این مدت ۶۰۸ کیلومتر انتقال به مرحله بهره برداری رسید، ادامه داد: ۶ هزار و ۸۶۰ متر مکعب مخزن ذخیره وارد مدار بهره برداری و ۳۵۲ دهنه چشمه و چاه بازسازی شد.
وی عنوان کرد: از شهریور ۱۴۰۰ تا اسفند ۱۴۰۲ میزان ۳۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در استان توسعه یافته و در این مدت توانستیم یک باب تصفیه خانه آب و فاضلاب بعد از ۲۵ سال به بهره‌برداری برسانیم.
وی با اشاره به اینکه در این مدت میزان هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان اعتبار آب و فاضلاب برای پروژه‌های خود سرمایه گذاری کرد، اظهارکرد: دو میلیون و ۵۰ هزار نفر جمعیت در شهر و روستا تحت پوشش هستند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان ضریب بهره مندی جمعیت استان از آب شرب را ۹۰ درصد اعلام کرد و گفت: در شهرهای استان ۱۰۰ درصد جمعیت و در روستاها ۸۰ درصد جمعیت از آب با کیفیت بهره مند هستند.
وی با اشاره به اینکه ۹۰۰ روستا را تحت پوشش خود قرار داده‌ایم، افزود: ۱۸۰ روستاهای گلستان با تنش آبی مواجه است.
رحیمی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۴ ناوگان آبرسانی سیار در استان فعال است، اظهار کرد: سال گذشته توانستیم ۳ دستگاه تانکر نو وارد استان کنیم.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۲۰ هزار سرویس آبرسانی به روستاهایی که دچار مشکل هستند ارسال شد که ۱۲۵ هزار نفر در روستاهای مورد نظر از طرح آبرسانی بهره مند شدند.

رحیمی اظهار کرد: سعی داریم طرح فاضلاب آزادشهر را سال آینده وارد مدار کنیم که اکنون این پروژه ۴۷ پیشرفت فیزیکی دارد.
مدیرعامل آب و فاضلاب گلستان افزود: متوسط مصرف آب در کشورهای پربارش و پرمصرف اروپایی ۱۲۰ تا ۱۳۰ لیتر در روز است اما در ایران ۲۵۰ لیتر به ازای هر خانوار است و ادامه این روند ما را در تأمین آب دچار مشکل خواهد کرد.

رحیمی با اشاره به اینکه در حال حاضر با ۲۴ ناوگان آبرسانی سیار به روستاهای فاقد آب شرب آب‌رسانی می‌شود، تصریح کرد: در سال گذشته ۲۰ هزار سرویس آبرسانی به روستاهایی که دچار مشکل هستند ارسال شد و ۱۲۵ هزار نفر در روستاهای مورد نظر از این طرح بهره‌مند شدند.

وی ضریب بهره مندی جمعیت استان از آب شرب را ۹۰ درصد عنوان کرد و تصریح کرد: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و بیش از 80 درصد جمعیت روستایی از آب با کیفیت بهره‌مند هستند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها