دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت که جمهوری اسلامی ایران هیات به‌ اصطلاح حقیقت‌یاب را که در یک فرآیند سیاسی از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل ایجاد شد به رسمیت نمی‌شناسد.
کد خبر: ۱۴۴۹۳۶۱

کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه در تشریح برنامه‌های هیات ایرانی در نشست‌های شورای حقوق بشر، گفت: شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۲۳ با حرکت در مسیر خواسته‌های سیاسی و عمدتا نامشروع کشورهای غربی، قربانیان نقض حقوق بشر را به رنج بیشتری دچار کرده و به ابزاری برای مداخله‌های سیاسی تبدیل شد.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه برای مقابله با گزارش هیات به اصطلاح حقیقت‌یاب، مستندات خود و نتایج کمیته منتخب رئیس‌جمهور را در نشست شورای حقوق بشر تشریح خواهیم کرد، افزود: در عین حال ما این موضوع را هم مورد تاکید قرار خواهیم داد که اقدام‌های سیاسی نمی‌توانند واقعیت‌های موضوع را بپوشانند.

غریب‌آبادی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، هیات به‌اصطلاح حقیقت‌یاب را که در یک فرآیند سیاسی از سوی شورای حقوق بشر در سال گذشته ایجاد شد، به رسمیت نمی‌شناسد، بیان کرد: ما این موضع را صریحا اعلام کردیم؛ چراکه ایران خود مسئولانه با موضوع اتفاق‌های روی داده بر اثر اغتشاش‌های سال گذشته در کشور برخورد می‌کند؛ رئیس‌جمهور هم کمیته ملی را برای بررسی ناآرامی‌های ۱۴۰۱ منصوب کرده است.

وی با اشاره به اینکه نخستین اقدام ما در نشست شورای حقوق بشر در زمینه تحریم‌ها اتخاذ موضع مشترک میان کشورهای در حال توسعه و عضو جنبش عدم تعهد در این باره است، گفت: ما درصدد هستیم تا قطعنامه‌ای را که هر سال در شورای حقوق بشر علیه تحریم‌های یک‌جانبه تصویب می‌شود، با رای مناسبی تصویب کنیم تا سپس در مجمع عمومی سازمان ملل نیز تکرار شود.

 
 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها