مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان:

کشاورزان برای اخذ کد شناسه QR محصولات باغی و جالیزی خود ثبت‌نام کنند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به ضرورت اجرای الگوی کشت گفت: با جایگزینی محصولات کم‌آب‌بری چون گیاهان دارویی، حبوبات، غلات و دانه‌های روغنی مصرف آب کمتر و تولید براساس پیش‌بینی‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر می‌شود.
کد خبر: ۱۴۳۹۶۸۶

به گزارش جام جم آنلاین همدان، رضا بهراملو با اشاره به اینکه استان همدان مشابه بسیاری از مناطق کشور و جنوب غرب آسیا یک منطقه کم‌آب است که با تنش آبی مواجه است، اظهار کرد: از سوی دیگر ۸۷ درصد محصولات کشاورزی استان وابسته به آب و آبیاری است و سهم تولیدات دیمی در استان تنها ۱۳ درصد است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان افزود: با وجود این شرایط نیاز به افزایش تولید به منظور دستیابی به امنیت غذایی پایدار در آینده از الزامات است تا آیندگان بتوانند نیازهای خود را رفع کنند.

وی بیان کرد: خشکسالی‌ در استان در چند سال اخیر مشهود است بنابراین برنامه‌های متعددی برای رسیدن به تولید بیشتر و مصرف بهینه آب کمتر نیاز داریم که یکی از این اقدامات برنامه الگوی کشت است.

بهراملو با تأکید بر اینکه الگوی کشت پنج دهه مطرح اما موفق نبوده است یادآور شد: تا پیش از این الگوی کشت دستوری و بدون برنامه لازم به ویژه در حوزه مالی و فنی ارائه شده بود اما امروز و در دولت سیزدهم استان همدان به عنوان پایلوت الگوی کشت مطرح شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه الگوی کشت پیشنهادی آب‌محور است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر محصولات تولیدی ما به آب‌بر و کم‌آب‌بر تقسیم می‌شوند و هر کدام میزان مشخصی آب مصرف می‌کنند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در طرح الگوی کشت محصولات پرمصرفی چون ذرت، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، یونجه و چغندرقند کمتر کشت می‌شود، گفت: از سوی دیگر محصولاتی چون گیاهان دارویی، حبوبات، غلات، دانه‌های روغنی مانند کلزا، گلرنگ و گل‌محمدی و زعفران که کم‌مصرف هستند، بیشتر تولید می‌شود تا مصرف آب کمتر و تولید براساس پیش‌بینی‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر شود.

بهراملو با اشاره به اینکه ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی قهاوند و فامنین به عنوان پایلوت اجرای الگوی کشت درنظر گرفته شده است، تأکید کرد: ۶۰ هزار هکتار در فامنین و ۴۰ هزار هکتار در قهاوند شامل این مرحله از طرح است که با اجرای اصلاح الگوی کشت ۸.۵ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان در پایان خاطرنشان کرد: برای تحقق این برنامه محاسبات لازم و طراحی‌ها انجام شده همچنین نیازمند اعتباراتی است که در بودجه سال ۱۴۰۳ دیده شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها