۶۰ کیلومتر راه روستایی قزوین در یکسال گذشته آسفالت شد
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قزوین

۶۰ کیلومتر راه روستایی قزوین در یکسال گذشته آسفالت شد

روستای کیان آباد که در حاشیه کلانشهر شیراز قرار دارد با معضلاتی مانند نبود آسفالت، نبود سیستم حمل و نقل و... روبه‌روست که به گفته فرماندار شیراز تنها کیان آباد نیست که با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند و نمی‌توان زمان دقیقی برای حل مشکلات این روستا تعیین کرد.
کد خبر: ۱۴۳۵۷۱۰

به گزارش جام جم آنلاین ، پدیده حاشیه‌نشینی مدتی طولانی است که فضای شهرنشینی کشور را درگیر خود کرده و به کلافی سردرگم و پیچیده تبدیل شده است.

گرانی قیمت مسکن و اجاره بها در شیراز بسیاری از مهاجرین را در روستاهای اطراف شیراز ساکن کرده و بسیاری از این روستاها چند برابر جمعیت ۱۰ سال گذشته خود را میزبانی می کنند.

یکی از این روستاها روستای کیان آباد در حاشیه کلان شهر شیراز است، این روستا واقع در دهستان قره باغ با مشکلات مختلفی ازجمله نبود آسفالت، جاده مناسب ، مشکلات گاز ، حمل و نقل و.... مواجه است که طی درخواست های مکرر شهروندان این موضوع را پیگیری کردیم.

لطف الله شیبانی، فرماندار شیراز در ابتدا در ارتباط با مسئله گاز این منطقه گفت: فکر نمیکنم کیان آباد جایی را داشته باشد که شبکه گاز در کوچه ها نرفته باشد.

شیبانی با بیان اینکه در استان فارس بر اساس آمار مدیر عامل شرکت گاز در حال حاضر 99 درصد در استان گاز کشی شده است و تنها چند بخش گاز کشی تمام نشده است عنوان کرد: ممکن است در برخی نقاط این روستا گاز کشیده شده باشد اما مردم انشعاب خریداری نکرده باشند.

وی افزود: البته برای انشعاب باید لوله کشی خانه انجام شود و به تایید نظام مهندسی نیز برسد که اگر این موارد انجام شود ظرف 24 ساعت شرکت گاز انشعاب را وصل می کند.

 

ساخت و ساز های غیرمجاز بلای جان روستاهای اطراف شیراز

فرماندار شیراز با اشاره به اینکه در شهرستان شیراز حدود 150 روستا وجود دارد که یکی از آن ها کیان آباد است گفت: تمام روستا ها آسفالت نشده اند و بحث آسفالت کردن مختص دیروز و امروز و دولت فعلی نیست ، این روستاها خلاف مجوز قانون متورم و بزرگ می شوند یعنی ساخت و ساز به عنوان مسکونی غیر مجاز ، تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی غیر مجاز است به طور مثال در عرض 48 ساعت خانه ای غیرمجاز در آنجا ساخته می شود!

وی در ادامه گفت: آسفالت چند مقدمه دارد مانند زیر سازی و بیس ریزی و... هزینه یک کیلومتر جاده بر اساس فهرست های برنامه بودجه امروز چیزی حدود 10 الی 12 میلیارد تومان است ، آنقدر هم اعتبار عمرانی وجود ندارد که بگوییم تا یک ماه آینده تمام روستاها را آسفالت میکنیم.

شیبانی در ارتباط با حمل و نقل عمومی کیان آباد نیز اظهار داشت: در محدوده قانونی شهر برعهده شهرداری است اما خارج از محدوده شهر که به کیان آباد ، کرونی و.... می رسیم ، خارج از محدوده قانونی شهر شیراز است لذا انتظاری که مردم این روستا ها دارند این است که یک سرویس داشته باشد به شیراز.

وی ادامه داد: تأمین حمل و نقل خارج از شهر ها بر عهده راهداری است و این موضوع را به آنها اعلام کردیم و آنها نیز این امکان را فراهم کرده اند که شرکت های خصوصی سرویس دهی داشته باشند.

شیبانی با بیان این اینکه ما باید پیشرفت های فعلی نسبت به گذشته را نیز مقایسه کنیم تصریح کرد: در بحث آسفالت، سال جاری نسبت به سال های گذشته روستا ها و شهرستان های شیراز از صفر تا صد آسفالت چیزی حدود 240 هزار متر مربع آسفالت شده است.

وی در پایان گفت: در حال حاضر یعنی سال 1402 نیز روستاهای شهرستان شیراز حدود 600 هزار متر مربع آسفالت شده است و این روند ادامه دارد اما برخی از مناطق که زیرسازی آنها تمام شده است و آماده آسفالت است، اما دلیل تأخیر این موارد ابلاغ نشدن به بنیاد مسکن جهت تخصیص قیر است اما به محض اینکه قیر در اختیار پیمان کار قرار داده شود آن 300 هزار مترمربع آسفالت می شود.

 با توجه به اینکه در اطراف شیراز و روستا ها نسبت به گذشته افزایش چند برابری جمعیت داشته است باید به این مناطق نیز نسبت به گذشته توجه بیشتری شود ، روستای کیان آباد یکی از چند روستایی است که در چند سال اخیر با رشد جمعیت رو به رو بوده است که حل اکثر مشکلات این روستا و دیگر روستاهایی که نیز در گزارشات قبلی به آنها پرداخته شده است معضلی به نام بودجه است که این روزها گریبان گیر اکثر پروژه ها و.... در حال ساخت و حتی هنوز ساخته نشده است.

امید است که مسئولین استانی نیز نگاهی به این موضوع داشته باشند و توجهی ویژه به مشکلات این روستاها کنند

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها