مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی:

یکدست‌سازی یکی از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده حیات وحش است

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی یکدست‌سازی را یکی از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده حیات وحش دانست و با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید به دنبال این موضوع بود، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که یکدست‌سازی حیات وحش با کمترین و جزئی‌ترین تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی از بین رفته و منقرض می‌شود.
کد خبر: ۱۴۳۳۹۸۶
نویسنده بهروز فروغی

جام جم آنلاین آذربایجان شرقی: شهنام اشتری در مراسم آغاز طرح سرشماری حیات وحش آذربایجان شرقی، اظهار کرد: متاسفانه در دهه‌های اخیر به دلیل نفوذ و اعمال سلیقه توسط انسان بر طبیعت علاوه بر محیط زیست، جمعیت گونه‌های جانوری در حال کاهش بوده و باید با برنامه‌ریزی‌های منطقی و عملی در برابر این تهدیدات مقاومت کرد تا آسیب‌ها به حیات وحش به حداقل ممکن برسد.

وی چرای بی‌رویه غیر اصولی، تغییرات پی‌درپی کاربری‌های اراضی مرتعی و جنگلی، شکارهای بی‌رویه و غیرمجاز و انواع سودجوئی‌ها در ماه‌های اخیر در آذربایجان شرقی را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: در کنار این عوامل انسانی، عناصر طبیعی مثل خشکسالی‌های چند ساله نیز منجر به تهدید حیات وحش منطقه شده است.

وی یکی از اهداف اصلی و مهم طرح سرشماری از حیات وحش آذربایجان شرقی را اخذ اطلاعات درست و متقن برای جلوگیری از تلف شدن گونه‌های جانوری عنوان و اضافه کرد: برآوردهای کمی، تلاش و برنامه‌ریزی برای افزایش تنوع گونه‌های جانوری، مقابله با تغییرات اقلیمی و حفظ گونه‌های موجود از دیگر اهداف تعیین شده در اجرای طرح سرشماری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حفظ محیط زیست و حراست از حیات وحش را یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین کارهای اجتماعی و اقتصادی که در همه شئون زندگی بشر تاثیرگذار است، دانست و ادامه داد: بر همین اساس رسالت محیط‌بانان برای حفظ حیات وحش و جلوگیری از هرگونه تهدید و تخریب محیط زیست بسیار خطیر و البته طاقت فرسا است.

وی با اشاره به اینکه محیط‌بانان به علت حساسیت خاص شغل خود همیشه و در همه حال در معرض تهدید و خطر جانی قرار دارند، یادآوری کرد: این افراد عاشق و خدوم، با کمترین حقوق و تنها به خاطر علاقه و عشق به کار حرفه‌ای خود، از طبیعت مراقبت می‌کنند و این نوع فعالیت‌ها با هیچ مقیاس و متری قابل اندازه‌گیری نیست.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که محیط‌بانان تنها ماموریت محیط‌بانی بر عهده ندارند، بلکه به دلیل خاص بودن این شغل باید از اطلاعات کافی از محیط اطراف، گونه‌های گیاهی و جانوری، روابط عمومی بالا و درک درست از جوامع محلی برخوردار باشند تا بتوانند به وظایف خود به خوبی عمل کنند.

به گفته وی برای نخستین بار در طرح سرشماری از حیات وحش آذربایجان شرقی و در منطقه «کمتال» شهرستان جلفا از پهباد به منظور راستی آزمایی آمارها استفاده می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان جلفا نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه این مجموعه با تمام توان و اختیارات قانونی در خدمت اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی است، اذعان کرد: مسئله مراقبت از محیط زیست جزو اولویت‌های محوری دستگاه قضائی است و دادستانی جلفا در این خصوص از آمادگی کامل برای همکاری برخوردار است.

یوسف احمدی تاکید کرد: محیط زیست از مقولات بسیار مهم و تعیین کننده در جامعه است که دستگاه قضایی از محیط‌بانان به عنوان ضابطان قضایی حمایت کامل می‌کند.

وی با بیان اینکه دادستانی شهرستان جلفا با متخلفان حوزه محیط زیست به شدت برخورد می‌کند، ادامه داد: مقابله با شکارچیان غیرمجاز و تخریب‌کنندگان محیط زیست جزو دستور کارهای اصلی ماست و محیط‌بانان در جریان سرشماری حیات وحش با قدرت تمام به کار خود اقدام کنند و ما را در کنار خود بدانند.

در پایان این مراسم از تعدادی از فعالان رسانه‌ای و محیط‌بانان برتر اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی تجلیل شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها