jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۴۲۶۳   ۰۱ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۲:۳۲

پس از چاپ اظهارات یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تعهدات خارجی دولت در سالهای اخیر، سخنگوی دولت واکنشی تند نشان داد و برخی مطبوعات نیز، بی آن که به بحث کارشناسی بپردازند، موضوع را تا حد یک جدال جناحی و شخصی تنزل دادند.

امروزه یکی از روشهای رهایی اقتصاد کشور از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کند، عقد قراردادهایی همچون «فاینانس » و «بای بک » است . این قراردادها عملکردی دوگانه دارند. به عبارت دیگر، از یک سو وام و تعهد خارجی محسوب می شوند و از سوی دیگر، چون امکان انجام تعهدات در ذات قرارداد نهفته است ، از آن تلقی وام خارجی نمی شود. با این حال ، گریز از نظارت بر این قراردادها، می تواند زیان های بزرگی برای کشور در پی داشته باشد. داوری درباره اظهارات عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، با توجه به این که وی در دولت اول آقای خاتمی ، معاون اول ریاست جمهوری بود و بسیاری از اطلاعات او مستند است ، باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. اما تحلیل آمار و ارقام و اطلاعات ، بحث دیگری است که ممکن است ضرورتا از عهده مدیران برنیاید. اما می توان این خواسته منطقی را مطرح کرد که دولت و دستگاه های مالی کشور قراردادهای خارجی خود را منتشر کنند و ارقام آن را به طور شفاف توضیح دهند. اگر چنین نشود، باید منتظر شایعات و شائبه های فراوان درباره بدهی های دولت بود؛ شایعاتی که پس از خاتمه عمر دولت کنونی ، شاید فرصتی برای تکذیبش فراهم نیاید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر