نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای دغدغه‌ی بسیاری از افراد است. داشتن کارت مهارت فنی یا همان گواهینامه سازمان فنی و حرفه‌ای مزایای زیادی به همراه دارد. اما اگر تا به حال چنین مدرکی را دریافت نکرده باشید، احتمالا سوالات و ابهامات زیادی درباره نحوه دریافت مدرک فنی حرفه ای در ذهن‌تان ایجاد شده است. سوالاتی که احتمالا بخواهید قبل از دریافت این مدرک به آنها جواب دهید.
کد خبر: ۱۴۲۴۴۶۸

گرفتن مدرک فنی حرفه ای برای کسانی که می‌خواهند کسب و کار مستقل خود را راه‌اندازی کرده یا به کشورهای دیگر مهاجرت کنند مناسب است. اما برای گرفتن مدرک بین المللی فنی و حرفه‌ای باید مراحلی را پشت سر بگذارید. 

سازمان فنی حرفه‌ای به عنوان یکی از فعال‌ترین مراکز مهارت‌آموزی در کشور با برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف به شکل فشرده و کاربردی، تمام آنچه برای راه‌اندازی یک حرفه نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد. تمام کسانی که قصد گرفتن مدرک فنی حرفه ای را دارند باید در این دوره‌ها و آزمون آن شرکت کنند. 

برای کسب اطلاعات تخصصی در زمینه گرفتن انواع مدرک فنی حرفه ای می توانید به لینک
https://iranilo.com/professional-technical-degree/getting-professional-degree/ مراجعه کنید، یا اگر به آموزش گام به گام نیاز دارید، می توانید ادامه این متن را به شکل دقیق تر مطالعه کنید.
در ادامه به صورت گام به گام نحوه دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای را بررسی می‌کنیم. مطمئن باشید پس از خواندن این مطلب تمام ابهامات و چالش‌های ذهنی شما برطرف خواهد شد.

 

مراحل گرفتن مدرک فنی حرفه ای (به صورت گام به گام)

نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای (آموزش گام به گام)

در این قسمت قرار است تا به آموزش نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای بپردازیم. شایان ذکر است یک مسیر کلی پیش روی متقاضیان این مدرک وجود دارد: شرکت در دوره‌های آموزشی، قبولی در آزمون فنی و حرفه‌ای و در نهایت اخذ مدرک. با این حال هر یک از این مراحل شرایط خاص خود را دارند. در ادامه به طور کامل با آنها آشنا می‌شویم:

1. ثبت نام در آموزشگاه برای شرکت در کلاس‌های آموزشی

در گام نخست، متقاضیان گواهینامه فنی و حرفه‌ای باید در یکی از مراکز آموزشی مورد تایید سازمان ثبت نام نمایند. لیست موسسات و آموزشگاه‌های مورد تایید سازمان فنی و حرفه‌ای در سایت رسمی این سازمان به آدرس portaltvto.com موجود است.

2. شرکت در کلاس‌های آموزشی آموزشگاه (تئوری + عملی)

پس از ثبت نام در آموزشگاه مدنظر، می‌بایست طبق برنامه در کلاس‌های تئوری و عملی مهارت ثبت نامی شرکت کنید. معمولا موسسات آموزشی برنامه‌های مختلفی برای متقاضیان در نظر می‌گیرند. دوره‌های فشرده، نیمه فشرده یا عادی هر یک می‌تواند برای گروه خاصی از هنرجویان مناسب باشد.

3. قبولی در آزمون سازمان فنی و حرفه‌ای (تئوری + عملی)

در ادامه آموزش نحوه دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای به آزمون‎های سازمان فنی و حرفه‌ای می‌رسیم. مهارت آموز برای دریافت گواهینامه باید در دو آزمون تئوری و عملی شرکت کرده و نمره قبولی کسب کند.

نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای (آموزش گام به گام)

4. دریافت مدرک رسمی فنی و حرفه‌ای

چنانچه هنرجو در آزمون‌های تئوری و عملی نمره قبولی بگیرد، مدرک رسمی برای وی صادر خواهد شد. لازم به ذکر است در حال حاضر گواهینامه فنی و حرفه‌ای تنها به صورت آنلاین صادر می‌شود. بنابراین نحوه دریافت مدرک فنی و حرفه ای به این صورت است که باید به سامانه آنلاین فنی و حرفه‌ای مراجعه کرده و پس از واریز وجه، مدرک خود را دریافت نمایید.

مدارک لازم برای گرفتن مدرک فنی حرفه ای

یکی از ابهاماتی که در زمینه نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای وجود دارد، مدارکی است که در زمان ثبت نام باید به سازمان فنی و حرفه‌ای ارائه شود. به طور مشخص در زمان ثبت نام برای آزمون و دریافت کارت مهارت فنی می‌بایست مدارکی را به این سازمان ارائه دهید. البته نیازی به مراجعه حضوری نیست. شما می‌توانید این مدارک را به صورت آنلاین در سامانه بارگذاری نمایید. این مدارک عبارتند از:

 • عکس پرسنلی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • شناسنامه
 • کد پستی
 • تلفن ثابت و همراه
 • کد شهر محل اقامت
 • کد وضعیت نظام وظیفه (آقایان)

 

شرایط اخذ مدرک فنی و حرفه ای

پس از آشنایی با نحوه دریافت مدرک فنی حرفه ای، زمان آن رسیده تا شما را با شرایط اخذ این مدرک آشنا کنیم. روش دریافت مدرک فنی و حرفه ای بسیار ساده است. متقاضی باید در آزمون تئوری حداقل نمره 50 را کسب کند. همچنین متقاضی می‌بایست در آزمون تئوری هم دست کم نمره 70 را کسب نماید. در نهایت برای قبولی فرد باید به معدل وزنی 70 رسیده باشد تا بتواند مدرک خود را دریافت نماید. اما اگر متقاضی در یکی از آزمون‌ها نمره قبولی را کسب نکرده باشد، تکلیف چیست؟

 

نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای (آموزش گام به گام) 

مزیت گرفتن گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای

آموزش نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای به دلیل مزایای این گواهینامه اهمیت پیدا کرده است. با توجه به مزایا و امتیازات مثبتی که مدرک رسمی سازمان فنی و حرفه‌ای دارد، بسیاری از افراد به دنبال آشنایی با نحوه دریافت مدرک مهارت فنی و حرفه ای هستند. شاید با خود بگویید مگر مزایای این مدرک چیست؟ احتمالا با دانستن امتیازات این مدرک شگفت زده شوید:

 • امکان ارائه مدرک به سفارت 186 کشور و دریافت ویزای کاری
 • دریافت وام خود اشتغالی
 • دریافت مجوزهای لازم برای راه اندازی کسب‌وکار شخصی
 • افزودن مدرک فنی و حرفه‌ای به رزومه برای استخدام
 • تدریس در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای

 

معرفی بهترین آموزشگاه برای گرفتن مدرک فنی‌حرفه‌ای

اگرچه نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای دردسرهای خاص خود را دارد، اما واقعا ارزشمند است. لازم به ذکر می‌باشد مقایسه نحوه دریافت مدرک فنی حرفه ای با شیوه دریافت مدرک دانشگاهی می‌تواند نشان دهد، اخذ مدرک فنی حرفه‌ای یک مسیر سریع‌تر، کم هزینه‌تر و آسانتر برای ورود به بازار کار، اشتغال زایی یا حتی مهاجرت است.
البته همانطور که در آموزش نحوه دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای گفته شد، شما برای دریافت کارت مهارت فنی باید ابتدا در دوره‌های آموزشی یک موسسه حرفه‌ای شرکت کنید. اگر هنوز آموزشگاه معتبری پیدا نکرده‌اید، ما به شما موسسه آموزشی ایران ILO را معرفی می‌کنیم.
آموزشگاه فنی‌حرفه‌ای ایران ilo با برخورداری از کادر مجرب، امکانات کم‌نظیر، متد آموزشی ویژه و برنامه آموزشی نوین توانسته تاکنون هنرجویان زیادی را به گواهینامه فنی و حرفه‌ای برساند. ضمنا این موسسه با ارائه خوابگاه و برگزاری دوره‌های فشرده، نیمه فشرده و عادی، گام بلندی در حذف محدودیت‌های مکانی و زمانی برداشته است. اگر به به دنبال بهترین آموزشگاه هستید، در انتخاب آموزشگاه ایران ILO شک نکنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها