ماهیت بازی غرب با ماجرای فروش پهپادها سیاسی است
یك كارشناس مسائل روسیه در گفت و گو با جام‌جم آنلاین:

ماهیت بازی غرب با ماجرای فروش پهپادها سیاسی است

کارشناس مسائل اوراسیا گفت: کاملاً واضح است آن چیزی که تا امروز دولت اوکراین را نگه داشته حمایت‌های کشورهای غربی است بنابراین اگر حمایت آنها کاهش یابد توان بازیگری دولت اوکراین هم کاهش می‌یابد و این می‌تواند روسیه را بیش از گذشته در وضعیت قوت قرار دهد.
کارشناس مسائل اوراسیا گفت: کاملاً واضح است آن چیزی که تا امروز دولت اوکراین را نگه داشته حمایت‌های کشورهای غربی است بنابراین اگر حمایت آنها کاهش یابد توان بازیگری دولت اوکراین هم کاهش می‌یابد و این می‌تواند روسیه را بیش از گذشته در وضعیت قوت قرار دهد.
کد خبر: ۱۴۲۳۹۴۰

شعیب بهمن در گفتگو با جام جم آنلاین در خصوص آینده جنگ اوکراین با توجه به روند موجود گفت: جنگ اوکراین موضوع مهمی در سطح بین المللی بشمار می آید و از اهمیت بالایی برخوردار است، از نظر جغرافیایی اوکراین در اروپا قرار دارد، بنابراین بازیگران متعددی را نیز درگیر خود کرده است.

وی افزود: در ابتدا غرب به ویژه آمریکا تصور می‌کرد که فرسایشی شدن یا زمانبر شدن جنگ می‌تواند موجب ضعف روسیه شود و نقطه قوت برای غرب به شمار آید اما گذشت زمان نشان داد عملاً طولانی شدن جنگ اوکراین می‌تواند برای غرب نیز چالش‌هایی به همراه داشته باشد.

او ادانه داد: به عنوان مثال در حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی، مواد غذایی و اقتصادی کشورهای غربی امروز دچار چالش‌های قابل توجهی شده‌اند و این مسئله باعث شده علاوه بر تحرکاتی که در داخل کشورهای اروپایی آمریکا وجود دارد،  گرایش‌هایی در مخالفت با جنگ شکل گیرد.

این کارشناس مسائل اوراسیا گفت: به طور مشخص در داخل آمریکا از ابتدا هم جمهوری‌خواهان تمایلی به ارائه کمک اقتصادی و تسلیحاتی به اوکراین نداشته و همواره دموکرات‌ها را برای این موضوع سرزنش می‌کردند.

این صاحبنظر مسائل بین‌الملل ادامه داد: در همین راستا انتظار هم می‌رود هرچه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رقابت‌های انتخاباتی نزدیک‌تر شویم جمهوریخواهان استدلال‌هایی مبنی بر بی فایده بودن حمایت نظامی از اوکراین بیشتر به چشم آید و حتی دموکرات‌ها را هم تحت تاثیر خود قرار داده است حتی برخی از نامزدهای دموکرات‌ها نیز بحث کاهش و یا قطع حمایت‌ از اوکراین را مطرح می‌کنند.

بهمن اظهار کرد: در کشورهای اروپایی هم همین وضعیت حاکم است، جریانات، احزاب و گروه‌هایی که از ابتدا مخالف حمایت از جنگ اوکراین بودند امروز صدایشان بلندتر شده است که ضمن اینکه واحدهای تجاری و صنعتی که به هر حال در سال‌های گذشته بخش مهمی از انرژی‌های خود را از روسیه تامین می‌کردند امروز با چالش مواجه شدند در نتیجه هم در حوزه‌های سیاسی اجتماعی و مردمی که مخالف جنگ هستند و هم حوزه‌های اقتصادی گروه‌های ضد جنگ را در کشورهای غربی شکل می‌دهند.

وی تصریح کرد: این روند نشان می‌دهد تداوم جنگ دست کم در طرف غربی با مشکلات و موانعی مواجه می‌شود و این‌ها می‌تواند به عنوان عامل تعیین کننده در آینده بر میزان حمایتشان از دولت اوکراین تاثیر بگذارد.

بهمن افزود: کاملاً واضح است آن چیزی که تا امروز دولت اوکراین را نگه داشته حمایت‌های کشورهای غربی است بنابراین اگر حمایت آنها کاهش یابد توان بازیگری دولت اوکراین هم کاهش می‌یابد و این می‌تواند روسیه را بیش از گذشته در وضعیت قوت قرار دهد.

این کارشناس مسائل اوراسیا گفت: تقریباً چشم انداز آینده جنگ در حال حاضر بخش مهمی از آن در میدان نبرد است جایی که به هر حال کشورهای غربی آخرین تسلیحات و تجهیزات نظامی خود را به میدان می‌آورند و روس‌ها هم تا امروز نشان دادند که توانایی پاسخگویی متقارن این تسلیحات و تجهیزات کشورهای غربی را دارند و بخش دیگری نیز در خود کشورهای غربی در حوزه‌های اقتصادی اجتماعی شان رقم می‌خورد که ممکن است در نهایت بر سیاست کلان این کشورها در خصوص جنگ اوکراین تاثیر بگذارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها