رییس گروه پژوهش و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان:

سن نظام مدون برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد به پنجاه سال رسید

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد:

ناترازی بودجه از دلایل شدت رشد تورم است

یزد- مجید دهقانی زاده گفت: ایجاد تورم دلایل زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها ناترازی بودجه و خلق پول بدون پشتوانه است.
کد خبر: ۱۴۲۰۷۳۱
نویسنده کاظم صادقپور

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد،  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد به مناسبت هفته دولت در نشست با خبرنگاران رسالت همگانی امروز جامعه که همانند افراد یک کشتی در دریای پرتلاطم به سوی سعادت حرکت می‌کنند را امیدآفرینی در کنار انتقادات سازنده از عملکرد بخشهای مختلف دانست و گفت: عمر دولت‌ها کوتاه است و باید تلاش کنیم در جهت توسعه و پیشرفت و آینده کشورمان، دولتمردان و حاکمیت را یاری و کمک کنیم.

دهقانی زاده شدت رشد تورم را از عدم رشد اقتصادی، بیشتر دانست و تاکید کرد: ایجاد تورم دلایل زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها ناترازی بودجه و خلق پول بدون پشتوانه است؛ تورم را نمی توان به صورت دستوری کنترل کرد و لذا رسانه ها باید در این زمینه آگاهی سازی کنند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد گفت: هیچ ملتی به دست دولتها خوشبخت مطلق یا بدبخت مطلق نمی شود و لازم است سواد رفتار عاقلانه اقتصادی را به جامعه تزریق کنیم.

دهقانی زاده یزد در مورد وضعیت اقتصادی کنونی جامعه و آینده آن گفت: معمولاً ارزیابی در این حوزه نسبی و در مقایسه با وضعیت گذشته کشور و کشورهای دیگر انجام می‌شود ولی نوسانات اقتصادی در همه کشورهای دنیا معمول است با این تفاوت که برخی کشورها به سطحی از توسعه رسیده‌اند که نوسانات اقتصادی تاثیرات محسوسی در جامعه ندارد و این ریشه در گذشته این کشورها دارد.

وی افزود: متاسفانه در کشور علی رغم تلاشهای زیادی که طی این چهار دهه برای توسعه زیرساختها صورت گرفته است، در زمینه بهره وری کوتاهی شده است و مشکلات کنونی کشور مانند ناترازی در حوزه انرژی به دلیل بی توجهی به بهره‌وری است.

دهقانی زاده با بیان این که سرعت مصرف نهاده‌های انرژی در کشورمان به شدت از سرعت تولید آنها پیشی گرفته است، گفت: متاسفانه در ۱۰ سال گذشته بهره وری در کشور صفر بوده و هر چه توسعه رقم خورده تنها با افزایش نهاده‌های مصرفی در کشورمان بوده است لذا باید کمک کنیم تا فرادولتی عمل کرده و اصل بهره وری را برای خوشبختی و رفاه خود ارتقا دهیم.

رییس سازمان مدیریت استان با اشاره به اهمیت رشد اقتصادی در کشور گفت: اگر به مدت ۱۰ سال متوالی ۸ درصد رشد اقتصادی در کشور رقم بخورد به نقطه‌ای خواهیم رسید که باید در سال ۱۳۹۰ می‌بودیم لذا تنها در صورت تداوم این رشد شاهد تاثیر آن در سفره مردم نیز خواهیم بود و تلاش دولت همین استمرار است تا هر چه زودتر شاهد این تاثیرپذیری باشیم.

وی نبود رشد اقتصادی و تورم را دو عامل موثر در اقتصاد خانوارها ذکر کرد و گفت: یکی از ریشه های بروز تورم ناترازی بودجه، رشد نقدینگی بدون پشتوانه و استقراض بی دلیل از بانک مرکزی است و در همین راستا دولت سیزدهم تلاش داشته برخلاف سال‌های گذشته با حداقل کسری بودجه‌ریزی کشور را انجام دهد و با توجه به این که متاسفانه طی دولت گذشته رشد ۴۰ درصدی نقدینگی را شاهد بودیم، طی دو ساله گذشته دولت توانسته ۱۰ درصد رشد نقدینگی کشور را کنترل کند.

دهقانی زاده با بیان این که بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری مملکت می‌شود، گفت: با صرف ۱۰ درصد بودجه در حوزه عمران و پیشرفت موفق نخواهیم شد و لذا افزایش حقوق و دستمزد در این شرایط نیز ممکن نیست.

وی به انضباط مالی ایجاد شده در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: تخصیص بودجه عمرانی استان در سال گذشته ۷۵ درصد بوده که رقم قابل توجهی است.

دهقانی زاده با اشاره به تلاش دولت برای افزایش درآمدهایش به طرق مختلف، در خصوص مولدسازی اموال مازاد دولت عنوان کرد: منابع تامین شده از طریق مولدسازی در داخل استان هزینه می‌شود که در این راستا تلاش داریم چندین بیمارستان با پیشرفت فیزیکی بالا در استان را بهره برداری کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع تامین آب استان، گفت: این موضوع از طریق انتقال آب از خارج استان و توزیع مناسب آب در داخل استان دنبال می‌شود ولی باید توجه داشت که تامین آب قرار نیست با خود خوشبختی و سعادت بیاورد.

رییس سازمان مدیریت استان ادامه داد: آبرسانی از سد خرسان بعد از چندین سال تعطیلی، در سالهای اخیر با پیگیری موضوع هماهنگی‌ها و اخذ مجوزهای آن دنبال شده و پیگیر تامین اعتبار ان هستیم و ایمدواریم طی سالهای آینده شاهد اجرای آن باشیم.

وی با اشاره به انتقال آب از دریا با اجرای خط صنعت، گفت: البته یک خط اضطرار از خط آب صنعت به شبکه آب شرب استان نیز اجرا شده که در صورت تنش آبی از این طریق تامین داشته باشیم.

وی در مورد اقدامات صورت گرفته در حوزه تامین آب در داخل استان نیز گفت: طی دو سال گذشته به اندازه‌ی از ابتدا تاکنون مخزن سازی آب در استان انجام شده و به منظور تامین آب با کیفیت و کمیت یکسان در شهر یزد، اجرای رینگ آب شهر با اعتباری معادل دو هزار میلیارد تومان در حال اجراست.

 

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها