در نشست مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر با فرماندار دشتی مطرح شد؛

بهبود وضعیت زیرساختی کتابخانه های عمومی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوشهر؛

مرمت کتابخانه عمومی مصلحیان آغاز می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از آغاز مرمت بنای تاریخی کتابخانه عمومی مصلحیان در هفته‌های آتی خبر داد
کد خبر: ۱۴۱۲۸۶۸

به گزارش جام جم آنلاین بوشهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، اسماعیل سجادی‌منش گفت: در این راستا، مخزن کتابخانه عمومی مصلحیان به مجموعه تاریخی مدرسه «سعادت» منتقل خواهد شد تا فعالیت این کتابخانه متوقف نشود و بتواند در مدتی که ساختمان اصلی آن مرمت می‌شود، در مجموعه تاریخی سعادت در زمینه امانت‌دهی و سایر برنامه‌های فرهنگی به فعالیت خود ادامه دهد.
به گفته وی، کتابخانه مصلحیان یکی از کتابخانه‌های باسابقه استان بوشهر است که در بنایی با معماری دوره قاجاریه فعالیت می‌کند. این بنا سال 1375 از سوی فاطمه مصلحیان، بانوی خیر بوشهری وقف این کتابخانه شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر ادامه داد: از سال 96 قسمت‌هایی از چندل‌های سقف سالن مطالعه این کتابخانه در اثر بارندگی و رطوبت دچار پوسیدگی و آسیب جدی شده بود که بلافاصله آن زمان، بنا بر تشخیص کارشناسان مرمت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر استفاده از این سالن ممنوع و تخلیه شد. در ادامه بخش‌های دیگری از سقف چوبی این کتابخانه درگیر موریانه شد که این امر مرمت آن را تشدید کرد.
وی یادآور شد: متاسفانه در دولت قبل اقدامی برای مرمت قسمت‌های آسیب‌دیده این بنا صورت نگرفت ولی در دولت سیزدهم بازسازی این بنا را در اولویت برنامه‌های خود قرار دادیم. از همین رو، سال گذشته کارشناسان مرمت و بازسازی را دوباره به کتابخانه تاریخی مصلحیان اعزام کردیم تا عملیات کارشناسی قسمت‌های آسیب‌دیده و موریانه‌زده را دقیق‌تر انجام دهند.
سجادی‌منش گفت: کارشناسان مرمت این اداره‌کل در نهایت با ارزیابی آسیب‌های وارده به قسمت‌های از این بنای تاریخی، اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 900 میلیون تومان را برای مرمت این قسمت‌ها تعیین کردند که این رقم با حمایت ویژه فرماندار بوشهر، در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان بوشهر اختصاص یافت و مبلغ 700 میلیون تومان نیز با حمایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از محل تملک دارایی‌های استان تخصیص داده شد که بقیه آن نیز با نگاه خوب فرماندار بوشهر و حمایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در سال مالی جدید تامین خواهد شد.
وی افزود: اکنون با تعیین پیمانکار در مزایده‌ای که اخیرا برگزار شد و اختصاص 500 میلیون تومان از سوی فرمانداری، بلافاصله پس از انتقال مخزن کتابخانه مصلحیان به بخش دفتری مدرسه تاریخی سعادت، عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی ارزشمند که پیش از این در دهه 80 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته بود، انجام خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر تاکید کرد: کتابخانه مصلحیان، افزون بر اینکه به‌عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی شهر بوشهر شناخته می‌شود، یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر است که پس از مرمت می‌تواند به یکی از مکان‌های دیدنی برای گردشگران تبدیل شود، بی‌شک ما از این ظرفیت برای توسعه گردشگری فرهنگی (گردشگری ادبی) بهره خواهیم برد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها