شهادت ۴مامور پلیس در کمتر از ۷۲ساعت

روایت وارونه از جنایت ایذه

محمد نظری، مهدی رحیمیان، رسول مهدوی‌پور و محمد قنبری فقط چهار نام نیستند، آنها چهار مامور و سرباز پلیس بودند که در ۷۲ ساعت گذشته جان خود را فدای وطن کردند تا کسی نتواند امنیت شهروندان را حتی برای یک لحظه به خطر بیندازد. آنها از جان خود گذشتند تا راه جولان مخلان امنیت بسته شود.
محمد نظری، مهدی رحیمیان، رسول مهدوی‌پور و محمد قنبری فقط چهار نام نیستند، آنها چهار مامور و سرباز پلیس بودند که در ۷۲ ساعت گذشته جان خود را فدای وطن کردند تا کسی نتواند امنیت شهروندان را حتی برای یک لحظه به خطر بیندازد. آنها از جان خود گذشتند تا راه جولان مخلان امنیت بسته شود.
کد خبر: ۱۴۱۱۸۴۰

استواریکم محمد نظری، از مرزبانان هنگ مرزی ارومیه بود که هنگام پایش مرز دچار سانحه شد و به شهادت رسید. مهدی رحیمیان، از سربازان انتظامی اصفهان چهاردهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در درگیری با اشرار مجروح و پس از گذشت بیش از یک‌ماه ۱۹خرداد ۱۴۰۲ در بیمارستان به درجه رفیع شهادت نایل شد. سرگرد رسول مهدوی‌پور، رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر شهرستان زرندیه استان‌مرکزی هم ۹خردادماه ۱۴۰۲ هنگام اجرای مأموریت براثر برخورد عمدی خودروی شوتی به‌شدت مجروح و برای مداوا به بیمارستان ولی‌عصر(عج) فراجا تهران منتقل شد. در این مدت در کما بود که شامگاه یکشنبه به درجه رفیع شهادت نایل شد. وی متأهل و دارای یک فرزند دختر بود.

به گزارش خبرنگار جام‌جم،عصر یکشنبه هم در مراسم جشن‌تولد کیان پیرفلک در ایذه، پسرعموی مادر کیان با حمله به پست ایست و بازرسی پلیس، سرگرد محمد قنبری و چند سرباز را زیر گرفت که سرگرد پلیس به‌علت شدت جراحات به شهادت رسید و یک سرباز وظیفه مجروح شد. همه چیز از یکی دو روز قبل از حادثه و اعلام تولد کیان پیرفلک از سوی مادرش آغاز شد. بلافاصله برگزاری مراسم در صدر موضوعات فضای مجازی و رسانه‌های معاند قرار گرفت. آنها با فراخوان و پوشش وسیع این خبر خود را برای برهم‌زدن امنیت ایذه و ایجاد آشوبی جدید آماده کردند. برای تاثیرگذاری بیشتر روی احساسات جوانان نیز چند تجمع کوچک در شهرهای خارج از کشور روز قبل از تولد برگزار شد.از ساعتی قبل از برگزاری مراسم، برای تامین امنیت، ماموران پلیس در اطراف محل برگزاری مستقر شدند و ایست و بازرسی‌هایی در مسیرهای منتهی به آنجا ایجاد شد. دقایقی از اتمام مراسم نگذشته بود که یک دستگاه خودروی تیبا با یک سرنشین مرد به سمت ایست و بازرسی پلیس در ورودی شهر آمد. براساس روایت پلیس و دادستان ایذه، راننده ابتدا با سرگرد قنبری برخورد کرد و بعد از طی مسافتی دور زد و این بار به سمت تعدادی از سربازان هجوم برد. ماموران برای متوقف کردن خودرو ابتدا چند گلوله به سمت آن شلیک کردند اما وقتی راننده توقف نکرد، او را مورد هدف قرار دادند.سرگرد قنبری به علت شدت صدمات در همان صحنه به شهادت رسید اما سرباز و راننده تیبا بلافاصله به بیمارستان شهدای ایذه منتقل شدند که تلاش پزشکان برای نجات جان راننده بی‌نتیجه ماند و او هم جان خود را از دست داد.

سناریویی برای تطهیر قاتل
هنوز دقایقی از این اتفاق نگذشته بود که ایرنا اعلام کرد عامل حمله به ماموران پلیس، پسرعموی مادر کیان پیرفلک است. با مشخص شدن این موضوع، رسانه‌های معاند در فضای مجازی شروع به جریان‌سازی و بی‌گناه نشان‌دادن عامل حمله کردند. آنها در ابتدا اعلام کردند، ماموران مسیرهای منتهی به سمت محل برگزاری مراسم را مسدود کرده اند و در ادامه به سوی افرادی که به آن سمت می آمدند، شلیک کردند. بعد مدعی شدند که ابتدا پویا مولایی با شلیک پلیس کشته شده و در ادامه مردم با ماموران درگیر شده و در این درگیری سرگرد قنبری کشته شد! این ادعاها در حالی مطرح می شد که تمام مسیرها به سمت محل برگزاری مراسم باز بود و به گفته خانواده عامل حمله به ماموران این اتفاق بعد از مراسم رخ داده بود. حتی محل حادثه نیز در ورودی شهر بوده که با محل برگزاری مراسم فاصله داشته است. بعد هم خانواده پویا ادعا کردند او در مسیر خانه باغشان بوده که در پیچ جاده ایست و بازرسی ماموران را ندیده و با آنها برخورد کرده. بعد هم از ماشین پیاده و تسلیم شده اما ماموران او را هدف گلوله قرار دادند. این درحالی‌است که فیلم‌های منتشرشده از خودروی تیبا نشان می‌دهد ماموران پلیس ابتدا به خودرو شلیک کرده و پس از متوقف نشدن پسر جوان، تیرها به او اصابت کرده است.

گریه فرزندان شهید را ندیدند
ساعتی بعد خبر این حمله به روستای محل زندگی سرگرد قنبری رسید و خانواده او از شهادت ایشان باخبر شدند. پنج فرزند نوجوان و خردسال این شهید ناباورانه همدیگر و مردمی که به خانه آنها آمده بودند را تماشا کرده و بعد از ساعتی از شوک درآمده و بغض‌شان ترکید. آنها باور نمی‌کردند پدرشان که برای تامین امنیت یک مراسم به ماموریت رفته بود، از سوی خانواده صاحب مراسم به قتل برسد و عده‌ای به‌جای این‌که سوگوار شهادت پدرشان باشند، مشغول سوگواری برای قاتل افسر پلیس و خون‌شویی از این جنایت سیاه هستند. مادر افسر پلیس می‌گوید: «پسرم اهل نماز، روزه و مردم‌دار بود. هیچ‌کس از دست پسرم ناراضی نبود و همیشه سعی می‌کرد به مردم به‌ویژه فقرا کمک کند. الان نمی‌دانم بچه‌هایش باید چه کار کنند. نگران فرزندان پسرم هستم. پسرم جانش را در راه تامین امنیت فدا کرد. امنیت مردم و آسایش آنها برایش مهم بود و به‌همین‌دلیل لباس سبز پلیس را بر تن کرد.»
دختر بزرگ شهید قنبری هم درحالی‌که به‌شدت اشک می‌ریخت و قادر به صحبت نبود، گفت: «ما چهار خواهر و یک برادر هستیم. پدرم ۲۴ سال نیروی پلیس بود و صادقانه خدمت کرد. او بدی هیچ‌کس را نمی‌خواست و به همه کمک می‌کرد. تمام افرادی که پدرم را می‌شناسند، می‌دانند پدرم هدفش کمک‌کردن به مردم و خدمت در لباس پلیس بود. ما خوشحالیم به آرزویش که شهادت بود رسید و ما به پدرمان افتخار می‌کنیم.»

توضیحات پلیس و دادستان
سرهنگ حجت سفیدپوست، جانشین فرمانده انتظامی استان خوزستان در مورد حادثه گفت: بعد از فراخوان ضدانقلاب برای ایجاد ناامنی در سالروز تولد مرحوم کیان پیرفلک، همکاران برای تامین امنیت مراسم در ایستگاه ایست و بازرسی حضور داشتند. یک دستگاه خودرو همکاران ما را مورد هجوم قرار داد که متاسفانه سرگرد قنبری و تعدادی دیگر از سربازان به‌شدت مجروح شدند.به گفته جانشین انتظامی خوزستان، متاسفانه سروان محمد قنبری به درجه رفیع شهادت نایل شد و سربازانی که به‌شدت مجروح شده بودند به بیمارستان منتقل شدند. همکاران ما برای متوقف کردن خودرو به سمت آن شلیک کردند که به مجروح شدن راننده و انتقال او به بیمارستان منجر شد که در بیمارستان جانش را از دست داد.یارمحمد رسالتی، دادستان ایذه هم گفت: عصر یکشنبه یک خودرو با هویت مشخص در یکی از مبادی ورودی شهرستان با سرعت و به‌صورت عمد به نیروهای مستقر در ایست و بازرسی برخورد کرد که یکی از ماموران در صحنه به شهادت رسید. وی سپس با دور زدن و برخورد با یکی از سربازان وظیفه، موجب ایراد صدمات بدنی به این سرباز شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها