حاکم عربستان سعودی روز گذشته به صورت رسمی از پروژه بزرگش در فوتبال پرده برداشت.
کد خبر: ۱۴۱۰۸۳۶
نویسنده محدثه صادقی نیک

به گزارش جام جم آنلاین، سعودی ها از پروژه بزرگ سرمایه‌ گذاری و خصوصی‌ سازی باشگاه‌ های ورزشی خبر دادند و آن را به صورت رسمی آغاز کردند. هدف از این پروژه، ایجاد یک بخش ورزشی موثر، از طریق سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی و توانمندسازی آن برای کمک به توسعه بخش ورزش است.

سعودی ها قصد دارند به منظور بهره‌ وری تیم‌ های ملی، باشگاه‌ های ورزشی و ورزشکاران، این برنامه را پیش ببرند. پروژه مذکور در مرحله فعلی شامل دو مسیر است که اولین مورد، تایید شرکت‌ های بزرگ سرمایه گذاری در باشگاه‌های ورزشی در ازای خرید آنها و دومی ارائه تعدادی از باشگاه‌ ها برای خصوصی‌ سازی تا پایان سال 2023 است.

انتقال و خصوصی سازی باشگاه‌ ها به طور کلی با هدف دستیابی به جهش‌ های کیفی در رشته‌ های مختلف ورزشی در عربستان تا سال 2030 است؛ تا لیگ این کشور را به جمع 10 لیگ برتر جهان برساند.

علاوه بر این، حاکمان سعودی قصد دارند تا با افزایش درآمد های لیگ از 450 میلیون ریال سعودی به بیش از 1.8 میلیارد ریال سعودی (24 هزار میلیارد تومان) در سال و افزایش ارزش بازار لیگ حرفه‌ ای عربستان از 3 میلیارد ریال به بیش از 8 میلیارد ریال (108 هزار میلیارد تومان)، لیگ عربستان را به یکی از لیگ‌ های برتر جهان تبدیل کنند.

یکی از اهداف سعودی ها از این پروژه بزرگ ورزشی در 7 سال آینده، کسب میزبانی جام جهانی 2030 است. در واقع عربستان قصد دارد با جذب بازیکنان سرشناس، کشور خود را به جهان معرفی کند و از این طریق میزبانی جام جهانی 2030 را از آن خود کند.

عربستانی ها در زمستان گذشته یکی ازبزرگترین و شگفت انگیزترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال را انجام دادند؛ آنها کریستیانو رونالدو فوق ستاره پرتغالی را با قراردادی نجومی و دستمزد سالیانه 200 میلیون یورو به خدمت گرفتند.

در ادامه عربستانی ها به دنبال دیگر بازیکنان مطرح دنیا رفتند تا با پیشنهاد های اغواکننده خود آنها را به کشورشان بیاورند. پس از رونالدو آنها به سراغ کریم بنزما، کاپیتان تیم رئال مادرید رفتند. بنزما پس از 14 سال حضور در رئال مادرید اکنون با به پایان رسیدن قرارداد خود با مادریدی ها این تیم را ترک کرد و تبدیل به یک بازیکن آزاد شد. گویا پیشنهاد اغواکننده ی سعودی ها به مذاق این مهاجم فرانسوی خوش آمده و با اعلام خبرگزاری فرانسه این بازیکن با قرارداد سالانه 200 میلیون یورو به مدت سه سال به صورت رسمی به باشگاه الاتحاد عربستان ملحق شد.

هدف بعدی عربستانی ها، جذب فوق ستاره آرژانتینی، لیونل مسی است. مسی پس از جدایی از پاریسن ژرمن با پیشنهاد هنگفت سالیانه  400 میلیون یورو از تیم الهلال روبرو شد. اما طبق اخبار منتشر شده او خواهان بازگشت به بارسلونا می باشد و وکلای او از باشگاه الهلال درخواست کرده انتقال او به این تیم را تا سال 2024 به تعویق بیندازند. به این ترتیب بارسلونا و الهلال دو مقصد احتمالی مسی هستند و شانس عربستان در جذب مسی به دلیل پیشنهاد نجومی و عدم موفقیت بارسلونا در کنار گذاشتن موانع زیاد است؛ در واقع مشکل اصلی در حال حاضر شرایط مالی باشگاه بارسلوناست که باید دستمزد بسیاری از بازیکنانش را کاهش دهد و حتی چند بازیکن را به فروش برساند و همین موضوع کار انتقال مسی به این باشگاه را دشوار کرده است. از طرفی پیشنهاد نجومی الهلال نیز قابل چشم پوشی نیست ؛ اما با این حال باید دید ابرستاره آرژانتینی با مهاجرت به کشوری با چنین آداب و رسوم متفاوت و آب و هوای پیچیده از نظر دما موافقت می کند یا خیر؟

با اعلام سایت اسپورت سعودی، مسی با ارزش 45 میلیون یورو گران قیمت ترین فوتبالیست پیرمرد جهان است. لواندوفسکی با 40 میلیون یورو در رده دوم قرار دارد. کریم بنزما نیز با 35 میلیون یورو در رده سوم و رونالدو با 20 میلیون یورو در رده چهارم قرار دارد. به این ترتیب از این 4 بازیکن، 2 بازیکن به لیگ عربستان راه یافته اند و مسی نیز در آستانه حضور است؛ که این مسئله نشان می دهد  عربستان در مسیر تحقق پروژه خود موفق عمل کرده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها