رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز:

بیماری های غیرواگیر مشکل اصلی حوزه سلامت خوزستان

متخصص رادیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز:

سی و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران برگزار می شود

متخصص رادیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز از برگزاری سی و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران خبر داد.
کد خبر: ۱۴۰۶۲۹۲

به گزارش جام جم آنلاین - خوزستان، دکتر مرتضی طهماسبی در نشست خبری سی و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران با بیان اینکه این کنگره هرساله برگزار می شود اظهار کرد: این کنگره از طرف وزارت بهداشت و با همکاری انجمن رادیولوژی ایران برگزار می شود که رادیولوژیست های کشور، پرتونگاران و گروه های پزشکی هسته ای در کنگره شرکت می کنند.

وی با اشاره به اینکه این یک کنگره شناسنامه دار است و از سوی وزارت بهداشت امتیاز آن تعیین شده است عنوان کرد: هر ساله برای متخصصین رادیولوژی که در این کنگره شرکت می کنند 20 امتیاز در نظر گرفته می شود و علاوه بر آن برای سایر حوزه های رادیولوژی شامل پرتونگاران و پزشکان هسته ای نیز امتیاز محاسبه می شود که هر ساله قریب 5 هزار نفر در کنگره شرکت می کنند.

اجرای 270 سخنرانی

دبیر سی و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران با اشاره به اینکه کلید کنگره سال گذشته زده و کمیته هایش تشکیل شد بیان کرد: در این کنگره 270 سخنرانی، حدود 25 تا 30 پنل و 50 کارگاه برگزار می شود که رادیولوژیست ها ،متخصصین سایر رشته ها و تکنسین ها در آن شرکت می کنند.

طهماسبی شعار امسال کنگره را " رادیولوژی، هنر، دانش و تکنولوژی" خواند و اظهار کرد: رشته رادیولوژی مرتبط با هنر است یعنی شخصی که خلق تصویر و تفسیر می کند باید هنرمنده بوده و از دانش بالایی برخوردار باشد زیرا باید به همه حیطه های پزشکی تسلط داشته باشد.

وی اضافه کرد: از آنجایی که تکنولوژی نقش بسیار مهمی دارد به همین خاطر تکنولوژی به روز دنیا در این کنگره در بخش رادیولوژی نقش مهمی دارد که اگر یک مثلث تشکیل داده و مرکزش را رادیولوژی قرار دهیم ضلع های دیگرش هنر و دانش است .

متخصص رادیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز با بیان اینکه خوشبختانه طی سالیان گذشته پیشرفت های شگرفی در بخش رادیولوژی داشته ایم تصریح کرد: در سالهای گذشته تمامی نوابغ و شاگردهای اول پزشکی عمومی رادیولوژی را به عنوان رشته اول خود انتخاب کرده و وارد این رشته می شدند.

به گفته وی؛ این رشته بسیار به تکنولوژی وابسته است و به دلیل رشد سریع تکنولوژی، آمدن سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی انفجار بزرگی در این رشته صورت گرفته است.

دبیر سی و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران با اشاره به اینکه در تمام حوزه های رادیولوژی سخنرانی، پانل و کارگاه داریم بیان کرد: این حوزه ها سر، گردن، مغز، مسائل تصویری مرتبط با قفسه سینه، پستان، شکم،اندام ها و تقریبا همه قسمت ها را پوشش می دهد که به دلیل حجم زیاد مطالب، هر ساله روی تم خاصی تاکید می شود .

تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی از تم های اصلی کنگره

طهماسبی با بیان اینکه امسال تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی، تصویربرداری بیماری های ماهیچه ای – عضلانی و هیبرید ایمیجینگ به عنوان تم های کنگره انتخاب شده اند اظهار کرد: نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند و موضوع جمعیت و بارداری در مملکت ما داغ است و با توجه به اینکه به افزایش جمعیت بسیار تاکید می شود این بیماری ها به عنوان تم اصلی انتخاب شده اند که کارگاه ها و بسیاری از سخنرانی ها به این بخش تصویربرداری اختصاص پیدا کرده است.

وی افزود: به سبب اینکه درگیر فیزیک کاری هستیم باید فیزیک حفظ شود، دردهای عضلانی، ناتوانی برای بالا رفتن سن، کمردرد و زانو دارد مسائل متلابه جامعه هستند که تصویربرداری بخصوص تصویربرداری ماسکولان نقش بسیار مهمی دارد و تاکید شده کارگاه های بسیاری در این خصوص برگزار شود.

متخصص رادیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز گفت: هیبرید ایمیجینگ تلفیق رادیولوژی با پزشکی هسته ای است که نقش بسیار مهمی در تشخیص و پیگیری سرطان دارد به همین خاطر هر دو نقش بسیار مهمی دارند.

به گفته وی؛ کنگره در دو حوزه بازآموزی و نوآوری کاملا موازی با هم کار می کند.

دبیر سی و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران در خصوص اهداف کنگره عنوان کرد: اکثر رادیولوژیست ها نیاز دارند بعد از یک سال کاری پوست اندازی کرده و اطلاعاتشان را بروز کرده و با اطلاعات روز دنیا مواجه شوند، به همین خاطر کمیته علمی ما طی یکسال کار مستمر سخنران های قابلی را در سطح کشور و خارج از کشور انتخاب کرده که نیاز رادیولوژی کشور است که با شرکت در بازآموزی ها خود را در سطح علمی روز دنیا نگه می دارند بنابراین بحث عمده آن بازآموزی است.

طهماسبی گفت: هرساله نواوری هایی انجام می شود یعنی روش ها و چارت های جدید برای شرکت کننده ها بازگویی می شود.

رادیولوژی یک بخش پاراکلینیک

وی با اشاره به اینکه رادیولوژی یک بخش پاراکلینیک است افزود: با پنل هایی که با سایر کمیسیون ها داشتیم سعی کرده ایم تعاملات بین رشته ای را به شکلی مطرح کنیم تا بتوانیم چالش هایی که با گروه های دیگر وجود دارد به نوعی پوشش دهیم.

متخصص رادیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز دستیاران را دیگر گروه هدف در کنگره خواند و بیان کرد: در کشور بین 300 تا 400 دستیار داریم و در حال حاضر 300 نفر دستیار در کشور در حال تحصیل در رشته رادیولوژی هستند بنابراین قشر وسیعی نیاز به آموزش دارند.

دبیر سی و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران با بیان اینکه در کنار کنگره رادیولوژی، کنگره پرتونگاران را داریم گفت: اینها قشری هستند که به عنوان تکنسین در مراکز کار می کنند بنابراین سالن، سخنرانی و کارگاه خاص خود را دارند که با حمایت انجمن رادیولوژی ایران که طیف وسیعی از کارشناسان هستند و نقش مهمی در تصویربرداری ایفا می کنند.

وی برگزاری نمایشگاه را بخش جنبی کنگره خواند و اظهار کرد: بسیاری از شرکت های دانش بنیان در کنگره شرکت می کنند که اخرین تکنولوژی های روز دنیا را به نمایش می گذارند و با توجه به شرایط مملکت سعی می کنند به هر طریقی تکنولوژی ها را وارد کشور کنند.

به گفته وی؛ علاوه بر رادیولوژیست و کارشناس ها، بیمارستان های مختلف کشور برای تهیه تجهیزاتشان تعامل داشته و از نمایشگاه بازدید می کنند.

طهماسبی بیان کرد: کنگره از 19 لغایت 22 اردیبهشت ماه ،ساعت 8 لغایت 18 در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار می شود.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها