یک نمایش وقیحانه
در گفت‌وگوی «جام‌جم» با استفان لندمن،نظریه‌پرداز آمریکایی مطرح شد

یک نمایش وقیحانه

پیش از شورش ۶ ژانویه در کاخ سفید چه گذشت؟

شهادت تاریخی معاون ترامپ علیه او

سرانجام مایک پنس معاون سابق دونالد ترامپ برغم مخالفت وکلای رئیس جمهور پیشین آمریکا با حکم دادگاه تجدید نظر فدرال درباره انتخابات سال ۲۰۲۰ و نیز حوادث قبل از وقوع شورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در کاخ سفید شهادت داد؛شهادتی بیش از ۵ ساعت که همه مشتاق شنیدن روایت دست اولی از حوادث آن روزهای کاخ سفید هستند.
کد خبر: ۱۴۰۵۷۵۵

به گزارش جام جم آنلاین، یک مقام آگاه در گفتگو با رسانه های آمریکایی اعلام کرد مایک پنس، معاون سابق دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، روز پنجشنبه 28 آوریل (هشتم اردیبهشت ماه جاری) در برابر هیات منصفه فدرال که در حال تحقیق درباره تلاش های ترامپ و متحدانش برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است، شهادت داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این زمینه نوشت: حضور پنس در مقابل هیات منصفه در واشنگتن برای بررسی دقیق اقدامات رئیس‌جمهوری که زمانی وفادارانه به او خدمت می‌کرد، نقطه عطفی در تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا در این پرونده است و به دادستان‌ها اجازه می دهد که یک گزارش دست اول مهم درباره مکالمات و رویدادهای خاص در چند هفته پیش از حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره آمریکا بدست آورند.

این امر همچنین پیامدهای سیاسی قابل توجهی دارد، زیرا پنس به علاقه خود برای ورود به رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۴ و رقابت با ترامپ به عنوان نامزد پیشتاز جمهوری خواهان اشاره کرده است.

شهادت پنس پس از آن انجام شد که دادگاه تجدیدنظر فدرال در حکمی پیشنهاد وکلای ترامپ برای ممانعت از حضور پنس در دادگاه را رد کرد.

پنس در اوایل سال جاری برای شهادت در مقابل هیات منصفه احضار شد، اما وکلای ترامپ با اشاره به نگرانی‌های مربوط به اختیارات اجرایی پنس به عنوان معاون رئیس جمهور با حضور وی در دادگاه مخالفت کردند.

یک قاضی در ماه مارس با استدلال وکلای ترامپ مخالفت کرد اما گفت نمی توان معاون سابق ترامپ را مجبور به پاسخگویی به سؤالات مربوط به نقشش در تأیید آرای اعلام شده از سوی سنا در ۶ ژانویه کرد.

هنوز مشخص نیست که پنس چه شهادتی داده است، اما او بلندپایه ترین مقام دولت ترامپ است که در مقابل هیات منصفه حاضر شده است. حضور پنس در داخل ساختمان دادگاه فدرال در نزدیکی ساختمان کنگره آمریکا با تمهیدات شدید امنیتی همراه بود.

پنس به طور گسترده در مورد فشارهای ترامپ برای رد کردن پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری در روزهای منتهی به ۶ ژانویه، صحبت کرده است.

پنس، فرماندار سابق ایندیانا و نماینده کنگره، گفته است که ترامپ، خانواده‌اش و همه افرادی را که در شش ژانویه در کنگره آمریکا بودند، به خطر انداخت و تاریخ او را «مسئول» خواهد دانست.

او در کتاب خاطرات خود در توضیح همکاری اش با ترامپ نوشته است: به مدت چهار سال، ما یک رابطه کاری نزدیک داشتیم. این همکاری پایان خوبی نداشت.

هنگامی که خبر حضور پنس در هیئت منصفه بزرگ منتشر شد، ترامپ در حال سخنرانی در نیوهمپشایر بود.

وی در طول مراسم غذاخوری در پاسخ به این سوال که آیا نگران شهادت پنس است یا خیر، گفت: «نه من نگران نیستم و اطلاعی در مورد آن ندارم.»

ترامپ پیش‌تر مدعی شده بود که مایک پنس معاون سابق او، مسئول بروز خشونت‌های ششم ژانویه ۲۰۲۱ بوده است.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا نیز گزارش داد: گفتگوهای ترامپ با پنس و در مورد پنس در روزهای قبل از حمله به کنگره آمریکا مورد توجه بازرسان این پرونده بوده است. یک مقام به سی ان ان گفت که پنس بیش از ۵ ساعت شهادت داده است.

اگرچه پنس از شهادت در مقابل کمیته منتخب مجلس نمایندگان که در مورد این حمله تحقیق می کرد خودداری کرد، اما سایر افراد نزدیک به ترامپ در شهادت خود به کمیته درباره تماس تلفنی شدید او با پنس در روز حمله به کنگره و توهین ترامپ به پنس سخن گفته اند.

پنس و ترامپ هنگامی که حمله به کنگره جریان داشت صحبت نکردند اما در این حمله بسیاری از حامیان ترامپ با عصبانیت به دنبال پنس می گشتند و نیروهای امنیتی به سختی توانستند پنس را از کنگره خارج کنند. 

منبع: ایرنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها