اعتراف آمریکا به آسیب مغزی ۱۱ نظامی خود در حمله سوریه

رسانه های آمریکایی به نقل از یک سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) از اعتراف واشنگتن به آسیب مغزی ۱۱ آمریکایی دیگر در حمله به پایگاهش در سوریه گزارش دادند.
کد خبر: ۱۴۰۳۹۹۷

به گزارش جام جم آنلاین، شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز جمعه به وقت محلی گزارش داد که به گفته سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) پس از یک سری حملات موشکی و پهپادی به نیروهای آمریکایی در سوریه در اواخر ماه مارس، ۱۱ مورد دیگر از آسیب مغزی در میان نیروهای آمریکایی شناسایی شده است.

سی ان ان تصریح کرد: موارد جدید، تعداد مجروحان آمریکایی در این حملات را به ۲۵ نفر می رساند. در این حملات همچنین یک پیمانکار آمریکایی کشته شد.

جو باچینو، سخنگوی سنتکام، گفت: تیم های پزشکی ما همچنان به ارزیابی سربازانمان برای نشانه های [آسیب مغزی] ادامه می دهند.

به گزراش ایرنا، پاتریک رایدر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) 10 فروردین ماه در جمع خبرنگاران در واشنگتن اعلام کرد: علاوه بر کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی، ۶ آمریکایی در حملات به سوریه مجروح شده اند.

وی تصریح کرد: ۶ نفر دیگر نیز دچار آسیب مغزی شده اند و این افراد در پایگاه های خود مشغول مداوا هستند و درحال حاضر به مراکز درمانی دیگر منتقل نشده اند.

وی همچنین با بیان اینکه ارزیابی می‌کند درحمله هوایی اخیر آمریکا به گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران، ۸ نفر کشته شده‌اند، افزود: شبه نظامیانی که کشته شده اند ایرانی نیستند اما وابسته به سپاه پاسداران ایران هستند.

رایدر مدعی شد پنتاگون مطمئن است حملات علیه نیروهای آمریکایی در سوریه توسط گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران انجام شده است.

سخنگوی پنتاگون تصریح کرد: اتخاذ اقدامات نظامی مناسب برای حمایت از نیروهای آمریکایی در سوریه را ادامه خواهیم داد تا بدین صورت آمریکایی‌ها را برای کاهش تنش متقاعد کنیم.

در هفته اول فروردین ماه امسال، رسانه‌ها از بمباران مناطقی از استان دیرالزور در شرق سوریه خبر دادند. چند ساعت بعد، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) حمله هوایی بامداد جمعه به شهر دیرالزور در شرق سوریه را تأیید کرد. خبرگزاری رویترز به نقل از پنتاگون گزارش داد: این حملات هوایی به سوریه در پاسخ به زخمی شدن نظامیان آمریکایی در حمله گذشته صورت گرفته است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که فرماندهی مرکزی ارتش این کشور حملات هوایی به تأسیساتی انجام داده که به ادعای این نهاد توسط گروه‌های مقاومت در شرق دیرالزور مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

پنتاگون مدعی شد که این حمله به دنبال کشته شدن یک نظامی آمریکایی و زخمی شدن پنج تن دیگر از نظامیان آمریکایی صورت می‌گیرد که توسط یکی از گروه‌ها به پایگاه ائتلاف بین المللی ضد داعش در نزدیکی الحسکه در شرق سوریه انجام گرفته بود.

ساعاتی پس از این اعلام، شبکه المیادین از هدف قرار گرفتن پایگاه نظامیان آمریکا در میدان نفتی العمر با چند موشک خبر داد. در پاسخ به حمله بامداد جمعه بمب افکن های آمریکایی به شرق شهر دیرالزور (شرق سوریه) که موجب زخمی شدن پنج نفر شد، نیروهای مقاومت اسلامی دو پایگاه از ۲۵ پایگاه آمریکا را در سوریه با ۶۰ راکت، موشک و پهپاد انتحاری هدف قرار دادند.

«جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده در پی این حملات اعلام کرد که آمریکا به دنبال رویارویی نظامی با ایران نیست، ولی برای محافظت از پرسنل نظامی خود در سوریه و هر جای دیگر، با قدرت پاسخ خواهد داد.

رئیس جمهور آمریکا که آن زمان به کانادا سفر کرده بود، در سخنانی در اوتاوا افزود: دستور حمله هوایی تلافی جویانه به پایگاه‌های گروه‌های مقاومت در سوریه را صادر کرده است.

بایدن تصریح کرد که ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست، ولی آمریکا آماده است برای محافظت از شهروندان خود با قدرت وارد عمل شود؛ درست همانند آنچه شب گذشته اتفاق افتاد.

«پاتریک رایدر» سخنگوی پنتاگون نیز در گفت وگو با شبکه الجزیره قطر گفت که ما به دنبال درگیری با ایران نیستیم و در سخنانی مضحک مدعی شد که «ماموریت ما در سوریه اطمینان از نابودی کامل داعش است».

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها