وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر لزوم اجرای الگویِ کشت قراردادی در حوزه آبزی‌پروری تمام اختیارات خود را به استاندار هرمزگان تفویض کرد.
وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر لزوم اجرای الگویِ کشت قراردادی در حوزه آبزی‌پروری تمام اختیارات خود را به استاندار هرمزگان تفویض کرد.
کد خبر: ۱۳۹۷۶۴۱

هرمزگان-جام جم انلاین-وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر لزوم اجرای الگویِ کشت قراردادی در حوزه آبزی‌پروری تمام اختیارات خود را به استاندار هرمزگان تفویض کرد.

 

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهادکشاورزی  در آیین بهره‌برداری از مرحله آزمایشی طرح پرورش ماهی در قفس نیمه‌مغروق پایه کششی و آغاز مرحله توسعه این طرح با ظرفیت ۱۰۰۰ تن، با اشاره به اهمیت این پروژه و با قدردانی از قرارگاه سازندگی در پرورش ماهی در قفس و رفع موانع موجود، گفت: با تغییر نگرش قرارگاه نسبت به حوزه غذا و امنیت غذایی، این پروژه به نتیجه رسید و از اینکه قرارگاه به جوانان اعتماد کرد و این پروژه را در منطقه قشم به صورت آزمایشی انجام داد، تقدیر می‌کنم.

 

وی افزود: امنیت غذایی مورد تاکید مقام معظم رهبری است و ایشان در دیدار ۳ ساعته از غرفه وزارت جهاد کشاورزی در نمایشگاه توانمندی‌های تولید داخل، ریز به ریز دغدغه‌ها را شنیدند و توصیه‌های خود را بیان کردند.

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که امنیت غذایی حوزه مهمی است و نگاه قرارگاه خاتم‌الانبیا به تامین پایدار امنیت غذایی یک فرصت برای ما است، افزود: قرارگاه تحول و پیشرفت وزارت جهاد کشاورزی نیز عملاً رابط ما با قرارگاه سازندگی برای اعمال مسایل مربوط به پروژه‌های جدید است.

 

ساداتی‌‌نژاد با اشاره به راه‌اندازی آزمایشی قفس در قشم تصریح کرد: قفس‌ نیمه‌مغروق پایه کششی که به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است امیدواریم بتواند مسیر خود را در آب‌های آزاد باز کند که این امر ظرفیتی برای کشور و یک اتفاق بسیار بزرگ و بنیادی برای بخش شیلات کشور است.

 

به گفته وی، مطالعات نشان می‌دهد ما از محل پرورش ماهی در قفس که پروژه اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه مقام معظم رهبری است، ۴.۵ میلیون تن تولید ماهی داشته باشیم که عدد بزرگی است و در تامین غذای کشور نیز فوق‌العاده حائز اهمیت است.

 

وزیر جهاد کشاورزی به برنامه تحولی دولت برای تولید ۵۰۰ هزار تن ماهی در قفس اشاره کرد و گفت: در آغاز دولت با ۱۰ هزار تن تولید ماهی در قفس داشتیم که به ۱۵ هزار تن رسیده‌ایم و تا پایان دولت این تولید باید ۴۰ برابر شود که نیازمند یک کار ویژه است و ورود قرارگاه سازندگی به ما امید می‌دهد که تولید ۴۰ برابری را بتوانیم تا پایان دولت محقق کنیم و انقلابی در این حوزه محقق شود.

 

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که قرارگاه سازندگی با یک نگاه وسیع و پیشرو برای رفع مشکلات و وارد عرصه کردن بخش خصوصی تلاش کند، در این راستا اوقاف و‌ ستاد اجرایی ورود کرده است. کار کار مردمی است و دولت نیز دولت مردمی است بنابراین باید با کمک نهادهای حاکمیتی موانع را برطرف کنیم تا مردم پای کار بیایند.

وزیر جهاد کشاورزی بر استفاده از توان مردم و تعاونی‌ها در پرورش ماهی در قفس تاکید کرد و گفت: مردمی‌سازی با هدف این‌ که مردم و تعاونی‌ها پای کار بیایند، حایز اهمیت است بنابراین به دلیل این که در حال حاضر زیستگاه‌های ما شرایط خوبی ندارند، باید با تغییر نگاه و کمک مردم از صید و صیادی به پرورش ماهی در قفس روی آوریم.

 

وی بیان کرد: این امر نیاز به آموزش صیادان و مجموعه‌های بومی در قالب تعاونی‌ها دارد که می‌توان زیر نظر مجموعه‌های بزرگی همچون قرارگاه سازندگی که تامین کننده نیازهای تعاونی‌ها است در قالب تولید قراردادی انجام شود.

 

ساداتی‌نژاد با بیان این که ما برای حمایت از کشاورزان به دنبال کشاورزی قراردادی هستیم، اظهار داشت: در این راستا باید تولید قراردادی در پرورش ماهی در قفس را نیز راه‌اندازی کنیم، زیرا تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد وقتی اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی تشکیل می‌شوند در حین کار دچار مشکلات تامین مالی می‌شوند، بنابراین انتظار می‌رود قرارگاه، اوقاف و ستاد برای حمایت از اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها تولید قراردادی و خرید تضمینی انجام دهند.

 

وی ادامه داد: این الگو باید در استان توسط سازمان شیلات و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مدیریت شود تا زیستگاه قوی و غنی شود.

 

وزیر جهاد کشاورزی از طرح مولد‌سازی به عنوانی طرحی بزرگ یاد کرد و گفت: طرح مولدسازی در بند ت تبصره ۸ با قرارگاه شروع کردیم که تحول بزرگی را در حوزه کشاورزی ایجاد می‌کند. وزارت جهاد کشاورزی اموال مازاد زیادی  دارد که در بخش کشاورزی استفاده نمی‌شد و در حال حاضر می‌تواند از طریق مولدسازی به کشاورزی کشور خدمت کند.

 

وی با بیان این که ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مصوبه سفر نیز از طریق قرارگاه تحول و پیشرفت و قرارگاه سازندگی ظرف یک سال برای استان مهیا می‌شود، افزود: کل اختیارات بنده به عنوان وزیر جهاد کشاورزی در اختیار استاندار استان هرمزگان است و ایشان به همراه رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و مجموعه‌ای ادارات کل در استان هرمزگان، می‌توانند در مورد همه موضوعات بخش کشاورزی تصمیم‌گیری کنند این تفویض اختیار کامل برای رفع هرگونه معطلی در کار انجام می‌شود‌، اولین مساله هم مصوبه ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد سفر است.

 

مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای اجرای این کار، هرمزگان اولین استانی است که به طور کامل می‌تواند این مهم را ظرف یک سال انجام دهد تا مردم و بخصوص کشاورزان که از نجیب‌ترین و دلسوزترین مردمان هستند و سفره مردم ایران را پایدار نگه می‌دارند، از اعتبارات سفرهای استانی رئیس‌جمهور استفاده کنند.

 

وی اظهار امیدواری کرد؛ این طرح با تولید دو میلیون قطعه بچه ماهی سیلاس برای سال اول و تولید ۳۵ میلیون قطعه بچه ماهی در سال پایانی بتواند اجرایی شود. سپس در ماهی‌های بومی این اتفاق بیفتد و ما بتوانیم این پهنه حفاظتی ۵۰ هزار تنی را در آب‌های ساحلی جزیره قشم ایجاد کنیم.

 

ساداتی‌نژاد از حمایت‌های دولتی از طریق اعتبارات استانی از بخش کشاورزی قدردانی کرد و گفت: بالاترین رقم حمایت بودجه استانی از بخش کشاورزی در کشور برای استان هرمزگان است این نشانگر نگاه بلند به حوزه تامین غذا در این استان است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها