معاون توسعه منابع انسانی بیمه سلامت اصفهان:

سازمان‌ها زیربنای توسعه اجتماعی جامعه هستند

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان:

عمده تکدی‌گران توسط لیدرها در شهر هدایت می‌شوند

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان، با اعلام اینکه کارتن‌خواب‌ها، معتادان متجاهر و متکدیان بیشتر در منطقه ۱۴ شهرداری و مناطق حاشیه شهر هستند و به‌ندرت در مناطق ۲ و ۳ و مرکز شهر به‌صورت روزانه دیده می‌شوند، گفت: عمده این افراد توسط لیدرها هدایت می‌شوند که در چند ماه اخیر لیدر و دسته متکدیان را با حکم قضایی دستگیر کردیم.
کد خبر: ۱۳۹۶۵۲۴

جام جم آنلاین اصفهان ؛ روح‌الله ابوطالبی، صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۱ بهمن‌ماه) در نشست خبری با اشاره به فعالیت‌های معاونت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان، اظهار کرد: بررسی تمام تخلفات شهری ازجمله سد معبر، تکدی‌گری، دست‌فروشی، خودروهای دوره‌گرد، کنترل تخلفات ساختمانی به‌ویژه در حاشیه شهر، بند ۱۴ و ۲۰ قانون ۵۵ شهرداری‌ها شامل مشاغل مزاحم، رسیدگی به خانه‌های خطرساز و غیره از وظایف اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری است.

وی با اشاره به دیگر وظایف این اداره، از جمله اجرای ماده ۱۰۰ قانون شهرداری که شامل دیوارکشی و مسدودکردن زمین‌های بایر از طریق روند قانونی است، افزود: از معضلات جدی موجود در شهر اصفهان تکدی‌گری و کارتن‌خوابی است که عمدتاً کارتن‌خواب‌های معتاد متجاهر هستند. طبق قانون، شهرداری وظیفه ورود به این موضوع را ندارد، اما مدیریت شهری در این دوره همکاری قابل‌توجهی با نهادهای مربوطه داشته است.

به گزارش ایسنا، مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان، با اعلام اینکه مسئله معتادان متجاهر، متکدیان و کارتن‌خواب‌ها یک معضل مهم شهر است، گفت: با توجه‌ به فصل سرما و اینکه این افراد شب‌ها در مکان‌های بی‌دفاع مانند زیر پل‌ها بیتوته می‌کردند و روزانه سرقت‌های خردی اتفاق می‌افتاد که بتوانند مواد و خوراک خود را تأمین کنند شهرداری اصفهان برای کمک و جمع‌آوری این افراد اعلام آمادگی کرد. با وجود اینکه جمع‌آوری این افراد وظیفه ذاتی شهرداری نیست؛ اما در این زمینه همکاری می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در جلساتی که با مشارکت چشمگیر فرمانداری اصفهان با نهادهای مربوط داشتیم، مرکز ساماندهی و غربالگری متکدیان و کارتن‌خواب‌ها را محلی برای دسته‌بندی و ساماندهی این افراد قرار دادیم و روند رسیدگی به این موضوع انجام شد و در پی جلساتی که با فرمانداری اصفهان برگزار شده در یک ماه اخیر طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر و متکدیان در این کلان‌شهر اجرا شد.

اختصاص بودجه خاص برای تکدی‌گری

ابوطالبی با بیان اینکه درگذشته عدم وجود همدلی میان دستگاه‌های ذی‌ربط مانع مهمی در ساماندهی کارتن‌خوابی بوده است که در این دوره به سهم خود تلاش کردیم این مانع برطرف شود، توضیح داد: مقرر شد در سال ۱۴۰۲ بودجه خاصی برای موضوع تکدی‌گری در شهر اصفهان تخصیص داده شود که در این موضوع به جلب مشارکت سایر شهرهای اطراف نیز اقدام شد.

وی با شاره به دیگر اقدامات شهرداری، اظهار کرد: برای جمع‌آوری و انتقال کارتن‌خواب‌ها به کمپ استقلال لازم بود که موانع قانونی برطرف شود، اعلام آمادگی برای ساماندهی کارتن‌خواب‌ها بوده که منجر به ساماندهی ۳۵۰ کارتن‌خواب معتاد متجاهر طی یک‌ماه و نیم گذشته شده است و این افراد از مناطق مختلف شهر جمع‌آوری و به کمپ منتقل شدند.

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان، با تأکید بر اینکه شهرداری برای جمع‌آوری این افراد حکم قانونی گرفت، گفت: تلاش می‌کنیم کارتن‌خواب‌ها را در محیط‌های باز سطح شهر نداشته باشیم و از این‌رو نیروهای ما اکنون روزانه شهر را رصد می‌کنند. آمار دقیقی از شمار کارتن‌خواب‌ها، معتادان متجاهر و متکدیان نداریم، این افراد بیشتر در منطقه ۱۴ شهرداری و مناطق حاشیه شهر هستند و به ‌ندرت در مناطق ۲ و ۳ و مرکز شهر به‌صورت روزانه دیده می‌شوند.

وی میزان کمک‌رسانی مردم اصفهان به متکدیان را  قابل‌ توجه دانست و افزود: این از دلایلی است که سبب شده تکدی‌گری رشد زیادی در این شهر داشته باشد. آمار افراد کارتن‌خواب در شهر اصفهان و متکدیان در فصل‌های خاص و شرایط خاص متغیر است و به همین علت از شمار متکدیان و کودکان خیابانی که به طور عمده مهاجر و اتباع هستند، آمار دقیقی نداریم. از شهروندان تقاضا می‌شود کمک‌های خود را به‌جای متکدیان خیابانی به مراکز خیریه معتبر پرداخت کنند تا از این طریق از میزان تکدی‌گری در شهر کاسته شود.

حدود ۹۰ درصد کودکان خیابانی اتباع هستند

ابوطالبی با اعلام اینکه حدود ۹۰ درصد کودکان خیابانی اتباع و ۱۰ درصد آنان از شهرهای اطراف اصفهان به این شهر مهاجرت کردند، تصریح کرد: گروه‌هایی که دستگیر می‌کنیم درآمدهایی با عددهای قابل‌توجهی دارند و برخی از این کودکان خیابانی به طور عمده افرادی هستند که توسط لیدرهایی دسته‌بندی و هدایت می‌شوند. در چند ماه اخیر لیدر و دسته متکدیان را با حکم قضائی دستگیر کردیم که از اتباع بیگانه بودند و همه این‌ها بدون مجوز وارد شده و در نقاط مختلف و چهارراه‌های شهر ساکن شدند و زن‌ها و بچه‌ها را برای تکدی‌گری می‌فرستادند.

وی اضافه کرد: برای کاهش تخلفات شهری و معضلات از معتمدان، اتحادیه‌ها و اصناف کمک می‌گیریم، در سال‌های گذشته مرجع و مرکزی برای نگهداری متکدیان و کودکان کار وجود نداشت و دختران و پسران کمتر از ۱۸ سال‌تحویل بهزیستی می‌شدند و این عملاً مشکل را برطرف نمی‌کرد.

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان، با اعلام اینکه شهر اصفهان در سال‌های گذشته با معضل کمبود مرکز نگهداری ماده ۱۶ معتادان متجاهر روبرو بود، گفت:  با وجود اینکه ایجاد چنین مرکزی وظیفه ذاتی شهرداری نیست؛ اما این مهم را یک تکلیف دانست و با احداث کمپ باغ فدک ورود کرد تا یک معضل اساسی شهر اصفهان را برطرف کند. در کمپ باغ فدک که برای نگهداری معتادان متجاهر آقا ایجاد شده کارگاه‌های آموزشی تعبیه شده که این افراد پس از خروج از کمپ به سمت‌وسوی اعتیاد باز نگردند.

افتتاح کمپ ۷۰۰ نفره ماده ۱۶ اصفهان در دهه فجر

وی با اشاره به اینکه  این کمپ ۷۰۰ نفر ظرفیت دارد و ۱۸ بهمن امسال با حضور مقامات کشوری و استانی افتتاح خواهد شد، گفت: همچنین به طور هم‌زمان نیز مرکز قلعه شور به بانوان در موضوع مرکز ماده ۱۶ اختصاص می‌یابد. همچنین ۲ مرکز ماده ۱۶ استان اصفهان در قلعه شور و کمپ کرامت مبارکه زیر نظر سپاه است که این دو با توجه ‌به آمار معتادان متجاهر شهر اصفهان ظرفیت پذیرش همه معتادان را ندارد.

ابوطالبی ادامه داد: کمپ استقلال نیز با ظرفیت حدود ۵۰۰ نفر نیز محل رسیدگی به مردان معتاد متجاهر است که مباحث درمانی و آموزشی نیز در آن انجام می‌شود. از دیگر اقدامات مهم شهرداری در راستای رسیدگی به تخلفات ساختمانی طبق مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر، عودت وسایل افراد متخلفی است که تا پایان سال ۹۸ توسط شهرداری اصفهان ضبط شده است. این اموال به‌صورت رایگان تا ۲۲ بهمن به صاحبان آن‌ها عودت داده می‌شود.

وی با اعلام اینکه برای رسیدگی به وضعیت کودکان کار، شهرداری اصفهان سه ساختمان مجزا را در خیابان مهدیه برای کودکان زیر ۱۸ سال تدارک دیده که به‌ زودی افتتاح می‌شوند، خاطرنشان کرد: کودکان بر اساس دسته‌بندی‌های سنی و اقتصادی در این مکان تحت درمان و آموزش‌های لازم قرار می‌گیرند و اگر خانواده‌های آنها از پذیرش این کودکان اجتناب کنند، با نظارت مجامع قضایی، کودک در این مکان می‌ماند و درباره پدر و مادر جرم‌انگاری می‌شود. شهرداری برای این طرح که بی‌شک نتایج قابل‌توجهی خواهد داشت هزینه زیادی را متقبل شده است.

رسیدگی به تخلفات شهری شهرداری هوشمند می‌شود

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان، با بیان اینکه تخلفات شهری در کلان‌شهر اصفهان را به حداقل رساندیم، گفت: با طرحی که در ناژوان اجرا کردیم دست‌فروشانی که به‌ظاهر دست‌فروش بودند، اما در کنار این‌ها مواد مخدر و … می‌فروختند، با کمک نیروی انتظامی در شمال ناژوان جمع‌آوری شدند. پرتنش‌ترین مرکز در شهرداری، اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری اصفهان است. نیروهای ما با استرس باید به‌گونه‌ای عمل کنند که موجب نارضایتی مردم نشود.

ابوطالبی هوشمندسازی رسیدگی به تخلفات شهری شهرداری اصفهان را امری مهم دانست و افزود: این اتفاق برای اولین‌بار در کشور است که طی یک سال گذشته با راه‌اندازی سامانه‌ای به‌صورت آزمایشی پیشرفت قابل‌توجهی داشته است. این سامانه به‌ تمام نرم‌افزارهای مرتبط در شهرداری اصفهان متصل است و رسیدگی به تخلفاتی مانند سد معبر را به‌صورت غیرحضوری انجام می‌دهد. کاهش تنش‌های موجود میان متخلفان و مأموران، مستندسازی و تغییر نوع برخورد با متخلفان از نتایج شاخص این هوشمندسازی است که در حال حاضر در سه منطقه اجرایی شده است.

هاجر مقضی خبرنگار جام جم آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها