رئیس مجلس دومای روسیه در نشستی با مقامات دولتی اعلام کرد که تجارت بین این کشور و ایران در سال گذشته میلادی ۱۵ درصد شاهد افزایش بوده و به ۴.۶ میلیارد دلار رسیده است.
کد خبر: ۱۳۹۵۶۴۰

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس دومای روسیه روز دوشنبه در نشستی با مقامات دولتی اعلام کرد که تجارت بین این کشور و ایران در سال گذشته میلادی ۱۵ درصد شاهد افزایش بوده و به ۴.۶ میلیارد دلار رسیده است.

به گفته رئیس پارلمان روسیه، دو کشور فعالانه در حال برداشتن گام‌هایی برای افزایش تجارت متقابل هستند که این اقدامات "در شرایط ناشی از فشار تحریم‌ها" علیه هردو کشور بسیار مهم هستند.

وی همچنین از تفاهم نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) به رهبری روسیه که هفته گذشته امضا شد، ابراز خوشحالی کرد و گفت: این توافقنامه به گسترش بیشتر تجارت روسیه و ایران کمک می‌کند.

ولودین در ادامه تأکید کرد که هر دو کشور اکنون باید بر افزایش همکاری‌های متقابل در بخش‌های مالی و بانکی، به ویژه با افزایش استفاده از ارز‌های ملی در تسویه حساب ها، با استفاده از سیستم‌های پرداخت روسی "میر" و "شتاب" ایرانی تمرکز کنند.

وی گفت: استفاده فعالانه‌تر از ارز‌های ملی برای تسویه حساب‌ها مهم است. قبلاً کار‌های زیادی در این زمینه انجام شده است - سهم روبل و ریال در تسویه حساب‌های متقابل اکنون از ۶۰ درصد فراتر رفته است.

این مقام روسی افزود: کار بر روی کاربرد مشترک سیستم‌های پرداخت ملی در حال تکمیل است.

ولودین اظهار داشت: این امر تأثیر تحریم‌ها را به حداقل می‌رساند، اما البته مسائل مربوط به همکاری‌های دوجانبه را نیز مورد توجه قرار می‌دهد.

بر اساس این گزارش، تجارت با ایران به خودی خود برای روسیه قابل توجه است، اما به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران، این کشور به عنوان یک «پل لجستیکی» بین روسیه و خاورمیانه، آسیای جنوبی و جنوب شرقی نیز در نظر گرفته می‌شود.

همکاری بین دو کشور در سال گذشته و در بحبوحه تحریم‌های غرب علیه مسکو و تهران شتاب بیشتری گرفت.

در طول سال ۲۰۲۲، هر دو طرف به توافق‌هایی دست یافتند که همکاری‌های دوجانبه را گسترش می‌دهد. این توافقات شامل قرارداد‌های عرضه مبادله‌ای برای توربین‌ها، قطعات یدکی و تجهیزات هواپیما تا قرارداد‌های ساخت مشترک خطوط لوله گاز می‌شوند.

برچسب ها: شبکه شتاب میر ارز
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها