«سربازنامه» همای برای حاج‌قاسم

همای‌سعادت بر شانه موسیقی

به‌دلیل شرایطی که طی ماه‌های اخیر در جامعه حاکم شده است، متأسفانه فضای مناسبی برای برگزاری کنسرت وجود ندارد. موضوعی که باعث شده بسیاری از فعالان این حوزه در گونه‌های مختلف با مشکلات اقتصادی بسیار زیادی مواجه شوند و مسائل معیشتی آن‌ها با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده است.
کد خبر: ۱۳۹۳۹۶۰
نویسنده محمدحسین توتونچیان - تهیه‌کننده موسیقی

این درحالی‌است که در بحبوحه التهابات و اتفاقاتی که شاهد بودیم طیف زیادی از مشاغل همچنان به کار مشغولند و روند طبیعی شغلی خود را طی می‌کنند. درحالی‌که اهالی موسیقی به‌دلیل حرف و حدیث‌هایی که در این زمینه به آنها نسبت داده می‌شود، نمی‌توانند کنسرت یا برنامه زنده‌ای داشته باشند. درحقیقت روی صحبت من با آن دسته از افرادی است که به هنرمندان برای ادامه روند شغلی خود، اعتراض می‌کنند.

آیا این صحیح است بسیاری از افراد که به‌عنوان معترض به این و آن، انواع و اقسام واژه‌های نادرست را در فضای مجازی نثار می‌کنند، خودشان به‌راحتی فعالیت شغلی‌شان را انجام دهند و به بسیاری از هنرمندان شریف حوزه موسیقی که محل درآمدی غیر از موسیقی ندارند، بگویند باید کار خود را تعطیل کنید؟!

بله، من این را می‌پذیرم که اکنون شرایط اجتماعی ما در وضعیت عادی نیست اما این هم قضاوت عادلانه‌ای نیست که خودمان سر کار برویم و فقط به اهالی موسیقی بگوییم: شما خیلی بیجا می‌کنید فعالیت هنری دارید!

طی ماه‌هایی که گذشت اظهارنظرهای متفاوتی از سوی بسیاری از هنرمندان فعال حوزه موسیقی درباره برگزار شدن یا نشدن کنسرت‌ها مطرح شد که هرکدام می‌تواند در چارچوب محتوایی خود مورد بررسی بیشتری قرار گیرد اما آنچه امروز درباره تعطیلی و بحران کنسرت‌ها صحبت می‌کنم فقط متوجه قشر تهیه‌کنندگان و خوانندگان نیست که از لحاظ تراز مالی وضعیت مناسب‌تری نسبت به دیگر مشاغل موسیقایی دارند. آنچه می‌گویم متمرکز بر یک نفر و دو نفر نیست، آنچه امروز از آن حرف می‌زنم متوجه بیش از چندصد نفر از هنرمندانی است که شغلی غیر از موسیقی ندارند و هرکدام تأمین‌کننده مالی خانواده‌های خود هستند. آنها در این مدت به‌طور کامل بی‌شغل شده‌ و من اطلاع دارم که بسیاری از آنها ساز خود را هم به فروش گذاشته‌اند.

درحال‌حاضر بحث درباره ازسرگیری اجراهای زنده موسیقی دربرگیرنده نکات پیچیده و مهمی است که باید روی آن تحلیل‌های زیادی انجام داد اما با توجه به فراگیری دو سال و نیمه کرونا و تعطیلی کنسرت‌ها در این ایام و توقف دوباره این اجراها پس از ناآرامی و اتفاقات اخیر، قشر فعال موسیقی را عملا از فرآیند اقتصادی و شغلی خود به حاشیه رانده است. این هم خارج از انصاف است که هر قشری اکنون در حال فعالیت است، در یک قضاوت ناعادلانه به موزیسین‌های بگوید که شما نباید کار کنید. من منکر اعتراض و انتقاد نیستم اما اگر انتقاد می‌کنیم، اگر اعتراض می‌کنیم قبل از هر چیز ابتدا در خودمان دنبال عدل و انصاف باشیم و کمی واقع‌بینانه به ماجرا نگاه کنیم و با درنظرگرفتن همه ملاحظاتی که در این زمینه وجود دارد شرایطی را فراهم کنیم که هنرمندان فعال در حوزه موسیقی نیز فرصتی برای کار داشته باشند. شرایطی که قطعا دربرگیرنده نکات و ملاحظات فراوانی است ولی هرچه هست می‌بایست موجب ایجاد شرایط بهتری برای این هنرمندان شریف باشد.

روزنامه جام جم 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها