ریچارد فالک، استاد آمریکایی حقوق بین‌الملل دانشگاه پرینستون در گفت‌وگو با «جام‌جم»‌:

«غرب» تفسیری وارونه از آزادی بیان ارائه می‌کند

معاون شورای امنیت ملی روسیه:

اوکراین با رد آتش‌بس کار ما را آسان کرد

معاون شورای امنیت ملی روسیه با بیان اینکه رد آتش‌ بس توسط اوکراین، کار نظامیان ما را راحت کرد، گفت: افراد ناسپاس فقط زبان زور را می فهمند.
کد خبر: ۱۳۹۳۴۹۰

به گزارش جام جم آنلاین، دیمیتری مدودف روز جمعه در پیامی تلگرامی نوشت: در تعطیلات کریسمس، دست محبت مسیح (ع) به سمت اوکراین دراز شد اما رهبران اوکراین آنرا رد کردند.

وی افزود: فکر می کنم بیشتر نظامیان ما وقتی خبر رد آتش بس را شنیدند نفس راحتی کشیدند زیرا کارشان راحت شد.

این مقام روس در عین حال گفت: من ناراحت بودم که برخی افراد نمی توانند این روز به کلیسا بروند اما فهمیدم افراد ناسپاسی که ایمان ندارند فقط زبان زور را می فهمند.

معاون سفیر روسیه در سازمان ملل نیز در واکنش به رد آتش‌ بس پیشنهادی مسکو برای ایام کریسمس گفت: کی‌یف حاضر است مردم اوکراین را فدای اهداف ژئوپلیتیک غرب کند.

دیمیتری پولیانسکی در توئیتی اعلام کرد: یکی از چیزهایی که امروز به یاد ما انداخت که با چه جنایتکارانی در اوکراین طرف هستیم این بود که ملی گرایان اوکراینی حتی برای مقدسات هم ارزشی قائل نیستند و حاضر مردمشان را فدای بازی های ژئوپلیتیک غرب کنند.

نیروهای مسلح روسیه از اعلام آتش بس یکجانبه در تمام خطوط جنگ از ظهر روز ۶ ژانویه تا نصف شب روز ۷ ژانویه خبر داده است.

پس از درخواست رئیس جمهور روسیه برای آتش بس ۳۶ ساعته، اوکراین این آتش بس را رد و آن را منوط به زمانی کرد که روسیه از اراضی اشغالی خارج شود.

اوکراین پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای آتش بس ۳۶ ساعته به مناسبت کریسمس پیروان مذهب ارتدوکس را رد کرد و گفت تا زمانی که روسیه نیروهای خود را از سرزمین‌های اشغالی خارج نکند، آتش بس برقرار نخواهد شد.

کرملین گفت که پوتین پس از درخواست آتش بس کریسمس از سوی کریل رئیس کلیسای ارتدوکس روسیه، دستور آتش بس ۳۶ ساعته از ظهر روز جمعه (۱۰:۰۰ به وقت گرینویچ) را صادر کرده است.

پوتین روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به درخواست جناب کریل، به وزیر دفاع فدراسیون روسیه دستور می‌دهم که یک رژیم آتش بس در سراسر خط تماس طرفین در اوکراین از ساعت ۱۲:۰۰ روز ۶ ژانویه ۲۰۲۳ تا ساعت ۲۴:۰۰، هفت ژانویه برقرار کند.

پوتین گفت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از شهروندان ارتدوکس در مناطق درگیری زندگی می‌کنند، ما از طرف اوکراینی می‌خواهیم آتش بس اعلام کند و به آنها اجازه دهد در مراسم شب کریسمس و همچنین روز کریسمس شرکت کنند.

در مقابل، یک مقام ارشد اوکراینی به سرعت این پیشنهاد را رد کرد و گفت که آتش بس تنها در صورتی می‌تواند اتفاق بیفتد که روسیه از سرزمین‌های اشغالی در اوکراین خارج شود.

میخایلو پودولیاک مشاور رئیس‌جمهور اوکراین در توییتر نوشت: «روسیه باید سرزمین‌های اشغالی را ترک کند و تنها در این صورت است که «آتش‌بس موقت» برقرار خواهد شد. ریا و دورویی را برای خود نگهدارید.»

او ادعا کرد که بر خلاف روسیه، اوکراین به خاک یک کشور خارجی حمله نمی‌کند یا غیرنظامیان را نمی‌کشد، فقط «اعضای ارتش اشغالگر» را در خاک خود نابود می‌کند.

کریل رئیس کلیسای ارتدوکس روسیه بامداد روز پنجشنبه، از هر دو طرف جنگ در اوکراین خواست آتش‌بس کریسمس را رعایت کنند تا «ارتدوکس‌ها بتوانند در مراسم شب کریسمس و در روز میلاد مسیح (ع) شرکت کنند.»

کلیسای ارتدکس روسیه بزرگترین کلیسای ارتدوکس شرق اروپا محسوب می‌شود. این کلیسا حدود ۱۰۰ میلیون پیرو در داخل روسیه و تعداد بیشتری هم در خارج کشور دارد.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها