فرماندار تیران و کرون خبر داد:

اختصاص ۵۰ هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با پیش بینی تداوم رکود تورمی در بازار مسکن تا پایان امسال، گفت: میانگین قیمت یک مترمکعب آپارتمان در اصفهان با درصدی پایین‌تر همانند تهران است.
کد خبر: ۱۳۸۶۴۸۱

جام جم آنلاین اصفهان به نقل از ایسنا؛ رسول جهانگیری اظهار کرد: متأسفانه همچنان رکود تورمی بر بازار مسکن حاکم است و قیمت‌ها نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه خرید و فروش‌ها نسبت به دوره قبل و مشابه درصد کمتر شده است.

وی تصریح کرد: امروز بازار مسکن متأثر از شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه است و اکنون از محرکه‌هایی که باید به حوزه مسکن وارد می‌شد و عملاً ساخت و ساز مسکن را رونق می داد، چیزی نمی‌بینیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با اشاره به اینکه بعد از نفت و پتروشیمی بزرگ‌ترین صنعت گرداننده اقتصاد کشور، صنعت ساخت و ساز است که ده‌ها و صدها شغل مستقیم و غیرمستقیم را ایجاد می‌کند، گفت: متأسفانه هنوز تورم در حوزه مسکن جریان دارد، اما بحث خرید و فروش متأسفانه نسبت به دوره قبل کمتر است، البته امکان دارد نسبت به دوره مشابه برخی ملک خود را به دلیل احتیاج مالی زیر قیمت بفروشد، اما به‌طور کلی ما کاهش قیمت مسکن را نداریم.

وی درباره تأثیر نوسانات بازار دلار بر بازار مسکن، توضیح داد: بازار مسکن همانند طلا و سایر بازارهای تولیدی نیست که نوسانات نرخ ارز به‌طور آنی بر آن اثرگذار باشد و معمولاً اثرات تورمی در حوزه بازار مسکن چند ماه بعد خود را نشان می‌دهد.

جهانگیری تاکید کرد: برای تحرک بازار مسکن، دولت باید به بخش خصوصی کمک کند تا حداقل بازار مسکن را از رکود خارج کند، چراکه ما امروز مسکن ساخته‌ایم، اما این ساخت و سازها با ذائقه مردم همخوانی ندارد، البته دولت به سمت طرح‌هایی همچون ساخت و ساز به شرط اجاره رفته است، اما در مجموع شرایط بازار مسکن مطلوب نیست.

وی درباره آخرین آمار بانک مرکزی مبنی بر متوسط یک مترمربع مسکن به ارزش حدود ۴۳ میلیون تومان در تهران و با تحلیل شرایط اصفهان، گفت: اقتصاد دیگر جهانی است و نمی‌توان گفت که قیمت مسکن در تهران یک قیمتی دارد و اصفهان کاهشی است و در حالیکه امروز شهرهای کوچک و روستاها نیز از این مدل تبعیت می‌کنند.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان، میانگین قیمت یک مترمکعب آپارتمان در اصفهان با درصدی پایین‌تر همانند تهران است.

وی با اشاره به اینکه زمانی در روستاها زمین ارزش ریالی نداشت، اما اکنون زمین‌ها در روستاها ارزش سرمایه‌گذاری پیدا کرده است، گفت: امروز قیمت یک مترمکعب واحد آپارتمانی، با قدمت بسیار بالا و حداقل ۱۰ سال ساخت در اصفهان بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان است.

جهانگیری با بیان اینکه میانگین پایین‌ترین متراژ آپارتمان در اصفهان حدود ۶۰ یا ۷۰ متر است و به‌صورت موردی آپارتمان ۵۰ متری داریم، ادامه داد: تعداد آپارتمان‌های متراژ پایین در اصفهان بسیار کم است و با وجود سیاست افزایش جمعیت خانواده‌ها، متأسفانه جمعیت خانوار در کشور کاهشی و خانوارها دو نفره و یا تک نفره شده‌اند، بنابراین عملاً جای آپارتمان‌های ۵۰ متری در ساخت و سازهای اصفهان خالی است، بنابراین ساخت و سازها باید متناسب با ذائقه مصرف‌کنندگان تغییر کند.

وی با پیش بینی بازار مسکن اصفهان تا پایان امسال، توضیح داد: بازار مسکن همچنان در رکود تورمی خود باقی خواهد ماند در حالیکه دولت باید با سیاست‌های درست، رکود خرید و فروش را از بین ببرد، چراکه قیمت مسکن بسیار افسارگسیخته شده که قدرت خرید مردم دیگر پاسخگو خرید مسکن نیست، بنابراین اکنون باید متناسب با نیاز مردم ساخت و ساز داشته باشیم تا تقاضای بازار را کاهش دهیم.

هاجر مقضی خبرنگار جام جم آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها