سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل:

ادعای غربی‌ ها در حمایت از زنان ایران صادقانه نیست

سفیر و معاون نمایندگی ایران گفت: ما ادعای کشورهای غربی مبنی بر حمایت از زنان ایران را صادقانه و با حسن نیت نمی‌دانیم.
کد خبر: ۱۳۸۳۹۹۸

به گزارش جام جم آنلاین، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد، اقدامات غیرانسانی و یکجانبه قهری ایالات متحده پیامدهای ناخواسته و فاجعه باری بر حقوق زنان ایرانی داشته و تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی حقوق اولیه زنان را نقض کرده است.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان که در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع زنان، صلح و امنیت سخنرانی می‌کرد، افزود: زنان ایرانی باهوش، فرهیخته، فداکار، وطن دوست و آگاه به حقوق خود هستند. آنها همچنین می‌دانند که چگونه با دولت به شیوه‌ای سازنده و صلح آمیز برای پیشبرد حقوق خود تعامل کنند. بنابراین، ما به دولت‌های غربی توصیه می‌کنیم به قیم نیاز ندارند و از طرف آنها صحبت نکنند.

زهرا ارشادی خاطر نشان ساخت، جمهوری اسلامی ایران از بدو تأسیس همواره ارتقای جایگاه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان را به عنوان رکن اساسی در سیاست گذاری، قانونگذاری و برنامه ریزی ملی خود مورد توجه قرار داده است. در نتیجه، زنان ایرانی از حقوق کامل در فرصت‌های پیشرفت برخوردار بوده‌اند. وی با اشاره به اهمیت توانمندی زنان گفت آموزش تنها نمونه‌ای از اهمیت حیاتی برای توانمندسازی زنان است. زنان و دختران در ایران بیش از نیمی از دانشجویان دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند و در حال حاضر ۷۳ درصد متخصصان پزشکی و ۴۹ درصد از پزشکان در ایران زن هستند.

ارشادی تاکید کرد، چنین پیشرفت قابل توجهی همچنین زمینه انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی و همچنین افزایش تلاش برای ارتقای مهارت‌های مدیریتی و تخصصی کارکنان زن را برای دولت فراهم کرده است و در نتیجه مشارکت زنان در تصمیم گیری ها را نیز افزایش داده است. این رقم از ۱۳ درصد در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۲۵ درصد در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان اضافه کرد، جمهوری اسلامی ایران فضایی را ایجاد کرده تا زنان ایرانی بتوانند با سربلندی باورهای دینی و میهنی ملت خود را در سطح بین المللی در همه عرصه‌ها اعم از علمی، ورزشی و هنری نمایندگی کنند. ایران در این زمینه رو به رشد است و آمارها حاکی از این واقعیت است.

نماینده ایران در ادامه به پیامدهای ناخواسته و فاجعه بار اقدامات غیرانسانی یکجانبه قهری ایالات متحده بر حقوق زنان ایرانی اشاره و گفت، این تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی حقوق اولیه زنان را نقض کرده است. سازمان ملل متحد، به ویژه شورای امنیت، نباید از مسئولیت خود در برابر این اقدامات غیرقانونی و ظالمانه شانه خالی کند.

سفیر و معاون نمایندگی همچنین به مواضع مغرضانه و ادعاهای بی اساس برخی از کشورهای غربی در ادعای حمایت از زنان ایران پاسخ داد و گفت برخی از کشورهای غربی با سوء استفاده از فرصت این جلسه، ادعاهای بی‌اساسی علیه کشور من مطرح کرده‌اند، ما این اتهامات را که چیزی جز تلاش در جهت سیاسی کردن حقوق زنان نیست، محکوم و ادعاهای این کشورها مبنی بر حمایت از زنان ایرانی را با توجه به ریاکاری، استانداردهای دوگانه و رویکرد گزینشی آنها در قبال حقوق بشر صادقانه و با حسن نیت نمی‌دانیم.

زهرا ارشادی افزود: جمهوری اسلامی ایران کاملاً متعهد به رعایت، حمایت و ارتقای حقوق بشر همه مردم، از جمله زنان و دختران است و ما معتقدیم که هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که در مورد حقوق بشر یا حقوق زنان و دختران بهترین وضعیت دارد و ایران نیز مانند سایر کشورها برای بهبود حقوق بشر از جمله حقوق زنان و دختران تلاش می‌کند.

نماینده کشورمان تصریح کرد، مرگ دلخراش خانم مهسا امینی، دختر جوان ایرانی، باعث رنجش دولت و ملت ایران گردید. ما از این حادثه متأسفیم و امیدواریم که هرگز شاهد چنین فقدان دلخراشی نباشیم. تحقیقات کامل برای مشخص شدن شرایط منجر به این مرگ دلخراش انجام شد. تاکنون، یافته‌های دو تحقیق اولیه با کشورهای عضو و سازمان‌های وابسته به سازمان ملل به اشتراک گذاشته شده است.

زهرا ارشادی گفت، اخیراً بارها از کشورهای غربی می‌شنویم که ادعای دفاع از منشور سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل را دارند. ما از این کشورها می‌خواهیم به وعده‌های خود عمل کرده و به تعهدات بین‌المللی خود بر اساس منشور ملل متحد پایبند باشند و به اصول حاکمیت ملی و عدم مداخله در امور داخلی کشورها که سنگ بنای سازمان ملل و نظم حقوقی بین‌المللی است، احترام بگذارند.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در خصوص وضعیت زنان در جهان تاکید کرد، زنان ظرفیت انکارناپذیری برای مشارکت در روندهای صلح و امنیت دارند. از سوی دیگر، زنان، به ویژه در زمان درگیری‌ها بیشتر در معرض خطر بوده و اغلب قربانی خشونت و تبعیض در مناطقی هستند که مستقیماً تحت تأثیر گروه‌های مسلح و تروریستی قرار دارند.

وی با اشاره به اهمیت اقدامات پیشگیری و حل و فصل درگیری‌های مسلحانه، گفت: برای رسیدن به این هدف، ابتدا باید به علل و ریشه‌های اساسی منازعات پرداخته شود. در این راستا، جامعه بین‌الملل و بویژه شورای امنیت باید به تلاش‌های خود برای حل و فصل مناقشات از طریق مسالمت آمیز و یافتن راه‌حل‌های سیاسی برای کانون‌های درگیری از طریق گفت‌وگو، دیپلماسی و میانجی‌گری ادامه دهند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها