وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با همتای نروژی:

توافق درصورت وجود اراده لازم نزد آمریکا همچنان در دسترس است

در نشست خبری مشترک وزیران خارجه ایران و روسیه مطرح شد؛

دو موضوع مهم برای ایران که باید در متن مذاکرات وین مکتوب شود

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای روسی به بیان نکات مد نظر خود پرداخت.
کد خبر: ۱۳۷۸۴۸۱

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری با همتای روسی خود گفت:در گفت‌وگوهای امروز حامل پیام یکی از رهبران اروپایی و درخواست آنها از آقای رئیسی در موضوع اوکراین بودیم.ایده‌هایی برای کمک به برقراری صلح و آرامش و توقف جنگ در اوکراین مطرح است.این ایده‌ها را با آقای لاوروف مطرح کردیم، ایران مواضع خود را در خصوص اوکراین در عالی‌ترین سطح به روشنی بیان کرده است.

به گفته وی در مسئله اوکراین در خصوص برخی از موضوعات انسانی نیز صحبت کردیم از جمله مسئله اسرا که مورد توجه جدی است.در همه موضوعات همکاری‌های دوجانبه از مباحث مهم تجاری بانکی؛ گردشگری؛ شیلات؛ ترانزیت؛ دیپلماسی پارلمانی و همکاری امنیتی و دفاعی صحبت کردیم.مصمم به توسعه همکاری‌های اقتصادی با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها بین دو کشور هستیم.

وزیر خارجه درباره مذاکرات وین نیز گفت: درباره مذاکره ایران برای لغو تحریم‌ ها ما اخیرا آخرین متن طرف آمریکایی را دریافت کردیم و همکاران من به دقت در حال بررسی متن هستند.

وی افزود: ما همچنان در موضوع تضمین نیازمند متنی نیرومندتر هستیم. لذا داریم فکر می‌کنیم چگونه می‌توان به یک متن نیرومند در موضوع تضمین دست یافت.

وزیر خارجه درباره مذاکرات وین نیز بیان کرد: درباره مذاکره ایران برای لغو تحریم‌ ها ما اخیرا آخرین متن طرف آمریکایی را دریافت کردیم و همکاران من به دقت در حال بررسی متن هستند. ما همچنان در موضوع تضمین نیازمند متنی نیرومندتر هستیم. لذا داریم فکر می‌کنیم چگونه می‌توان به یک متن نیرومند در موضوع تضمین دست یافت و ضمانت‌ها‌ی قوی تر و قابل اعتناتری را داشته باشیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی هستیم البته یکی از موضوعاتی که در تبادل پیام‌های شفاهی ما با طرف‌های مذاکره کننده مورد توجه قرار گرفته ولی باید در متن هم آن را نیرومند سازی کنیم این است که اولا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و صرفا بر تکیلف و وظیفه فنی خود متمرکز شود ثانیا برای ایران قابل قبول نیست که پسی از بازگشت همه طرف‌ها به برجام مجددا شاهد برخی از دیدگا‌ه‌های سیاسی و اتهامات بی اساس آژانس باشیم. در حوزه تضمین‌ها موضوع حل و فصل مسائل باقیمانده پادمانی در آژانس هم مورد توجه جدی ماست.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها