مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی:

 شرایط تالاب‌های استان نامناسب است

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی؛

سبز شدن رنگ دریاچه سد خداآفرین به دلیل شکوفایی جلبکی است

قاسم زاده با اشاره به سبز شدن رنگ آب دریاچه سد خداآفرین گفت: این اتفاق طبق روال مالوف سال‌های قبل به دلیل شکوفایی جلبکی روی داده است.
کد خبر: ۱۳۷۸۲۴۴
به گزارش جام جم آنلاین، داود قاسم زاده معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با رد اظهارات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تغییر رنگ آب دریاچه سد خداآفرین به دلیل ورود پساب کارخانه تولید آلومینیوم کشور ارمنستان افزود: بالا بودن دمای آب یکی از عوامل رشد این جلبک در مخزن سد خداآفرین است.

وی افزود: رنگ آب مخزن سد خداآفرین به تازگی به رنگ سبز در آمده که کارشناسان نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی پس از نمونه برداری و انجام آزمایشات لازم، دلیل آن را پدیده بلوم جلبکی تشخیص دادند.

وی اضافه کرد: در اغلب منابع آبی کمبود مواد مغذی یکی از عوامل اصلی محدود کننده رشد جلبک هاست، اما بعضا در اثر ورود مواد مغذی(ازت و فسفر) که عموما ناشی از مصرف کودهای ازته و فسفره در مزارع و ورود زه آب های کشاورزی به رودخانه هاست، منبع آبی به سمت تغذیه گرایی رفته و بر اثر رشد جلبک ها پدیده بلوم جلبکی روی می دهد که بر حسب نوع جلبک رنگ آب به سبز یا قرمز تغییر پیدا می کند.

قاسم زاده ادامه داد: تغییر رنگ آب دریاچه سد خداآفرین نیز به همین دلیل روی داده است.

سد خداآفرین بر روی رودخانهٔ ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان در فاصلهٔ ۱۹۶ کیلومتری پایین‌دست سد ارس و سد مارازاد و در محدودهٔ شهرستان خداآفرین آذربایجان شرقی در ۲۴۰ کیلومتری شمال‌شرقی شهر تبریز میان پل خداآفرین و روستای ساریجالو قرار دارد.

این سد به‌طور مشترک توسط ایران و جمهوری آذربایجان ساخته شده‌، از نوع سنگ ریزه‌ای با هستهٔ رستی با ارتفاع ۶۱ متر و طول تاج ۳۹۰ متر می‌باشد؛ حجم مخزن آن نیز یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها