بیانیه استاد محمد حکیمی به مناسبت سالروز درگذشت علامه محمدرضا حکیمی

استاد محمد حکیمی به مناسبت سالروز درگذشت علامه محمدرضا حکیمی بیانیه ای صادر کرد.
کد خبر: ۱۳۷۶۶۳۳

بسمه الحکیم

از درگذشت اندوهناک علامه محمدرضا حکیمی، یک سال گذشت، و هنوز باورمان نیست که چنین شخصیتی را ازدست داده ایم. ایشان در دوران زندگی خویش، همواره در اندیشه انسانها بود، و با دردِ انسانها زیست و از پیوند دین با انسانیت سخن گفت؛ و در این راه همواره خود و قلمِ خود را برای تبیین فرهنگ انسان‌ساز تشیع، ویژه ساخت. به راستی علامه حکیمی با توده مردم زیست و از «انسانِ محروم» سخن گفت و از آنچه او را از دردِ مردم دور می‌ساخت، دوری جست. اکنون در سالگرد فقدانش، موسسه الحیات با تکیه بر مشیِ «مردمی و انسانگرایی» او، اقداماتی را با همان انگیزه ها، پیشِ رو قرار داده و به دور از تشریفات و عرف مرسوم همایش‌ها و بزرگداشت‌های پرهزینه به نکوداشت ایشان پرداخته.
بر این باوریم او را پس از مرگش، همانگونه باید دید که خود آنگونه زیست. علامه آنگاه که از پذیرش جایزه تجلیل از پیشکسوتان جشنواره علوم انسانی فارابی سر باز زد نوشت: «تا هنگامی که در جامعه ما فقر و محرومیت مرئی و نامرئی بیداد می‌کند، برگزاری چنین جشنواره‌هایی از نظر اینجانب در اولویت نیست...»

برای همین آرمان بلند اسلامی و انسانی، موسسه فرهنگی-هنری الحیات، به عنوان مرجع اختصاصی و مرکز نشر و ترویج آثار و اندیشه‌ های علامه، در نخستین سالروز درگذشت ایشان قصد دارد که اولویت اقدامات و فعالیت‌های موسسه را بر مدار «ارائه خدمات عام‌المنفعه فرهنگی» و تبیین اندیشه های ایشان قرار دهد؛ تولید و انتشار رایگان نرم‌افزار دایره‌المعارف الحیات و مجموعه آثار علامه محمدرضا حکیمی را راه اندازی کند و نیز راه‌اندازی سایت الحیات برای همین آرمان [را پیگیری نماید] و حمایت مادی و معنوی از روشهایی که همین ویژگی را داشته باشد [را در برنامه های خود قرار دهد].
موسسه از برگزاری هرگونه نشستهایی که این ویژگیها را داشته باشد قدردانی، و برای سامان یابی و غنای بیشتر آنها تلاش می کند.

همچنین کوشش خواهد شد که تلاشهای اصولی در راستای نشر آثار ایشان انجام شود، که جزئیات آن در فضای مجازی و سایت «الحیات» به اطلاع عموم علاقمندان خواهد رسید.

نیز با معیارهایی که آن بزرگ در زندگی رعایت نموده و در در وصیت نامه خود بر آنها تاکید کرده است؛ بطور جدّ یادآوری می شود که فعالیت هیچ موسسه، خیریه، مدرسه یا هر نهاد دیگری منتسب و تحت نظر ایشان نیست و با موسسه "الحیات" نسبتی ندارد و مورد تایید موسسه نیست.

محمد حکیمی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها