مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان خبر داد:

برگزاری دومین دوسالانه قصه گویی با عنوان «نهال امید»

title
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان  گفت:نهاد کتابخانه های عمومی کشور به منظور ارج نهادن به سنت قصه گویی، گسترش خدمات جمعی کتابخانه ها و ایجاد انگیزه مطالعه در کودکان دومین دوسالانه جشنواره قصه گویی با عنوان «نهال امید» را برگزار می‌کند.
کد خبر: ۱۳۷۵۱۱۱

هرمزگان-جام جم انلاین-مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان  گفت:نهاد کتابخانه های عمومی کشور به منظور ارج نهادن به سنت قصه گویی، گسترش خدمات جمعی کتابخانه ها و ایجاد انگیزه مطالعه در کودکان دومین دوسالانه جشنواره قصه گویی با عنوان «نهال امید» را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، امینه دریانورد، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان از برگزاری دومین دوسالانه قصه گویی با عنوان «نهال امید» با شعار «قصه خوب؛ نسل خوب» و با هدف ترویج قصه‌گویی، شناسایی و تشویق و بهره مندی از توانمندی های شبکه کتابخانه های عمومی، کتابداران و اعضا، در دو بخش قصه گویی صحنه‌ای و قصه گویی دیجیتال خبر داد.


وی بیان کرد: در فراخوان دوسالانه «نهال امید» ارج نهادن سنت قصه گویی و تلاش در جهت گسترش خدمات جنبی کتابخانه ها برای ایجاد انگیزه مطالعه، شناسایی استعدادها تشویق و بهره مندی از توانمندی مختلف در کتابخانه های عمومی جهت اعتلای توسعه علمی و فرهنگی، ایجاد زمینه لازم برای ارتقاء دانش نظری و تبادل تجربیات مفید و موثر میان کتابداران قصه گو، استفاده از فعالیت‌های ادبی ادبیات روایی از جمله قصه داستان و شعر در تعالی و مقاوم سازی فرهنگ مطالعه و در نهایت تولید و توسعه محتوای منطبق بر ترویج فرهنگ بومی ملی و اسلامی در کتابخانه های عمومی از اهداف برگزاری دومین دوره این دوسالانه عنوان شده است.


دریانورد تصریح کرد: عموم مردم مخاطب هدف این دوسالانه هستند که در دو گروه «کتابداران» شامل دانشجویان رشته کتابداری، کتابداران شاغل نهادی مشارکتی و غیره و همچنین تمامی علاقه مندان شامل مادران، مربیان و شاغلان سایر دستگاه ها (شهرداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون مساجد و غیره) به رقابت می‌پردازند.


وی افزود: دوسالانه «نهال امید» در دو بخش قصه گویی صحنه‌ای و قصه گویی دیجیتال و در سه سطح ملی، منطقه‌ای و استانی برگزار می‌شود. بر این اساس علاقه‌مندان به شرکت در بخش قصه‌گویی صحنه‌ای باید با فیلمبرداری از قصه‌گویی خود به صورت حضوری و بر صحنه، بدون استفاده از جلوه های صوتی و تصویری، تدوین و به وبگاه جشنواره ارسال کنند.

 

وی ادامه داد:همچنین علاقه‌مندان به شرکت در بخش قصه گویی دیجیتال نیز باید قصه‌گویی خود را در بستر نرم افزار های دیجیتال و به صورت الکترونیکی (ترکیبی از تصویر، ویدئو، متن، صدای قصه گویی، انیمیشن و غیره) تهیه و فایل ویدئویی خود را به وبگاه جشنواره به آدرس WWW.SAMAKPL.IR ارسال کنند.


این مقام مسئول ادامه داد: در این دوسالانه که با شعار «قصه خوب؛ نسل خوب» آغاز بکار کرده، موضوعاتی چون «مسائل روز جامعه»، «موضوعات آزاد»، «سبک زندگی ایرانی اسلامی»، «شعار سال؛ تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» (موضوع ویژه) به عنوان موضوعات محوری درنظر گرفته شده است. ضمن اینکه تمامی محورهای فوق با رویکرد انگیزشی، امیدآفرینی، هویت بخشی و توجه به معنویت و اخلاق تعیین شده است.


مراحل اجرایی دوسالانه «نهال امید»


علاقمندان برای شرکت در جشنواره تا ۳۱ مرداد ماه فرصت دارند پس از ثبت نام در وبگاه، ویدئویی از قصه گویی خود را (حداکثر ۴ اثر) فیلمبرداری و ضبط نموده و به وبگاه جشنواره ارسال می‌کنند. پس از بررسی آثار ارسالی و داوری افراد واجد شرایط به تفکیک استان انتخاب می شوند.


مرحله مقدماتی این دوسالانه که به اجرای مسابقات استانی اختصاص دارد؛ طی آن منتخب برگزیدگان مرحله شناسایی با اجرای قصه گویی در مقابل داوران استانی و مدعوین به رقابت پرداخته و منتخبین هر استان انتخاب و معرفی می شوند.


مرحله نیمه نهایی نیز که به برگزاری مسابقات منطقه‌ای (تقسیم بندی کشور به ۸ منطقه) و معرفی برگزیدگان اختصاص دارد؛ طی آن منتخب برگزیدگان مرحله مقدماتی با اجرای قصه گویی در مقابل داوران منطقه‌ای و مدعوین، به رقابت می‌پردازند و منتخبین توسط داوران منطقه‌ای معرفی می‌شوند.


مرحله نهایی نیز که به برگزاری مسابقه قصه گویی در سطح ملی و معرفی برگزیدگان کشوری می‌پردازد؛ طی آن نفرات راه یافته به مرحله نهایی با یکدیگر به رقابت پرداخته و با رای اولیه داوران و آرای نهایی مدعوین نفرات اول تا سوم انتخاب می شوند.


جوایز دوسالانه «نهال امید»


در مرحله نهایی این دوسالانه به برگزیدگان گروه های هدف در سه سطح استانی، منطقه‌ای و ملی جوایزی اهدا می شود که بر این اساس در مرحله «مقدماتی استانی» از ۱۲ نفر برتر این مرحله (به ازای کسب نمره ۱۸ به بالا) در سطح استان با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی (۷ میلیون ریالی) به نسبت میزان مشارکت در دو بخش (هر بخش سه نفر) قصه گویی صحنه‌ای و دیجیتال از ۶ نفر کتابدار با ۶ نفر سایر شرکت کنندگان تقدیر خواهد شد.


در مرحله «نیمه نهایی منطقه‌ای» نیز از ۱۲ نفر برتر این مرحله در سطح منطقه با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریالی تقدیر خواهد شد. همچنین در مرحله «نهایی کشوری» از ۱۲ نفر برتر این مرحله در سطح کشور با اهدای لوح تقدیر آلبوم اجرا و جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی تقدیر می‌شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها