قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۷ هزار و ۷۷۶ تومان و قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی ملی ۲۸ هزار و ۶۸۲ تومان اعلام شد.
کد خبر: ۱۳۷۲۰۹۸
قیمت دلار این روزها نوسانات بسیاری دارد. در بازه زمانی در گذشته قیمت دلار در بازار آزاد تا 34 هزار تومان نیز بالا رفت. اما قیمت دلار این روزها تحت تاثیر عوامل مختلف کمی کاهش یافته است. اما چه عواملی بر قیمت دلار تاثیر دارند؟ قیمت دلار امروز چقدر تعیین شد؟


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تجارت‌نیوز، امروز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۷ هزار و ۷۷۶ تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز ۲۷ هزار و ۴۹۹ تومان تعیین شد.

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی ملی ۲۸ هزار و ۶۸۲ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ۲۸ هزار و ۳۹۷ تومان قیمت خورده است.
 

عوامل کاهش قیمت دلار 

معامله گران معتقدند با دخالت بازار ساز اسکناس آمریکایی مجبور به کاهش شده است. این دسته از معامله گران تزریق عرضه و محدودیت فعالیت معامله گران بزرگ را عامل نزولی شدن نرخ دلار می دانند .

به گزارش اقتصاد نیوز ؛ بازار ارز تهران که شاهد قدرت نمایی معامله گران افزایشی بود در دو روز اخیر آرایش نزولی به خود گرفته و قیمت دلار در حال عقب نشینی از مرز های تاریخی است.

 

مقاومت سوداگران ارزی در برابر کاهش قیمت دلار نتیجه ای ندارد

شریف پور تصریح کرد:حباب قیمت سکه و دلار در حال از بین رفتن است و پیش بینی می شود با توجه به هماهنگی های تیم اقتصادی دولت با مجلس،در روزهای آینده روند کاهشی قیمت دلار و سکه ادامه یابد.

وی افزود:مقاومت سوداگران ارزی در برابر کاهش قیمت دلار نتیجه ای ندارد و وضعیت به نحوی است که پیش بینی می شود دلارهای خانگی به بازار عرضه شود و با توجه به حجم بالای دلارهای خانگی، قیمت ارز تعدیل می شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:حتی شنیده می شود برخی از کسانیکه دلار خریداری کرده بودند، حاضرند که ارزهای خود را به کمتر از قیمت خرید به فروش برسانند البته باید تصمیمات موثر برای هدایت نقدینگی به تولید اتخاذ شود.

قیمت دلار

اختلاف چند صد تومانی قیمت دلار در کانال‌های تلگرامی با کف بازار

گزارش های میدانی نشان میدهد که قیمت دلار در کف بازار با آنچه در کانال های تلگرامی پرمخاطب درج می شود، اختلاف ۵۰۰ تومانی دارد.

به گزارش تسنیم، در پی ریزش قیمت ها در بازار طلا و ارز، تعدادی از دلال های اصلی بازار به دلیل فرار از ضررهای سنگین سعی دارند با بالا اعلام کردن قیمت ها در فضای مجازی، مانع از کاهش بیشتر قیمت ها در بازار شوند.

برخی از کانال های تلگرامی با اعضای چند ده هزار نفری برای سومین روز پیاپی اقدام به درج نرخ غیر واقعی از بازار طلا و ارز میکنند؛ مقایسه قیمت های درج شده در این کانال ها با کف بازار نشان میدهد که قیمت دلار در کانالهای تلگرامی حداقل 400-500 تومان گرانتر درج می شود.

نگاهی به وضعیت اعلام قیمت ها در این کانال ها نشان میدهد که از دو روز گذشته تا کنون، شانتاژ گسترده و هماهنگی توسط این کانال های تلگرامی با اعضای چند ده هزار نفری در حال انجام است.

البته تجربه دفعات قبل نیز گواه همین مطلب است چراکه همواره در روزهای پرنوسان بازار، برخی از کانالهای تلگرامی بصورت هماهنگ قیمت های کاذب را درج کرده و با این کار سعی دارند مانع از ادامه روند نزولی قیمت ها در بازار شوند.

تعدادی از فعالان بازار می گویند: «از آنجایی که مخاطب این کانالهای تلگرامی زیاد است، قدرت شانتاژ بالایی هم دارند؛ چون بازار سنگین ریخته یک سری ضرری شدند با کمک شانتاژ کانال های درج نرخ تلگرام میخواهند مال بالاتر خالی کنند.»

 

مثلا الان که نرخ اعلامی این کانال ها برای دلار 30 هزار و 600 تومان است، دلار در سبزه میدان با 30 هزار و 200 تومان معامله می شود. ضمن اینکه دلار خرد نیز در معاملات خرد 30 هزار تومان قیمت خورده است.

یکی از صراف های بازار ارز در همین ارتباط می گوید: کانال های نرخ دلار در تلگرام طی سه چهار روز گذشته هماهنگ کردند و نرخ ها را بالاتر اعلام می کنند. 4-5 کانال معروف در تلگرام، منبع چک کردن نرخ توسط حدود 80-90٪ کسبه و تجار و بازاری ها هستند و هرکسی بخواهد دلار بخرد یا بفروشد به نرخ های این کانال ها حتما نگاه می کند.

او می گوید: چون افراد عادی به کف سبزه میدان و افشار دسترسی لحظه ای ندارند شانتاژ این باند های تلگرامی جواب میدهد!

به گزارش تسنیم، طبق اعلام دبیرکل کانون صرافان، با افزایش عرضه ارز از سوی صادرکنندگان در بازار متشکل ارزی، قیمت خرید و فروش ارز توافقی از صبح امروز وارد کانال 28 هزار تومان شده است.

این درحالی است که قیمت دلار در بازار آزاد نیز هم اکنون حدود 30 هزار تومان، است؛ فعالان بازار ارز پیش از این بارها گفته بودند احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها در روزهای آینده وجود دارد.

صراف‌های عضو بازار متشکل ارزی می گویند: خرید و فروش در بازار به تعادل رسیده است؛ عرضه های ارز نیز بالاست و به تقاضاها پاسخ داده می شود. از صبح امروز میزان عرضه بیشتر از تقاضا بوده است.

فعالان بازار می‌گویند: اقدامات مثبت بانک مرکزی در بازار ارز و افزایش عرضه ارز از سوی صادرکنندگان در بازار موجب شد تا مدار قیمتی در این بازار نزولی شود؛ ضمن اینکه خبرهای مثبت از مذاکرات هسته ای و آغاز مجدد رفت و آمدهای سیاسی این خبر را در بازار مخابره کرده که احتمال کاهش بیشتر قیمت ها در روزهای آینده وجود دارد.

برهمین اساس نیز بر تعداد فروشنده های ارز در بازار افزوده شده است؛ صراف ها می گویند قیمت دلار در صرافی های مجاز بین 29 هزار تا 30 هزار تومان در نوسان است؛ نکته مهم در بازار این است که قیمت دلار در بین دلال های حاشیه خیابان فردوسی نیز در کانال 30 هزار تومان قرار دارد.

گزارش های میدانی از فردوسی همچنین نشان می‌دهد که اکثر صراف ها فروشنده هستند و فعلاً میل به خرید ارز وجود ندارد چراکه به اعتقاد فعالان بازار ارز، قیمت ها در آینده نزدیک بازهم کاهش خواهد یافت.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها