فوساکو شیگه نوبو، از حامیان آرمان فلسطین پس از ۲۰ سال محکومیت در زندان‌های ژاپن، آزاد شد.
کد خبر: ۱۳۶۸۰۰۵
تعداد بازدید : 45

به گزارش جام جم آنلاین، فوساکو شیگه نوبو، بانوی حامی فلسطین و یکی از بنیانگذاران ارتش سرخ ژاپن، امروز (شنبه) پس از گذراندن دوران محکومیت ۲۰ ساله خود از زندان آزاد شد و مورد استقبال خانواده و جمعی از خبرنگاران و حامیانش در توکیو، پایتخت ژاپن قرار گرفت. او در این جمع از اینکه بعد از ۲۰ سال زنده از زندان بیرون آمده ابراز خوشحالی کرد.

شیگه نوبو ۷۶ ساله در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی عملیات‌های چریکی را در کشور‌های مختلف از جمله درحمایت از آرمان‌های فلسطین در اراضی اشغالی انجام داد. یکی از آرمان‌های او نابودی امپریالیسم در ژاپن بودند.

شیگه نوبو در سال ۱۹۷۱ به لبنان سفر کرده و ارتش سرخ ژاپن را در بیروت تأسیس کرد تا با مبارزان فلسطینی پیوند خورد و به دشمن سرسخت رژیم صهیونیستی تبدیل شود.

یکی از مهمترین عملیات‌های آنان که به همین دلیل اغلب کشور‌ها گروهشان را سازمان تروریستی می‌دانند، حمله سال ۱۹۷۴ به فرودگاه لود در سرزمین‌های اشغالی و به هلاکت رساندن ۲۶ تن و زخمی کردن ۷۱ تن از جمعیت حاضر در فرودگاه با تیراندازی به آنان بود.

کوزو اوکاموتو، یکی از اعضای این گروه که در حمله به فرودگاه اسرائیل مجروح و دستگیر و به حبس ابد محکوم شد، در نهایت ۱۳ سال بعد در سال ۱۹۸۵ در تبادل اسرا بین نظامین صهیونیستی و فلسطینی آزاد شد.

ارتش سرخ ژاپن همچنین مسئولیت تصرف کنسولگری آمریکا در کوالالامپور مالزی را در سال ۱۹۷۵ بر عهده گرفت. پس از بمباران تأسیسات نظامی آمریکا در ناپل، ایتالیا، در سال ۱۹۸۸، این گروه دیگر حمله بزرگی انجام نداد و کم کم درعرصه جهانی ناپدید شد.

شیگه نوبو در نهایت در سال ۲۰۰۰ در ژاپن دستگیر شد و به دلیل مشارکت در محاصره سفارت فرانسه در هلند به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

خانم فوساکو شیگه‌نوبو، بنیانگذار ارتش سرخ ژاپن سال ۲۰۰۱ از پشت میله‌های زندان رسما انحلال گروه ارتش سرخ ژاپن را اعلام کرد.

ببینید | آزادی بانوی ژاپنی حامی فلسطین از زندان

پس از انتشار خبر آزادی فوساکو شیگه نوبو، هشتگ نام او «重信房子#» در توییتر ژاپنی‌ها ترند شد و ۱۳ هزار توییت با این هشتگ منتشر شد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها