بحران در سریلانکا

وزارت دفاع به ارتش دستور آتش داد

وزارت دفاع سریلانکا به نیرو‌های مسلح این کشور دستور داد به روی افرادی که اموال عمومی را غارت می‌کنند یا به دیگران آسیب می‌رسانند، شلیک کنند.
کد خبر: ۱۳۶۵۷۳۷
به گزارش جام جم آنلاین، «گوتابایا راجاپاسکا» رئیس جمهوری سریلانکا از مردم این کشور خواست آرامش خود را حفظ کنند و از خشونت و انتقام جویی علیه دیگران صرف نظر از وابستگی‌های سیاسی خودداری کنند.

وی در پیامی توئیتری گفت: تمام تلاش‌ها برای بازگرداندن ثبات سیاسی از طریق اجماع در چارچوب قانون اساسی و حل بحران اقتصادی انجام خواهد شد.

درپی درگیری‌های روز دوشنبه بین معترضان طرفدار دولت و گروه‌های ضد دولتی که منجر به کشته شدن هشت نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ تن شد، وقایع خشونت باری در سریلانکا روی داده است.

براساس اعلام پلیس، ۳۸ منزل مسکونی و ۴۷ دستگاه خودرو در سراسر این کشور به آتش کشیده شده است.

منع رفت و آمد شبانه از روز دوشنبه تا روز چهارشنبه در سریلانکا اعمال و ارتش برای حفظ نظم و قانون در خیابان‌ها مستقر شده است.

«ماهیندا راجاپاکسا» روز دوشنبه در پی بالا گرفتن درگیری‌ها از سمت خود به عنوان نخست وزیر سریلانکا استعفا کرد.

«ماهیندا یاپا آبیاواردنا» رئیس پارلمان سریلانکا نیز از رئیس جمهوری خواست جلسه پارلمان را برگزار کند و راه حلی برای بی ثباتی سیاسی در این کشور آسیای جنوبی بیابد.

وی گفت که پارلمان باید بی درنگ تشکیل جلسه دهد تا نخست وزیر جدید و وزرای کابینه منصوب شوند.

سریلانکا از هفته‌ها قبل دچار بحران اقتصادی ناشی از کمبود ارز است که به کمبود مایحتاج ضروری همچون سوخت، غذا و دارو منجر شده است.

هزاران دانشجو و معترضان دیگر روز جمعه در جاده اصلی به سمت پارلمان این کشور تجمع کردند و هزاران فروشگاه، مدرسه و کسب و کار دولتی و خصوصی با پیوستن کادر درمان و پزشکی دست به اعتصاب زده و از دولت خواستند تا به بحران اقتصادی در این کشور خاتمه دهد. به دنبال این اعتراضات رئیس جمهوری این کشور اعلام وضعیت اضطراری کرد.

با این وجود اعتراض‌ها در این کشور به نشانه خواست معترضان برای استعفای «گوتابایا راجاپاسکا» رئیس جمهوری ادامه دارد.
 
منبع: ایرنا
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها