ورزش برای سلامتی یا مانع آن؟

ورزش منظم با ترشح آدرنالین و بالا بردن جریان خون سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند اما تحقیقات جدید نشان داد ورزش در دوران سرماخوردگی، سلول های ایمنی را درگیر می کند و برای بدن مفید نیست.
کد خبر: ۱۳۶۵۴۳۱

به گزارش جام جم آنلاین، از آن جایی که ورزش برای سیستم ایمنی بدن مفید است، برخی از شما ممکن است فکر کنید که ورزش در زمانی که بیمار هستید می‌تواند به شما کمک کند تا بیماری را از بین ببرید اما وقتی صحبت از سرماخوردگی به میان می‌آید، هیچ مدرکی وجود ندارد که ورزش در هنگام بیماری بتواند بیماری را کوتاه کند یا شدت آن را کاهش دهد.

ورزش و تقویت سیستم ایمنی
ترشح آدرنالین
حین ورزش هورمون هایی به نام کاتکول آمین

که آن را به عنوان آدرنالین و نورآدرنالین می‌شناسیم آزاد می‌شوند.این هورمون‌ها با تحریک سلول‌های ایمنی به تشخیص وجود ویروس‌ها یا دیگر عوامل بیماری‌زا در بدن کمک و نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کنند.

آن‌ها همچنین میزان حرکت سلول های ایمنی ما را بین خون و بافت افزایش می دهند

که در کمک به سلول های ایمنی در شناسایی و پیشگیری از بیماری های ناشی از ویروس‌ها مهم است. تحقیقات نشان

می دهد که ورزش یکی از راه هایی است که می‌توانیم سطح این هورمون های مهم را در بدن خود افزایش دهیم.

بالا رفتن جریان خون

هنگامی که ما ورزش می کنیم، جریان خون ما افزایش می‌یابد.این جریان خون بالا، فشار بیشتری را بر رگ‌های خونی ما وارد می‌کند که سلول‌های ایمنی خاصی به نام سلول‌های کشنده طبیعی و سلول‌های T را آزاد می‌کند.سلول های کشنده طبیعی و سلول های T هر دو نقش مهمی در کشتن سلول های آلوده به ویروس دارند و از این نظر در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند.

کاهش عفونت دستگاه تنفسی

سه مطالعه نشان داده‌اند وقتی افرادی که ورزش نمی‌کردند به‌مدت 40 تا 45 دقیقه پنج روز در هفته، پیاده‌روی سریع را شروع کردند، در مقایسه با بقیه افراد40 تا 50 درصد کمتر علایم عفونت دستگاه تنفسی داشتند.

سرماخوردگی با ورزش بهبود می‌یابد؟

مهم است که به یاد داشته باشید که ورزش می تواند بدن را تحت فشار قرار دهد. این استرس ممکن است به نوبه خود سلول های ایمنی را در واکنش به پاتوژن ها (میکروارگانیسم‌هایی هستند که موجب ایجاد بیماری های کم خطر مثل سرماخوردگی می‌شوند)کمتر کند.

همچنین بدن هنگام ورزش به اکسیژن و انرژی ذخیره شده بیشتری (به شکل گلوکز) نیاز دارد که سلول های ایمنی ما هم برای کمک به مبارزه با ویروس به آن نیاز دارند.

بنابراین اگر بدن با یک عفونت موجود مبارزه کند و سپس در معرض استرس ورزش قرار گیرد، ممکن است این شرایط برای پاسخ ایمنی بدن مفید نباشد اما هم اکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ورزش در هنگام سرماخوردگی می تواند به بهبود شما کمک کند اما اگر علایم شما عمدتا بالای گردن است (مانند آبریزش بینی یا احتقان) می‌توانید ورزش با شدت کمتر از حد معمول را شروع کنید تا ببینید چه احساسی دارید. اگر حالتان خوب بود، می‌توانید به تدریج شدت ورزش خود را افزایش دهید.

اما اگر ورزش حال شما را بدتر کرد استراحت کنید. همچنین اگر تب، درد عضلات یا استفراغ دارید، فکر ورزش کردن را از سر خود بیرون کنید.

گاهی اوقات بهترین درمان برای سرماخوردگی استراحت، هیدراته ماندن بدن و در صورت نیاز مصرف داروهای مسکن است بنابراین ورزش منظم را برای تقویت سیستم ایمنی در زمانی که سالم هستید انجام دهید و تا حد امکان در دوران سرماخوردگی ورزش نکنید.

منبع: بهداشت نیوز

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها