جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا و متحدان آن در مذاکرات وین پیشرفت داشته اند، اما مسائل همچنان باقی است و مشخص نیست که این مسائل حل شوند.
کد خبر: ۱۳۵۹۵۲۵

به گزارش جام جم آنلاین، سالیوان در حالی که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را در سفر به بروکسل همراهی می‌کند در هواپیمای ریاست جمهوری ایر فورس وان به خبرنگاران گفت: ما در طول چند هفته گذشته پیشرفت داشته ایم. هنوز مسائلی باقی مانده اند.

وی افزود، معلوم نیست که این مسائل حل خواهند شد یا نه، اما متحدان تلاش می‌کنند برای وضع دوباره محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران از دیپلماسی استفاده کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران افزود ما برای هر دو جهان با برجام یا بی برجام آماده هستیم. در هر صورت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا متعهد شده است که ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. این تعهد راسخ است و چه به برجام دست یابیم و چه دست نیابیم، ما به این تعهد عمل خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص تغییر لحن آمریکا در ارتباط با دستیابی به یک توافق در مقایسه با هفته گذشته گفت: هفته گذشته ما در مورد دو چالش متفاوت صحبت می‌کردیم. یکی از چالش‌ها عوامل خارجی بود. البته در روز‌های اخیر ما یک لحن کاملا متفاوت از سوی روسیه در خصوص بازگشت متقابل به پایبندی به برجام شنیده ایم. اکنون این عوامل خارجی دیگر مطرح نیستند، اما ما همچنان درحال کار بر روی چند مساله مشکل هستیم.

وی بدون کوچکترین اشاره‌ای به تعهدات آمریکا که نقض کننده برجام بوده است، با توسل به بازی نخ نمای مقصر نمایی مدعی شد اگر تصمیم گیری‌های سخت از سوی تهران انجام شود، می‌توانیم به زودی به توافق برسیم.

توافق نهایی وین در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه در دمشق گفت: اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، آماده‌ایم توافق را با حضور وزرای خارجه در وین نهایی کنیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه بیش از هر زمان دیگری به توافق در وین نزدیک شده‌ایم، اضافه کرد: آخرین پیشنهادات خود را برای رسیدن به توافق از طریق هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا به آمریکایی‌ها ارائه کرده‌ایم و به طرف آمریکایی به صراحت گفته‌ایم که از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر در مورد مذاکرات وین، با بیان لزوم توجه به منافع ملت ایران و خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای تحقق یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی کامل دارد.

وزیر امور خارجه قطر نیز با قدردانی از نقش سازنده ایران در مذاکرات وین، بر لزوم تلاش همه طرف‌ها برای رسیدن به توافق تاکید کرد.
 
منبع: ایرنا
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها