jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۴۳۲۶   ۰۵ آبان ۱۴۰۰  |  ۲۳:۰۲

منبع اصلی فلوراید در انسان، آب آشامیدنی است. مصرف خمیر دندان‌های محتوی فلوراید به جذب روزانه آن کمک می‌کند. فلوراید در بدن انسان در ساختمان‌های کلسیفیه مثل دندان و استخوان وجود دارد.

مقدار مناسب فلوراید در آب جهت کاهش پوسیدگی دندانی ۷/۰ تا ۱ پی‌پی‌ام است. مطالعات نشان داده‌اند میزان مناسب فلوراید در آب آشامیدنی می‌تواند پوسیدگی‌های دندانی را تا حدود ۶۰درصد کاهش دهد.

در مناطقی که آب آشامیدنی آنها دارای فلوراید زیادتر از این مقدار باشد، مصرف آب سبب فلوروزیس دندان‌ها در نوزادان و کودکان طی شش سال اول زندگی می‌شود که به‌صورت لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی سطح دندان‌ها در می‌آید.

فلوراید از طرق زیر در دندان‌ها جذب می‌شود:
افزایش مقاومت مینای دندان به پوسیدگی
کاهش چسبندگی پلاک میکروبی به دندان
ممانعت از تولید اسید در دهان، سبب کاهش پوسیدگی در دندان‌ها می‌شود

فلوراید از منابع مختلفی از جمله آب آشامیدنی، مصرف مواد غذایی، قرص‌ها و شربت‌های حاوی فلوراید، خمیر دندان‌ها، دهانشویه، وارنیش و ژل‌های موضعی که دندان پزشک روی دندان‌ها می‌گذارد، می‌تواند در اختیار دندان قرار گیرد. در صورتی که امکان‌پذیر باشد افزودن فلوراید به آب آشامیدنی جامعه می‌تواند مؤثرترین روش برای پیشگیری از پوسیدگی دندانی باشد.

امروزه در صنعت غذایی فلوراید را به مواد غذایی نظیر نمک، شیر، انواع شکلات‌ها و... نیز اضافه می‌کنند. قرص‌ها و شربت‌های حاوی فلوراید در صورتی تجویز می‌شود که آب آشامیدنی منطقه مورد نظر از میزان استاندارد فلوراید برخوردار نباشد.

مصرف قرص فلوراید به عوامل متعددی همچون سن، بهداشت دهان، میزان پوسیدگی‌های موجود در دهان و مقدار فلوراید دریافتی کودک در رژیم غذایی بستگی دارد و تجویز آن باید تحت نظر دندانپزشک یا پزشک متخصص کودکان باشد.

خمیردندان‌ها نیز معمولا حاوی 1000 تا 1500 پی‌پی‌ام فلوراید هستند که در کنترل پوسیدگی مؤثرند. از خمیردندان‌ های بدون فلوراید در کودکان زیر سه سال استفاده می‌شود، زیرا آنها قادر به شستن کافی دهان بعد از مسواک‌زدن نیستند.

دهانشویه‌های سدیم فلوراید با غلظت 0.05درصد و 0.2درصد در بازار موجود هستند. دهانشویه‌های با غلظت 0.05درصد به‌صورت روزانه و دهانشویه‌های با غلظت 0.2درصد باید یک بار در طول هفته شب‌ها قبل از خواب و پس از مسواک و نخ دندان استفاده شوند.

دکتر صدیقه شفیعی - متخصص سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی مرکز بهداشت شمال تهران / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها