jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۳۴۴۱۸۳   ۰۴ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۴:۲۷

وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری با همتای ترکمنستانی خود گفت: ما امروز توافق کردیم سند همکاری‌های مشترک دو کشور را مورد بازنگری قرار دهیم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری مشترک با همتای ترکمنستانی خود گفت: در خصوص روابط دو کشور مقام معظم رهبری جمله تاریخی دارند که روابط ما با ترکمنستان نه تنها تاریخی بلکه خویشاوندی است.

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: در سفری که جناب آقای رئیسی به دوشنبه داشتند دیدار بسیار خوبی بین دو رئیس جمهور ایران و ترکمنستان برگزار شد. در فردا شاهد برگزاری کمیسیون مشترک تهران و عشق آباد در ایران هستیم. آقای مردوف با وزیر نفت ما دیدار داشتند و با برخی از وزرای دیگر دیدار خواهند داشت.

وی افزود: ما امروز توافق کردیم سند همکاری‌های مشترک دو کشور را مورد بازنگری قرار دهیم. تا کنون بیش از ۱۰۰ سند رسمی بین دو کشور به امضا رسیده است. تا افق همکاری‌ها با امضای یک سند جامع همکاری‌ها، حجم تبادل دو کشور به حداکثر ممکن برسد. خیلی خرسندیم که امروز فرصتی شد در خصوص همه موضوعات حدود دو ساعت گفتگو کردیم. برای تردد کامیون داران از چهار نقطه مرزی توافق شد. در خصوص تمامی حوزه‌های مورد علاقه طرفین توافق‌هایی به عمل آمد. توافق کردیم که از خط سوم واردات گاز انجام شود.

امیرعبداللهیان درباره مباحث مطرح شده در دیدار با وزیر خارجه ترکمنستان گفت: گفتگو درباره مسائل منطقه‌ای همچون افغانستان و قفقاز جنوبی و گفتگو‌های هسته‌ای از جمله موضوعات مورد رایزنی ما بود.

ایران و ترکمنستان در مسیر توسعه روابط گام برمی‌دارند

وزیر خارجه ترکمنستان هم در این نشست گفت: می‌خواهم تاکید کنم که ایران و ترکمنستان به عنوان دو کشور همسایه و برادر در مسیر توسعه روابط گام برمی‌دارند. امروز در گفتگو‌های خود و در جریان گفتگو‌های سیاسی بر رایزنی‌ها و همکاری‌های دو کشور تاکید کردیم. تصمیم گرفتیم که گفتگو‌ها و مذاکرات را به صورت سازمان یافته در تهران و عشق آباد پیگیری کنیم. مسائل مورد علاقه دو کشور، مسائل کنسولی مورد بررسی قرار گرفت. در خصوص توسعه روابط تجاری و رساندن حجم تجارت بین دو کشور به بالاترین سطح گفتگو کردیم. در این راستا امکانات فراوانی در حوزه‌های انرژی، ترانزیت و سایر حوزه‌ها وجود دارد. امیدواریم سفر دو روزه ما به ایران نتایج خوبی داشته باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها