jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۹۶۹   ۰۳ آبان ۱۴۰۰  |  ۲۲:۳۰

سرطان پستان از مهم‌ترین عوامل ابتلای زنان به سرطان در سراسر جهان محسوب می‌شود که در صورت غربالگری به موقع تا حد زیادی قابل پیشگیری است. اهمیت توجه به سلامتی زنان با توجه به بالارفتن میانگین سنی این گروه در کشور بهانه خوبی است تا نکات مهمی را درباره سرطان پستان و راه‌های پیشگیری از آن را مرور کنیم.

یکی از دلایل توجه به این بیماری، اهمیت سلامت زن یا مادر در خانواده است. زیرا می‌توان آن را بیماری خانواده نامید زیرا اگر مادر مبتلا به هر بیماری به‌خصوص سرطان پستان شود در اداره کل خانواده و به‌خصوص فرزندان اختلال ایجاد می‌شود و همسران نیز در روابط عاطفی و زناشویی دچار مشکل می‌شوند. خوشبختانه این بیماری با تشخیص به‌موقع به‌طور قطعی درمان خواهد شد.

متاسفانه علت قطعی بروز این بیماری مشخص نشده است ولی می‌توان با ورزش منظم، مصرف‌نکردن سیگار و الکل، تغذیه مناسب، مصرف کمتر گوشت قرمز، غذاهای سرخ‌ شده، کباب‌ های بسیار برشته و کنترل وزن احتمال ابتلا به این بیماری را مختصری کمتر کرد.

شیردهی، مواجهه طولانی‌مدت با هورمون استروژن، شروع زودرس یا پایین‌بودن سن بروز اولین قاعدگی دختران، یائسگی دیررس، مصرف الکل و در 15درصد موارد توارث، باعث بروز این بیماری است.

اصلی‌ترین علت بروز بیماری افزایش سن و جنسیت زنانه است البته مردان از این بیماری مصون نیستند، ولی احتمال ابتلا در آنان کمتر از زنان است. در مواردی که مردی به سرطان پستان مبتلا شود حتما رد پای ژنتیک وجود دارد.

با همه اینها مواردی که اشاره می‌کنیم خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد: افزایش ریسک خطر با انجام ماموگرافی به‌دلیل در معرض اشعه قرارگرفتن، مسری‌بودن بیماری و انتقال آن از طریق شیردهی، تماس و بوسیدن، افزایش خطر ابتلا با لیزر موهای زائد، استفاده از مواد ضد تعریق، دئودورانت‌ها و کرم‌ها و ترکیبات موبر، پوشیدن سوتین محکم یا نپوشیدن طولانی‌مدت آن، بدخیم بودن هر توده‌ای در پستان یا تبدیل کیست و غدد خوش‌خیم به توده سرطانی و انجام اعمال جراحی زیبایی.

برای تشخیص به‌موقع انجام خودآزمایی ماهانه به‌روش صحیح و انجام ماموگرافی سالانه از سن 40 تا‌ 50 سالگی الزامی است. توجه داشته باشید سونوگرافی، روش تشخیص سرطان پستان نیست.‌

مراقبان سلامت و ماماهای آموزش‌دیده شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشتی در سراسر کشور آماده آموزش خودآزمایی به گروه هدف به‌صورت رایگان هستند.

نیلوفر رجایی‌ پور - ‌ کارشناس برنامه میانسالان مرکز بهداشت شمال تهران و‌ عضو موسسه سرطان پستان تهران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها