jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۶۶۶   ۰۱ آبان ۱۴۰۰  |  ۲۱:۰۲

برای مننژیت، درمان آنتی بیوتیکی ضروری است، اما با افزایش خطر مقاومت آنتی بیوتیکی، نیاز زیادی به استراتژی های درمانی جدید وجود دارد. اخیرا محققان توانسته‌اند با استفاده از یک روش جدید، سلول‌های ایمنی بدن را برای از بین بردن عفونت مننژیت باکتریایی بکار بگیرند.

به گزارش جام جم آنلاین، مننژیت یک عفونت بسیار جدی مغزی است که می‌تواند به طرق مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد و باید ظرف ۲۴ ساعت پس از ابتلا به این بیماری درمان شود.

تب، سردرد، گیجی، تشنج و قطع عضو، عوارض این بیماری است که می‌تواند در نهایت منجر به مرگ بیمار شود.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که نزدیک به سه میلیون مورد مننژیت در سال وجود دارد. بین چهار علت اصلی ایجاد مننژیت، WHO بیشتر از همه نگران مننژیت باکتریایی است که توسط باکتری‌های عفونی «Streptococcus pneumoniae» ایجاد می‌شود.

علیرغم اجرای واکسیناسیون گسترده علیه این بیماری، مننژیت باکتریایی هنوز با میزان مرگ و میر بالا و پیامدهای عصبی از جمله کاهش شنوایی، نقص‌های عصبی کانونی و اختلال شناختی همراه است. در این بیماری درمان آنتی بیوتیکی ضروری است، اما با افزایش خطر مقاومت آنتی بیوتیکی، نیاز زیادی به استراتژی‌های درمانی جدید وجود دارد.

به تازگی در یک مطالعه جدید روی موش‌ها، محققان دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه لوند توانستند از سلول‌های ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت مننژیت باکتریایی استفاده کنند.

پروفسور کیارا پاوان در خصوص این مطالعه می‌گوید: «در یک مدل موش مشاهده کردیم که نوتروفیل ها (نوعی سلول‌ های ایمنی) در غشای مغز یک نوع ساختار شبکه‌ای ایجاد می‌کنند. اما این ساختار باعث تورم مغز می‌شود و از دفع مواد زائد جلوگیری می‌کند. اگر ما بتوانیم مشکل این ساختار را حل کنیم ، سلول‌های ایمنی بدون ایجاد تورم در مغز، باکتری‌های ایجادکننده مننژیت را می‌کشند.»

سلول‌های ایمنی حرکت مایع مغزی را مسدود می‌کنند

محققان نشان می‌دهند که سلول‌های ایمنی وارد غشای مغز می‌شوند و شبکه ای ایجاد می‌کنند که باکتری‌ها را به دام می‌اندازد اما حرکت مایع مغزی نخاعی را نیز مسدود می‌کند.

مغز به طور مداوم توسط مایع مغزی نخاعی که در بافت رگ‌های خونی وارد بافت می‌شود تمیز می‌شود و وظیفه پاکسازی مواد زائد ساخته شده توسط سلول‌های فعال مغز را بر عهده دارد. انتقال مایع مغزی نخاعی به منظور جلوگیری از تورم مغز در بیماری‌های حاد مانند سکته مغزی نیز مهم است.

تورم مغز که «اِدم» نیزنامیده می‌شود، یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. چرا که تورم باعث فشرده شدن رگ‌های خونی می‌شود و در نتیجه بافت مغز از بین می‌برد. اگر عملکرد مغز در مناطق کنترل کننده تنفس متوقف شود برای فرد کشنده خواهد بود.

مایکن ندرگارد، از دانشگاه کپنهاگ می‌گوید: «هنگامی که سلول‌های ایمنی وارد مغز می‌شوند، باکتری‌ها را می‌خورند اما در حین انجام این کار، سلول‌های ایمنی اجزای التهابی، از جمله شبکه‌ای که باعث تورم مغز می‌شوند را تولید می‌کنند.مهمترین مطالعه ما این است که نشان می‌دهد مننژیت را می‌توان با تجویز آنزیمی که شبکه‌های نوتروفیل را خراب می‌کند درمان کرد. حذف آنزیمی شبکه‌های ایجاد شده توسط نوتروفیل‌ها، از تجمع مایع مغزی نخاعی در مغز اغلب موش‌های صحرایی مبتلا به مننژیت جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود سلول‌های ایمنی مننژیت باکتریایی را از بین برند. این درمان را می‌توان در صورت نیاز با درمان آنتی بیوتیکی ترکیب کرد.»

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها