jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۱۰۳   ۲۹ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۷:۰۹

در سراسر جهان افرادی هستند که با وجود زدن هر دو دوز واکسن کرونا باز هم این بیماری را می گیرند و بدتر از آن جان خود را از دست می دهند.

به گزارش جام جم آنلاین ، روز گذشته کالین پاول وزیر امور خارجه سابق آمریکا به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد. او 84 ساله و دارای سرطان خون بود. پاول هر دو دوز واکسن خود را زده بود. ، اکنون مقامات بهداشتی نگران هستند که فعالان ضدواکسن بار دیگر دست به کار شوند و بگویند واکسن ها هیچ فایده ای ندارند.

واقعا پاسخ به این سوال چیست؟ چرا برخی از افراد با اینکه واکسینه کامل می شوند اما باز هم جان خود را از دست می دهند.

در اینباره نظراتی کامل و جامع وجود دارد. بسیاری از کارشناسان پزشکی ارتباط بین مرگ و میر با کرونا و واکسن کرونا را توضیح می دهند.

 

خطر شدید برای این افراد

برخی از افراد در معرض ابتلا به بیماری کرونا آن هم از طیف شدید آن قرار دارند. این افراد چه کسانی هستند؟ افرادی که سن بیشتری دارند و از بیماری زمینه ای رنج می برند. این افراد بیشتر در معرض بیماری شدید قرار می گیرند و در پی ابتلای شدید جان خود را از دست می دهند. کسانی که در معرض خطر خاصی هستند افرادی هستند که نقص ایمنی دارند. به همین دلیل است که توصیه می شود افراد دارای نقص ایمنی و بیماری زمینه ای دوز سوم را هم بزنند. حتی این هشدار وجود دارد که  تزریق با دوز اضافی ، افراد دارای نقص ایمنی باز هم باید باید اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند. این به این دلیل است که این دسته از افرادی هستند که به ویژه مستعد ابتلا به طیف شدید کرونا هستند.

 

همه باید بزنند

نظریه بعدی این است که واکسن های کرونا وقتی تاثیرگذاری واقعی خود را نشان می دهند که تمام افراد یک جامعه آن را زده باشند. واکسن کووید-19 همانند یک بارانی خیلی خوب است. اگر باران ببارد پوشیدن این بارانی شما را از خیس شدن محافظت می کند. اما اگر طوفان بیاید شما به هر حال خیس می شوید و این بدان معنا نیست که بارانی شما مشکلی دارد. بنابراین مشکل واکسن نیست، مشکل این است که ویروس زیادی در اطراف شما وجود دارد. به همین دلیل مهم این است تا آنجا که امکان دارد افراد بیشتری واکسینه شوند. این میزان کلی عفونت را کاهش می دهد و در نهایت از همه محافظت می کند. و اگر در منطقه ای با ویروس زیاد هستید ، پوشیدن ماسک در فضاهای شلوغ داخلی، سطح حفاظتی بیشتری را افزایش می دهد.

 

هیچ درمانی کامل نیست

به مخالفان تزریق واکسن کرونا بیش از این چه می توان گفت؟ آنها باید به هر شکل ممکن به جنبه های دیگر واکسن فکر کنند. اصلا بیماری های دیگر را در نظر بگیرند. یک بیمار قلبی داروهایی را مصرف می کنند. قطعا این داروها به طور 100 درصد موثر نیستند اما به هر حال در کنترل بیماری و بهبود حال بیمار نقش بسیار موثری دارند. اگر فردی به دلیل بیماری قلبی جان خود را از دست می دهد به این دلیل نیست که داروهای قلبی هیچ تاثیری ندارند.

یک مثال دیگر وجود دارد. فرض کنید کسی که رژیم غذایی سالمی دارد و زیاد ورزش می کند ، همچنان به فشار خون بالا و دیابت مبتلا می شود. این بدان معنا نیست که رژیم و ورزش مناسب نیست. این فقط به این معنی است که شما می توانید تمام اقدامات صحیح را برای جلوگیری از بیماری انجام دهید ، اما گاهی اوقات هنوز هم می توانید به این بیماری مبتلا شوید. یکی از معماهای اصلی بهداشت عمومی این است که در اکثر مواقع اگر کاری در حوزه پزشکی انجام می شود در راستای پیشگیری است نه درمان.  

به هر حال هیچ یک از مخالفان واکسن نمی توانند این را انکار کنند که واکسن تا امروز جان میلیون ها نفر در سراسر جهان را نجات داده است. واکسن ها واقعا کار می کنند. آنها احتمال ابتلا به بیماری و مرگ و میر را کاهش می دهند اما هرگز هیچ چیزی 100 درصد کامل نیست. مثال بارانی را به خاطر بیاورید.

 

همه بزنند

تعداد مبتلایان به کرونا در سراسر جهان رو به کاهش است. تابستانی که گذشت موج های وحشتناکی برخی از کشورها را دربرگرفت. عمده این موج ها به دلیل ویروس دلتا بود. زمانی می توان بر این موج ها غلبه کرد که افراد یک جامعه به طور کامل واکسینه شده باشند. واقعا کلید کاهش خطر ابتلا به بیماری کرونا و پایان دادن به همه گیری و البته کاهش مرگ و میر همه فقط در گرو واکسینه شدن است. واکسن از هر نوعی از مردم جهان محافظت می کند.

مترجم: هیلدا حسینی خواه 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها