jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۴۱۲۳۰   ۱۶ مهر ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

دانشمندان اسپانیایی سعی دارند تا با استفاده از نوعی باکتری، درمانی را برای مقابله با باکتری‌های مقاوم نسبت به آنتی‌بیوتیک ارائه دهند.

به گزارش جام جم آنلاین، دانشمندان اسپانیایی با قرار دادن باکتری‌ها در برابر یکدیگر، روش جدیدی را برای مقابله با باکتری‌های مقاوم نسبت به آنتی‌ بیوتیک نشان داده‌اند.

این گروه پژوهشی، نوعی باکتری را طوری طراحی کردند که به صورت ایمن روی سطح ایمپلنت‌های پزشکی ساکن شود و در آنجا به تولید آنزیم‌هایی بپردازد که زیست‌لایه‌های متعلق به باکتری‌ های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک را حل می‌کنند.

«استافیلوکوکوس اورئوس» (Staphylococcus aureus)، یک باکتری خطرناک است که بیماران بستری شده در بیمارستان به آن مبتلا می‌شوند.

این باکتری کوچک تقریبا در برابر همه انواع آنتی‌ بیوتیک مقاومت نشان می‌دهد و درمان آن دشوار است؛ به ویژه هنگامی که خود را پشت زیست‌لایه‌های محافظ پنهان می‌کند. ایمپلنت‌های پزشکی برای تشکیل زیست‌لایه، بسیار مستعد هستند.

پژوهشگران مرکز تنظیم ژنومی (CRG) اسپانیا، درمان جدیدی را ابداع کرده‌اند که آن را داروی زنده می‌نامند. جهان میکروب‌ها، یک جهان بی‌رحم است که در آن، باکتری‌ها برای گسترش قلمرو و تامین منابع مورد نیاز خود با یکدیگر مبارزه می‌کنند و این کار را اغلب با تولید و انتشار آنزیم‌های ضد میکروبی انجام می‌دهند. پژوهشگران تصمیم گرفتند که از این جهان بی‌رحم به نفع خود استفاده کنند.

نقطه آغاز این پژوهش، یک گونه باکتری به نام "مایکوپلاسما پنومونیه" (Mycoplasma pneumoniae) بود. پژوهشگران این باکتری را به گونه‌ای اصلاح کردند که به بروز بیماری در انسان منجر نشود. سپس آن را طوری مهندسی کردند که بتواند دو آنزیم موثر تولید کند که زیست‌لایه‌ها و دیواره‌های سلولی باکتری‌های داخل آن را حل کنند.

پژوهشگران این روش را با افزودن مایکوپلاسما پنومونیه به کاتترهای آلوده به زیست‌لایه استافیلوکوکوس اورئوس آزمایش کردند. این کار به سه روش گوناگون انجام شد؛ در کشت سلولی، در موش‌های زنده و همچنین با برداشتن کاتتر از موش‌ها، افزودن روش درمانی و سپس بازگرداندن آن به بدن. عفونت‌ها در هر سه مورد، با موفقیت درمان شدند و آزمایش‌های صورت گرفته روی موش‌های زنده توانستند ۸۲ درصد از عفونت‌ها را درمان کنند.

به گفته پژوهشگران، استفاده از مایکوپلاسما پنومونیه برای تجزیه زیست‌لایه‌ها، چند مزیت ویژه دارد. این گونه فاقد دیواره‌های سلولی است. این موضوع باعث می‌شود که مولکول‌ها به صورت مؤثرتری رها شوند و از سیستم ایمنی میزبان فرار کنند. همچنین، آنها خطر جهش کمی دارند و نمی‌توانند ژن‌های اصلاح شده خود را به میکروب‌های مجاور منتقل کنند. این بدان معناست که درمان می تواند برای استفاده در انسان، ایمن باشد.

«ماریا لوش» (María Lluch)، از پژوهشگران این پروژه گفت: فناوری ما براساس همه استانداردهای ایمنی و اثربخشی برای کاربرد در ریه طراحی شده و درمان بیماری‌های تنفسی، یکی از نخستین اهداف آن است. چالش بعدی ما، پرداختن به ساخت و تولید در مقیاس بالا است و انتظار داریم که آزمایش‌های بالینی را در سال ۲۰۲۳ آغاز کنیم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها