jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۳۴۰۸۵۲   ۱۲ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۳:۲۱

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان هرگونه حضور عناصر رژیم صهیونیستی در مرز جمهوری آذربایجان و ایران را رد کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «لیلا عبدالله اوا» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، امروز (دوشنبه) حضور هرگونه نیرو‌های طرف ثالث در مرز ایران و جمهوری آذربایجان را رد کرد.

«حسین امیرعبدالهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان تقدیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید جمهوری آذربایجان در ایران، تصریح کرده بود که حضور فعال رژیم صهیونیستی در آذربایجان علیه امنیت ایران را برنمی‌تابیم.

بنابر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به اظهارات رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادعا کرد: «ما اتهامات در خصوص حضور هرگونه نیروی ثالث در نزدیکی مرز (جمهوری) آذربایجان و ایران و تلاش‌های تحریک‌آمیز این نیرو‌ها را رد می‌کنیم، زیرا این اظهارات هیچ‌گونه اساس و پایه‌ای ندارد».

عبدالله اوا در ادامه توضیح داد که به طور کلی، وجود هرگونه نیرو از جمله عناصر تروریستی در قلمرو جمهوری آذربایجان می‌تواند تهدیدی برای کشور جمهوری آذربایجان یا کشور‌های همسایه به وجود آورد و بنابراین چنین مسئله‌ای جای هیچ بحثی ندارد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در خصوص رزمایش‌های ایران در مرز جمهوری آذربایجان تصریح کرده بود که این گونه رزمایش‌ها در داخل اراضی ایران در چارچوب حق حاکمیت ملی ایران است و در ارتباط با تحرکات رژیم صهیونیستی در کنار مرز‌های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران حضور و فعالیت رژیم صهیونیستی علیه امنیت ملی خود را تحمل نمی‌کند و در این رابطه هر اقدامی که لازم باشد انجام می‌دهد».

امیرعبداللهیان در پاسخ به اتهام زنی‌های اخیر «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان به ایران در مصاحبه با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، چنین اظهاراتی را مطرح کرده بود.

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در خصوص رزمایش نظامی ایران در مرز جمهوری آذربایجان گفته بود: «این یک رویداد بسیار تعجب‌آور است. هرکشوری می‌تواند هرگونه رزمایش نظامی را در قلمرو خود انجام دهد. این حق حاکمیتی آن‌ها است، اما چرا حالا و چرا در مرز ما؟ چرا زمانی که ارامنه در جبرائیل، فضولی و زنگلان بودند، چنین رزمایش‌هایی در کار نبود؟ چرا پس از آزادسازی این زمین‌ها پس از ۳۰ سال اشغال برگزار می‌شود؟»
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها