jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۳۳۹۴۷۶   ۰۴ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۹:۱۳

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه ما بر مبنای رفتار عملی آمریکایی ها قضاوت خواهیم کرد، گفت: پیامهای متعارض آمریکایی ها که از کانال های رسانه ای و دیپلماتیک به ما منتقل می شود، ملاک تصمیم گیری نهایی ما نخواهد بود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، رئیس دستگاه دیپلماسی عصر شنبه به وقت محلی پیش از ترک نیویورک اظهار داشت: در سفر پنج روزه‌ای که به نیویورک داشتم، این فرصت فراهم شد که با حدود ۵۰ مقام سیاسی ملاقات کنم. همچنین دو نشست مهم با اصحاب رسانه، اندیشکده‌ها و اساتید دانشگاهی آمریکا داشتم.

سبقت کشور‌ها از یکدیگر برای ملاقات

وزیر امور خارجه اظهار داشت: در مجموع ارزیابی که می‌توانم ارائه دهم، اولا به دلیل اهمیت جمهوری اسلامی ایران کشور‌ها در ملاقات کردن و شنیدن سیاست دولت جدید جمهوری اسلامی ایران سعی می‌کردند از هم سبقت بگیرند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: حقیقتا اگر این امکان برای من وجود داشت که دو سه روز دیگر در نیویورک بمانم، هنوز بعضی از ملاقات‌ها در برنامه کاری پیش بینی می‌شد که بدلیل ضیق وقت نتوانستم این ملاقات‌ها را انجام دهم و بعضی‌ها را بصورت تلفنی و در حاشیه اجلاس دنبال کردیم.

وزیر امور خارجه گفت: فرصتی شد که به روشنی سیاست خارجی دولت سیزدهم تبیین شود. طرف‌های خارجی، اروپایی ها، آمریکای لاتین، آفریقا و کشور‌های عربی، همه از محور‌ها و رویکرد دولت جدید استقبال می‌کردند.

تمرکز بر توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجارت بین الملل

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران افزود: تمرکز ما در بحث‌ها بر چند موضوع بود. موضوع اول، توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی و تمرکز بر تجارت بین الملل با کشور‌ها بود.
امیرعبداللهیان اظهار داشت: ان شاء الله اتفاقات خوبی در آینده نه چندان دور در این عرصه در کشور رخ خواهد داد.

چگونگی بازگشت ایران به برجام و مذاکرات وین

وی افزود: موضوع دیگر که از بحث‌های جدی هم در دیدار با آقای گوترش دبیر کل سازمان ملل و هم با تعدادی از وزرای خارجه از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس و نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد، بحث چگونگی بازگشت ایران به برجام و مذاکرات وین بود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما به صراحت رفتار آمریکایی‌ها را به ویژه در جلسه بسته با سران و مدیران اندیشکده‌های آمریکایی و اساتید روابط بین الملل در آمریکا تبیین کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: جلسه‌ای اقناعی داشتیم نسبت به اینکه بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، متانت، حکمت و منطق حاکم است، اما بر رفتار تصمیم گیرندگان و کاخ سفید در آمریکا یک شتابزدگی و بی منطقی حاکم شده است که جهانیان در وضعیت امروز افغانستان بخشی از این سیاست‌های نادرست و ناکارامد آمریکایی‌ها را ملاحظه می‌کنند.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: البته ما در آمریکا این مطلب را هم با صراحت اعلام کردیم که بر مبنای رفتار عملی آمریکایی‌ها قضاوت خواهیم کرد و پیام‌های متعارض آمریکایی‌ها که از کانال‌های رسانه‌ای یا کانال‌های دیپلماتیک به ما منتقل می‌شود، ملاک تصمیم گیری نهایی ما نخواهد بود.

استقبال دولت جدید از رفت و آمد و حضور ایرانیان

امیرعبداللهیان گفت که آخرین برنامه با مسوولان و کارکنان دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن بود که در نیویورک، موضوعات متنوع مربوط به جامعه بزرگ ایرانیانی را که در خارج از کشور حضور دارند و بخشی از ایرانیان که در آمریکا حضور دارند، دنبال می‌کنیم.

وزیر امور خارجه افزود: در همین جا مایلم تاکید کنم به ایرانیان مقیم خارج از کشور که دولت جدید به گرمی استقبال می‌کند از رفت و آمد و حضور ایرانیان استقبال می‌کند و از اینکه هرکدام از ایرانیان سفیر فرهیخته‌ای برای ایران اسلامی در خارج از کشور بوده و باشند، ما افتخار می‌کنیم.

وی تصریح کرد: همه ما ایرانی‌ها در هر جای دنیا که باشیم دلمان برای ایران اسلامی می‌تپد و برای اعتلای پرچم جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهیم کرد.

قدردانی وزیر خارجه از ایرنا و صدا و سیما

وزیر امور خارجه در پایان اظهار داشت:از همکاران عزیزم هم در صدا و سیما و هم در خبرگزاری ایرنا تشکر می‌کنم که در پنج روز گذشته بطور فعال و شبانه روزی تلاش کردند که اخبار خوب اتفاقاتی را که در حاشیه اجلاس هفتاد و ششم سالانه مجمع عمومی در نیویورک رخ داد، بخوبی منعکس کنند.

وی ابراز امیدواری کرد: از این سفر و گفتگو‌های فشرده دیپلماتیک، توافقاتی که در پی آن انجام شده و از استقبال گرم کشور‌های مختلف از دولت جدید در ایران و توجه ویژه شان به جمهوری اسلامی ایران، حداکثر منافع را مردم عزیز کشورم شاهد باشند و ان شاء الله در همه ابعاد زندگی شان تاثیر مثبت و موثرش را بتوانیم ببینیم.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها