jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۰۱۴   ۰۱ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۹:۱۲

ژیئولین روآن، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه پردوی ایالات متحده و دانشجویانش موفق به تولید سفیدترین رنگ ثبت شده شدند و اکنون این رنگ را به نام خود در رکورد‌های گینس ۲۰۲۲ ثبت کرده‌اند.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از آی‌اف‌ال ساینس، سفیدترین رنگ جهان در اوایل سال جاری میلادی رونمایی شد و اکنون نام سازندگانش در رکورد‌های گینس نسخه ۲۰۲۲ به ثبت رسیده است. جذابیت این رنگ فقط به دلیل خیره‌کنندگی بیشترش نیست، بلکه می‌تواند در خنک کننده ساختمان‌ها و کمک به مبارزه با تغییرات آب و هوایی نیز مؤثر باشد.

این رنگ بازتابی توانایی بازتاب ۹۸.۱ درصد از تابش خورشید را دارد. میزان این انعکاس آنقدر بالاست که هر چیزی که با این رنگ، رنگ شده باشد بسیار خنک‌تر از محیط اطرافش خواهد کرد. در یک آزمایش، ساختمانی با سقف ۹۳ متر مربعی که با این رنگ پوشانده شده بود ۱۰ کیلووات قدرت خنک‌کنندگی به دست آورده بود. یعنی کارایی این رنگ بهتر از تهویه مطبوع مورد استفاده در بیشتر خانه‌ها است.

این رنگ که جزئیات مشخصاتش در مجله ACS Applied Materials & Interfaces تشریح شده است، از سولفات باریم، ماده‌ای که به طور تجاری در کاغذ و لوازم آرایشی استفاده می‌شود، بهره می‌گیرد. این رنگ جدید تنها چند ماه پس از رنگ فوق سفیدی که در اکتبر/ آبان گذشته عرضه شد و می‌توانست تا ۹۵.۵ درصد از تابش خورشید را منعکس کند، رونمایی شد. این رنگ‌های فوق سفید در مقابل رنگ وانتابلک قرار دارند که نوعی رنگ فوق سیاه با قدرت جذب ۹۹.۹ درصد نور است.

پروفسور ژیئولین روان پیش از این در خصوص رنگ جدیدی که در حال توسعه بود گفته بود: «ما در حال تولید رنگ سفید جدیدی هستیم که دو برابر رنگ قبلی قدرت خنک کنندگی دارد.»

یک آزمایش هیجان انگیز نشان داد که حتی در ساعات ظهر زیر تابش نور شدید خورشید، مواد پوشیده شده با رنگ فوق سفید جدید ۴.۴ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر از دمای محیط بود. این اختلاف دما در شب بیشتر هم می‌شود؛ دمای قسمت‌های پوشیده شده با رنگ، ۱۰.۵ درجه سانتی گراد کمتر از سایر محیط اطراف بود.

کولر‌های معمولی بیشتر از انرژی حاصل از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند. در حالی که این سیستم‌های خنک‌کننده گرما را از داخل خانه به بیرون خانه می‌رانند، با مصرف برق تولید گرما می‌کنند، گرمای بیشتری را به محیط‌زیست و زمین تحمیل می‌کنند و باعث ایجاد اثر جزیره حرارتی و گرم شدن زمین می‌شوند.

در مقابل، این رنگ جدید ما هیچ انرژی‌ای مصرف نمی‌کند و مستقیماً تمام گرما را به اعماق فضا می‌فرستد و از این رو به کاهش دمای زمین کمک می‌کند. به گفته این گروه تحقیقاتی بر اساس یک طرح مدلسازی، رنگ‌آمیزی ۰.۵ تا ۱ درصد از سطح زمین (سقف‌ها، جاده‌ها، ماشین‌ها، زمین‌های بلااستفاده و غیره) با رنگ جدید روند گرم شدن را متوقف خواهد کرد.

رنگ‌آمیزی بسیاری از سازه‌های ساخته شده توسط بشر راهی مناسبی برای مقابله با بحران آب و هوا از جهات مختلف به شمار می‌رود؛ چه با خنک‌کنندگی غیر مستقیم و چه با کاهش نیاز به استفاده از تهویه مطبوع برقی. این رنگ هنوز به صورت تجاری در دسترس نیست، اما ترکیب آن با فرایند‌های رنگ‌سازی تجاری سازگار است و می‌تواند برای فضا‌های بیرونی استفاده شود. این گروه محقق در حال حاضر با یک شرکت تجاری برای تولید انبوه رنگ و عرضه آن به بازار در حال همکاری است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها