jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۸۶۰   ۳۱ شهريور ۱۴۰۰  |  ۲۱:۳۸

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران، نسبت به تبعات خطر کمبود اسیدفولیک در مادران باردار و ابتلای نوزاد به بیماری میلومننگوسل هشدار داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، مهری مهراد افزود: بیماری میلومننگوسل در برخی مناطق کشور شایع است و نوزادان مبتلا به آن دو تا سه روز بعد از تولد باید حتماً تحت جراحی قرار گیرند، زیرا در غیر این صورت دچار مشکل فلج پا و اختلال در اندام تحتانی خواهند شد.

مهراد ادامه داد: میلومننگوسل نوعی بیماری و ناهنجاری مادر زادی است که در آن سیستم عصبی جنین به درستی تکامل پیدا نکرده و به علت نقصی در تشکیل لوله عصبی جنین ایجاد می‌شود. در این بیماری بسته نشدن مهره‌ها سوراخ بزرگی ایجاد می‌کند و نخاع نوزاد خارج از ستون فقرات قرار گرفته و این بیرون زدگی می‌تواند در هر قسمتی از ستون مهره‌ها رخ می‌دهد.

وی اظهار داشت: همچنین نوزادان پس از جراحی باید تحت نظر اورولوژیست باشند تا مشکل ادراری مانند بی اختیاری ادرار و یا رفلاکس ادراری سبب بروز برای مشکل برای آن‌ها نشود، علل مختلفی در ایجاد و بروز این بیماری گزارش شده که کاهش اسید فولیک مادر باردار حین حاملگی از علل اصلی بروز میلومننگوسل است.

مهراد تصریح کرد: در صورتی که عملکرد و کارکرد کلیه‌ها در این افراد مورد رصد و ارزیابی قرار نگیرد ممکن است در بزرگسالی بیماران با مشکلات شدید ادراری و حتی مسئله دیالیز مواجه شوند.

وی به برگزاری وبینار بررسی علل، تشخیص و درمان مننگوسل و میلو ننگوسل و اسپاینا بیفیدا اشاره کرد و گفت: این وبینار جمعه دوم مهر از ساعت ۱۰ تا ۱۳ در هتل اسپیناس خلیج فارس با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود و جدیدترین دستاورد‌های علمی و درمانی درباره بیماری میلومننگوسل مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد و گروه‌های مخاطب این وبینار متخصصان اورولوژی، جراحان اعصاب، جراحان اطفال و نورولوژیست‌ها هستند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها