jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۳۰۸   ۲۸ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۳:۳۰

وزیر دفاع آلمان گفت که خروج شتاب‌زده نیروهای ناتو از افغانستان نشان دهنده نیاز به یک "نیروی واکنش سریع" اروپایی است.

به گزارش جام جم آنلاین ، آنگِرِت کرامپ کارنباور در گفتگو با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ گفت: تلاش می‌کنم تا چنین موقعیتی دیگر پیش نیاید و دفعه بعد بتوانیم توانایی عمل بیشتری داشته باشیم.

وی با این حال تاکید کرد: این بدان معنا نیست که باید از آمریکایی‌ها جدا شویم. اما ممکن است شرایطی پیش بیاید که در داخل ناتو نیز منافع متفاوتی داشته باشیم. آنگاه باید قادر به عمل مستقل باشیم.

این مقام آلمانی پیشتر نیز گفته بود: افغانستان پایان تلخی داشت چرا که توانمندی‌های اتحادیه اروپا آنچنان که تصور می‌شد، نبود.

چندی پیش و در پی تجربه تلخ خروج نیرو‌های آمریکا و ناتو از افغانستان، وزیران دفاع ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ناخرسند از وابستگی خود به تصمیمات واشنگتن، در اجلاس غیررسمی اسلوونی موضوع استقلال بیشتر و کاهش وابستگی به آمریکا را در دستور کار قرار دادند.

با این وجود، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هشدار داده که پیشنهاد تشکیل ارتش اتحادیه اروپا، منابع کم مالی و نظامی این قاره را بیش از پیش پراکنده کرده و موجب جدایی کشور‌های اروپایی خواهد شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها