مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت:

استفاده از ظرفیت‌ طب ایرانی در دستور کار وزارت بهداشت است

عصاره موردکه از برگ، ریشه و میوه آن تهیه می‌شود برای رشد مو اثربخش است.
کد خبر: ۱۳۳۷۱۸۵
به گزارش جام جم آنلاین، عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان رفع ریزش مو با گیاه موردجنوبی با اشاره به این‌که "مورد" را با نام‌هایی، چون مورت، آس، آس بستانی، زند، عَمار، قنطوس، مرسین، هدس، هدسی، حمبلاس، ُقمام و هبولاس می‌شناسند، گفت: طبیعت این گیاه معتدل و یا مرکب القوی و قسمت مورد استفاده گیاه، برگ، میوه و گال‌های ایجادشده روی ساقه است.

حسینی با اشاره به این که مورد برای ناراحتی‌های مغزی به ویژه صرع کاربرد دارد، افزود: از رایحه و عطر آن در سس‌ها و شربت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از گل‌های آن در برخی کشور‌ها به صورت سالاد استفاده می‌شود و برگ‌های آن مقوی، معطر و ضد خون ریزی است.

وی گفت: برگ و گل مورد خاصیت ضد باکتری و آنتی بیوتیک دارد و در درمان عفونت‌های ادراری و مشکلات گوارشی اثربخش است، در درمان برونشیت و سینوزیت از آن استفاده می‌شود و به صورت موضعی در بیماری بواسیر کاربرد دارد.


حسینی گفت: میوه این گیاه خاصیت ضد نفخ دارد و قند خون را کاهش می‌دهد و برای درمان پیوره مفید است.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی درباره میزان مصرف این گیاه گفت: استفاده از اسانس آن به میزان ۱ تا ۲ قطره و ۳ نوبت در روز صورت می‌گیرد که پس از رقیق شدن قابل خوردن است.

برای تهیه دم کرده از ۱ تا ۲ گرم برگ خشک گیاه در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه و از این دم کرده دو بار در روز استفاده می‌شود.

وی همچنین یادآور شد: زنان باردار نباید از آن استفاده کنند و مصرف بیش ازحد مجاز (بیش از ۱۰ گرم) باعث مسمومیت می‌شود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها