jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۳۶۰۰۴   ۱۵ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۱:۰۸

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

اما به نظر می‌رسد، چگونگی انجام این کار را می‌توان در حوزه‌های مختلف مانند ساخت واحدهای مسکونی و ایجاد اشتغال برای این مردم که در حاشیه‌ شهرها زندگی می‌کنند، پیدا کرد.

در حال حاضر، زیرساخت‌های خوبی برای ساماندهی زندگی کپرنشین‌ ها وجود دارد؛ چرا که این روزها یک پروژه 1000واحدی در منطقه مرادآباد چابهار در حال اجراست که توسط قرارگاه خاتم در حال انجام است.

این پروژه حدود 30تا 40درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و شواهد نشان می‌دهد بعد از بازدید رئیس‌جمهور از این مناطق، این پروژه سرعت بیشتری هم خواهد گرفت اما این پروژه به تنهایی کافی نیست و باید شرایط برای ساخت پروژه‌های بعدی نیز فراهم شود، چون حاشیه‌ نشینی مردم در این مناطق، چیزی فراتر از چند پروژه محدود است و نیاز به واحدهای مسکونی بیشتری برای ساماندهی وجود دارد. فارغ از ساخت مسکن، بخش عظیمی از نیاز مردم در این مناطق برای توانمند شدن و تغییر سبک زندگی‌شان، داشتن شغل و کسب درآمد است.

در واقع جوامع محلی با در اختیار داشتن زیرساخت‌هایی مانند تخصص در حرفه‌ای خاص، کارآموزی و آموزش می‌توانند توانمندی خودشان را به‌دست بیاورند و حتی برای خودشان مسکن تهیه کنند.

متاسفانه تا امروز و با وجود موانعی مانند تحریم‌های ظالمانه که به کشور تحمیل شده است، هنوز فرصت اشتغال موفقی برای مردم پیش نیامده است.

این در حالی است که بسیاری از خانواده‌ها به دلیل خشکسالی‌هایی که در سال‌های اخیر رخ داده و به امید کاریابی به حاشیه شهر آمده‌اند ولی به هدف‌شان نرسیده‌اند البته شواهد فعلی نشان می‌دهد شرایط رو به بهبود است بنابراین به نظر می‌رسد مهم‌ترین اقدامی که رئیس‌جمهور باید به آن توجه و رسیدگی کند، توجه به اشتغال در منطقه است.

رحیم جدگال - رئیس شورای‌ شهر چابهار / ضمیمه چاردیواری روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها