jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۴۵۵۷   ۰۸ شهريور ۱۴۰۰  |  ۰۶:۴۸

دانشمندان در مکزیک مدعی شدند ماسکی را طراحی کرده اند که قادر است ویروس کرونا را غیرفعال کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از straitstimes؛ محققان دانشگاه مکزیک ماسکی را ایجاد کرده اند که در آن از قطعات نانولایه نقره و مس ساخته شده و قادر است که ویروس سارس-کوو-2 که مولد ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن است را خنثی کند و از بین ببرد.

این خبری است که روزنامه گزت مکزیک به چاپ رسانده است و جزئیات آن را نیز منتشر کرده است.

این ماسک سه لایه ضد میکروبی (ساکسو) SakCu نام دارد. Sak در زبان مایان به معنی نقره و Cu نماد شیمیایی مس است.

برای آزمایش ماسک ، محققان قطره های ویروس را از بیماران مبتلا به کووید -19 مثبت در بیمارستان خوارز مکزیک برداشته و آنها را روی سطح  نقره ای-مسی که در پلی پروپیلن ذخیره شده بود ، قرار دادند.

اگر غلظت ویروس بالا باشد ، ویروس در حدود هشت ساعت بیش از 80 درصد ناپدید می شود. اگر بار ویروسی کم بود ، هیچ یک از RNA های ویروس در دو ساعت تشخیص داده نمی شود.

بر اساس گزارش این روزنامه غشای ویروس سارس-کوو-2 در تماس با لایه نانو نقره-مس  شکسته می شود و RNA آن آسیب می بیند. این ماسک حتی اگر به طور نامناسب دفع شود ، مشکلی نخواهد بود زیرا مانند بسیاری از ماسک هایی که دور ریخته می شوند ، آلوده باقی نمی ماند. این ماسک صورت قابل استفاده مجدد است و می تواند تا 10 بار بدون از بین بردن خواص بیوسید آن شستشو شود.

شرکتی که این ماسک را طراحی کرده اونام نام دارد و هنوز این اختراع جدید را به تولید انبوه نرسانده است. هم اکنون روزانه فقط 200 عدد از این ماسک تهیه می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها