jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۹۴۶   ۱۲ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۲:۰۰

کارشناس تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ: ۳۵ درصد از کل تصادف‌های تهران به علت بی توجهی به جلو است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، سرهنگ رابعه جوانبخت، کارشناس تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه شهر امن که از استودیوی پلیس پایتخت از شبکه پنج سیما پخش می‌شد، گفت: مواردی همچون خوردن و آشامیدن، استعمال دخانیات، صحبت با سرنشینان و استفاده از تجهیزاتی که حواس راننده پرت شود و اختلال ذهنی و رفتاری را در راننده ایجاد کند، همه این عوامل در برگیرنده علت تامه بی توجهی به جلو در نظر گرفته می‌شود.

تلفن همراه، یک همراه نامطمئن در رانندگی

کارشناس تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: یکی از مصداق‌هایی که متاسفانه وقتی علت‌ها را بررسی می‌کنیم و به آن می‌رسیم، تلفن همراه است که از دید پلیس در واقع یک همراه نامطمئن در رانندگی است و همراه خوبی برای ما در رانندگی نمی‌تواند باشد، ولی متاسفانه شاهد استفاده از این وسیله در رانندگی هستیم و درصد بالایی از علت تامه به این موضوع برمی گردد چرا که شما وقتی از تلفن همراه خود استفاده می‌کنید درصد بسیار زیادی از حواس شما معطوف به گوشی است و در واقع در این لحظه مغز خیلی تمرکز ندارد.

وی ادامه داد: رانندگی فعالیتی است که در واقع شما باید از تمامی حواس خود و تمرکز ذهنی استفاده کنید، شاید دست‌های شما آزاد باشد، ولی ذهن شما در جایی دیگر درگیر است و تحقیقات نشان می‌دهد وقتی شما دارید از هندزفری استفاده می‌کنید ۶۳ درصد از آن تمرکز و حواس ذهنی شما معطوف رانندگی است و ۲۷ درصد دیگر در جایی که فکر می‌کنید می‌باشد و درست است که دستتان آزاد است، ولی ذهن درگیر آن پیامکی است که می‌خوانید و آن ارتباط تلفنی است که برقرار کرده اید.

سرهنگ جوانبخت گفت: بنابریان از دید پلیس حین رانندگی، استفاده از تلفن همراه، حرکت مکانیکی را از دست‌ها حذف و ذهن را درگیر خود می‌کند و شاید اگر شما یک پیامک نگاه کنید شاید ۵ ثانیه طول بکشد، ولی در همین ۵ ثانیه دید مقابل خودروی خود را از دست می‌دهید که تا ۲۴ درصد خطر وقوع تصادف را برای شما افزایش خواهد داد.
 

وی افزود: به همین خاطر توصیه می‌کنیم از تلفن همراه در حین رانندگی استفاده نشود و در حین استفاده از برنامه‌های مسیر یاب با نگاهی کلی به این برنامه‌های البته کاربردی داشته باشید و نیازی نیست که در هر لحظه به این برنامه نگاه و تمرکز ذهنی خود را درگیر کنید و بیشتر از صدای گوینده مسیر یاب استفاده شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها