jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۸۰۲   ۱۱ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۴:۰۴

محققان هلندی و اسپانیایی روشی برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی به منظور تشخیص بهتر و سریع تر پیدا کردند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، این محققان کشف کردند که چگونه سیستم‌هایی که از هوش مصنوعی (AI) استفاده می‌کنند در عمل یاد می‌گیرند.

در بسیاری از سیستم‌های مبتنی بر یادگیری عمیق نحوه رخ دادن روند یادگیری مشخص نیست.

اکنون محققان متوجه شدند که چگونه یک سیستم تشخیص تصاویر می‌تواند در مورد محیط خود بیاموزد.

آن‌ها با متمرکز کردن سیستم بر روی اطلاعات کم اهمیت‌تر این سیستم یادگیری را ساده سازی کردند.

به گفته محققان دانشگاه گرونیگی، سیستم مورد نظر نوعی شبکه عصبی پیچشی (CCNs) است. شبکه عصبی پیچشی گونه‌ای از یادگیری عمیق در هوش مصنوعی است که از زیست‌شناسی نشات گرفته است.

این سیستم‌ها تشخیص تصاویر را با کمک ارتباط میان هزاران نورون می‌آموزند. این سیستم به گونه‌ای عملکرد مغز را شبیه‌سازی می‌کند.

محققان در این تحقیق شبکه مصنوعی پیچشی را با استفاده از تصاویر استانداردی از هواپیما‌ها و ماشین‌ها آموزش دادند سپس بخش‌هایی را که هوش مصنوعی برای طبقه‌بندی تصاویر و تشخیص محیط استفاده می‌کرد، تار کردند.

آن‌ها این سیستم را به استفاده از سایر بخش‌های تصویر برای تشخیص مجبور ساختند و با اضافه شدن این داده ها، هوش مصنوعی قادر به طبقه بندی بهتر تصاویر شد.

محققان گفتند: این روش آموزش هوش مصنوعی ساده‌تر است و زمان کمتری می‌برد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها