jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۶۹۸   ۱۱ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۲:۲۸

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری:

سویه دلتا ویروس کرونا بسیار مسری است

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مهمترین ویژگی ویروس دلتا مسری بودن زیاد آن است؛‌ از این رو مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنند و مراقبت‌های لازم را به عمل آورند.

داود یادگاری نیا روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: این ویروس بیش از ۶۰ درصد از ویروس انگلیسی و ۲۲۰ درصد نسبت به سوش ویروس ووهان چین مسری‌تر یا به عبارتی آلوده کننده‌تر است.

وی اظهار داشت: در هر ترشحات تنفسی افراد مبتلا میزان ویروس هزار برابر بیشتر است که این موضوع نشان می‌دهد دلتا فوق العاده مسری است.

این متخصص عفونی ادامه داد: همه این موارد نشان می‌دهد که دلتا با کسی شوخی ندارد و باید آن را جدی گرفت و پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کرد.

وی تصریح کرد: دلتا در اکثر کشور‌های دنیا، ویروس غالب است و در کشور ما هم این ویروس شایعترین علل ابتلا به بیماری کرونا است.

این متخصص عفونی افزود: این ویروس سریع انتقال پیدا می‌کند و تجربیات عینی نشان می‌دهد در صورت ابتلا یکی از اعضای خانواده به این ویروس، بقیه هم به احتمال فراوان مبتلا می‌شوند، به عبارتی تا مشخص شود فرد مبتلا است و خود را قرنطینه کند، ویروس به سایر اعضای خانواده منتقل خواهد شد.

دورهمی ممنوع

وی اظهار داشت: دورهمی‌ها و مهمانی‌های خانوادگی سبب انتشار سریع این ویروس می‌شود و در این شرایط نباید در دورهمی‌های خانوادگی حضور یابیم.

یادگاری نیا گفت: جوانان و حتی کودکان هم به این سوش مبتلا می‌شوند، اما خوشبختانه تاکنون عوارض شدید در کودکان گزارش نشده است.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: حتی جوانان سالم که هیچ بیماری زمینه‌ای هم ندارند، سر از بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در می‌آورند.

یادگاری نیا با بیان اینکه سرعت انتقال این ویروس سبب افزایش سرعت انتشار و شدت بیماری می‌شود، ادامه داد: تجربه ثابت کرده در برخی از افراد مبتلا به سوش دلتا، گرفتاری ریوی به مراتب شدیدتر است.

وی خاطرنشان کرد: این سویه هم میزان بستری افراد در بیمارستان و هم سرعت انتقال بیماری را از سویه‌های دیگر را بالاتر برده است؛ پس بیشتر مراقب باشیم.

واکسن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهترین روش پیشگیرانه کرونا

وی با تاکید براینکه در حال حاضر واکسینه شدن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بهترین روش پیشگیرانه است، ادامه داد: البته افرادی که واکسینه شده اند، نباید تصور کنند ایمنی ۱۰۰ درصد در برابر این بیماری دارند.

یادگاری نیا گفت: مشاهده شده افراد واکسینه شده هم باز هم در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند.

وی بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، شستن مرتب دست‌ها و حضور نیافتن در تجمعات باید کماکان رعایت شود.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: فرد مبتلا باید خود را در خانه قرنطینه کند و به هیچ وجه در اجتماعات حضور پیدا نکند، اما متاسفانه برخی از هموطنان پروتکل‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند.

یادگاری نیا یادآور شد: اکنون که در فصل گرم تابستان قرار داریم، حداقل گاهی اوقات درب و پنجره‌های محل زندگی و کسب و کار باز کنید تا هوا جریان پیدا کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها