jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۶۹۸   ۱۱ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۲:۲۸

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری:

سویه دلتا ویروس کرونا بسیار مسری است

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مهمترین ویژگی ویروس دلتا مسری بودن زیاد آن است؛‌ از این رو مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنند و مراقبت‌های لازم را به عمل آورند.

داود یادگاری نیا روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: این ویروس بیش از ۶۰ درصد از ویروس انگلیسی و ۲۲۰ درصد نسبت به سوش ویروس ووهان چین مسری‌تر یا به عبارتی آلوده کننده‌تر است.

وی اظهار داشت: در هر ترشحات تنفسی افراد مبتلا میزان ویروس هزار برابر بیشتر است که این موضوع نشان می‌دهد دلتا فوق العاده مسری است.

این متخصص عفونی ادامه داد: همه این موارد نشان می‌دهد که دلتا با کسی شوخی ندارد و باید آن را جدی گرفت و پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کرد.

وی تصریح کرد: دلتا در اکثر کشور‌های دنیا، ویروس غالب است و در کشور ما هم این ویروس شایعترین علل ابتلا به بیماری کرونا است.

این متخصص عفونی افزود: این ویروس سریع انتقال پیدا می‌کند و تجربیات عینی نشان می‌دهد در صورت ابتلا یکی از اعضای خانواده به این ویروس، بقیه هم به احتمال فراوان مبتلا می‌شوند، به عبارتی تا مشخص شود فرد مبتلا است و خود را قرنطینه کند، ویروس به سایر اعضای خانواده منتقل خواهد شد.

دورهمی ممنوع

وی اظهار داشت: دورهمی‌ها و مهمانی‌های خانوادگی سبب انتشار سریع این ویروس می‌شود و در این شرایط نباید در دورهمی‌های خانوادگی حضور یابیم.

یادگاری نیا گفت: جوانان و حتی کودکان هم به این سوش مبتلا می‌شوند، اما خوشبختانه تاکنون عوارض شدید در کودکان گزارش نشده است.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: حتی جوانان سالم که هیچ بیماری زمینه‌ای هم ندارند، سر از بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در می‌آورند.

یادگاری نیا با بیان اینکه سرعت انتقال این ویروس سبب افزایش سرعت انتشار و شدت بیماری می‌شود، ادامه داد: تجربه ثابت کرده در برخی از افراد مبتلا به سوش دلتا، گرفتاری ریوی به مراتب شدیدتر است.

وی خاطرنشان کرد: این سویه هم میزان بستری افراد در بیمارستان و هم سرعت انتقال بیماری را از سویه‌های دیگر را بالاتر برده است؛ پس بیشتر مراقب باشیم.

واکسن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهترین روش پیشگیرانه کرونا

وی با تاکید براینکه در حال حاضر واکسینه شدن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بهترین روش پیشگیرانه است، ادامه داد: البته افرادی که واکسینه شده اند، نباید تصور کنند ایمنی ۱۰۰ درصد در برابر این بیماری دارند.

یادگاری نیا گفت: مشاهده شده افراد واکسینه شده هم باز هم در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند.

وی بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، شستن مرتب دست‌ها و حضور نیافتن در تجمعات باید کماکان رعایت شود.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: فرد مبتلا باید خود را در خانه قرنطینه کند و به هیچ وجه در اجتماعات حضور پیدا نکند، اما متاسفانه برخی از هموطنان پروتکل‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند.

یادگاری نیا یادآور شد: اکنون که در فصل گرم تابستان قرار داریم، حداقل گاهی اوقات درب و پنجره‌های محل زندگی و کسب و کار باز کنید تا هوا جریان پیدا کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها