jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۳۶۳   ۱۰ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۲:۰۶

یک کفی کفش برای افراد کم بینا ابداع شده که با ارتعاش کف پا آنها را در مسیرهای مختلف راهنمایی می کند.

به گزارش جام جم آنلاین، واراتو چینو یکی از مهندسان بخش خودروی برقی هوندا پس از مرگ یکی از بستگان کم بینای خود یک سیستم ناوبری در کفش ابداع کرده است.

این سیستم «آشیراس» (Ashirase) نام دارد و به افراد کم بینا کمک می‌کند به جای موبایل و ابزارهای کمکی دیگر از طریق پاهایشان مسیریابی کنند. سیستم حسی مذکور از پشتیبانی مالی هوندا بهره مند شده است.

«آشیراس» شامل دو بخش است. یک بخش اپ مسیریابی است که روی موبایل کاربر نصب می‌شود و دیگر یک ابزار مشابه کفی کفش مجهز به قطب نمای الکترونیکی و حسگر حرکت است.

هنگامی که کاربر برنامه مقصد پیاده روی خود را در اپ وارد می‌کند، این بخش با الگوهای ارتعاشی خود زیر کف پا و قسمت راست و چپ آن کاربر را راهنمایی می‌کند.

همچنین سرعت ارتعاش این کفی نشان دهنده نزدیکی فرد به یک مانع را نشان می‌دهد.

افراد کم بینا با پاهایشان مسیریابی می کنند (+عکس)

با کمک چنین سیستمی کاربر نسبت به محیط محل تردد خود آگاهی می‌یابد. در حال حاضر نمونه اولیه کفی ساخته شده و می‌توان آن را در کتانی و کفش قرار داد اما چینو تصمیم دارد محصول خود را گسترش دهد.

او در این باره می‌گوید: ما مشغول بررسی کفش‌های مختلف برای ساخت کفی‌های متفاوت هستیم.

سیستم مسیریابی در حال حاضر محدود است و براساس API گوگل مپس و تا زمانیکه سیگنال اینترنت مهیا باشد، فعالیت می‌کند بنابراین ممکن است این ابزار داخل فضای سربسته مانند فروشگاه‌ها یا هتل‌ها کارآمد نباشد.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها