jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۶۷۶   ۰۵ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۲:۴۵

نتایج یک مطالعه جدید مشخص کرد

شدت بیماری کرونا قابل پیش بینی است

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد شدت بیماری کرونا در مراحل اولیه ابتلا به این بیماری قابل پیش بینی است که می تواند به مداخلات پزشکی و درمان بهتر کووید-۱۹ کمک کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، محققان «موسسه راگون»، «موسسه فناوری ماساچوست» و مرکز پزشکی «دانشگاه می. سی. سی. پی» در این مطالعه به بررسی این موضوع پرداختند که آیا امکان پیش‌بینی احتمال شدت گرفتن بیماری پیش از زمان انتظار وجود دارد یا خیر.

محققان برای بررسی واکنش زودهنگام به عفونت، نمونه‌های جمع‌آوری شده از سواب بینی ۵۸ نفر را بررسی کردند. ۳۵ مورد از نمونه‌ها متعلق به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بود که به نوع خفیف تا شدید بیماری دچار بودند. ۱۷ نمونه متعلق به افراد سالم و ۶ نمونه هم متعلق به افرادی بود که به سایر بیماری‌های دستگاه تنفسی مبتلا بودند.

محققان سلول‌های هر فرد را به طور جداگانه توالی یابی کردند و به دنبال RNA گشتند که پروتئینی را که سلول می‌سازد، مشخص می‌کند تا با کمک آن، نحوه فعالیت سلول را دریابند. محققان با کمک RNA نحوه واکنش سلول را در لحظه‌ای خاص مانند زمان ورود ویروس در می‌یابند و حتی می‌توانند سلول‌ها را به صورت جداگانه از نظر آلوده بودن به ویروس SARS-CoV-۲ که موجب ابتلا به کووید-۱۹ می‌شود، بررسی کنند.

آن‌ها واکنش التهابی و حافظه سلول‌های پوششی را مورد بررسی قرار دادند. سلول‌های پوششی در مجاری تنفسی و در بینی قرار دارند. محققان متوجه شدند واکنش ضدویروسی ایجاد شده توسط گروهی از پروتئین‌ها به نام «اینترفرون» در افرادی که با شدت بیشتری به بیماری مبتلا شده‌اند کمتر و به گونه‌ای خاموش بوده است. همچنین این دسته از افراد میزان بیشتری سلول ایمنی ماکروفاژ داشتند. میزان زیاد این سلول‌ها نشان دهنده شدت بیشتر عفونت است.

از آنجا که نمونه‌ها پیش از شدت گرفتن بیماری جمع‌آوری شده بود، هر دو این موارد نشان می‌دهد که شدت بیماری در مراحل اولیه قابل تشخیص است. بر اساس نتایج این مطالعه نبود واکنش ضدویروسی قوی می‌تواند باعث گسترش سریع‌تر ویروس شود.

محققان در نهایت سلول‌هایی را که در برابر عفونت محافظت ایجاد می‌کردند، پیدا کردند و متوجه شدند این سلول‌ها در بروز بیماری خفیف نقش داشتند. یافته‌های این مطالعه می‌تواند به درمان بهتر کووید-۱۹ و سایر بیماری‌های ویروسی تنفسی کمک کند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفند ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

کشور‌های زیادی همچون آمریکا، ایران، هند، روسیه، چین، انگلیس و کوبا وارد عرصه تولید واکسن کرونا شده اند و موفقیت‌های چشمگیری در این زمینه کسب کرده اند.

اکنون واکسیناسیون علیه ویروس کووید ۱۹ در بسیاری از کشور‌ها در حال انجام است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

واکسیناسیون، تنها راه نجات

واکسیناسیون، تنها راه نجات

براساس ‌اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، می‌توان گفت‌ به ترتیب حدود 39 و 13درصد از بیماران گرفتار کرونا در کشورهای کلمبیا و اکوادور به واریانت «مو» مبتلا شده‎اند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها